منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۵
شناسه خبر: 323531
گروه :خبر
13950116000723_PhotoA
 

اقتصاددان و نظریه‌پرداز کشور مطرح کرد:

روحانی بگوید«ببخشید، خیال کردم همه تحریم‌ها لغو می‌شود»

یکی از اقتصاددانان و نظریه‌پردازان کشور با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور بعد از توافق گفت «در روز اجرا همه تحریم‌ها لغو و (نه تعلیق) می‌شود» ادامه داد: الان روحانی بیاید و بگوید که ببخشید آن زمان گفتم «نه تعلیق» خیال می‌کردم همه لغو می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از حجت‌الله عبدالملکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار فارس در اردبیل، با بیان اینکه برجام نقطه مثبت هم دارد، اظهار کرد: بالاخره غرب را متقاعد کردیم که ولو در روی کاغذ، بخشی از تحریم‌ها را تعلیق یا لغو بکنند که این خودش خوب است اما در اینجا ما نباید فقط مثبت‌ها را ببینیم بلکه منفی‌ها را باید تحلیل کنیم که آیا این منفی‌ها قابل قبول هستند یا نه.

وی با اشاره به اینکه رفع تحریم‌های اولیه آمریکا در برجام اصلاً بحث نشده است، تصریح کرد: این مسأله یعنی اینکه تحریم‌های اولیه آمریکا سر جای خود باقی می‌ماند.

اقتصاددان و نظریه‌پرداز کشور در تعریف این نوع تحریم‌ها عنوان کرد: این تحریم‌ها مربوط به مؤسسات یا اشخاص حقیقی یا حقوقی آمریکایی و برخی شرکت‌ها می‌شود که بیشتر از 50 درصد از سهام آنها برای آمریکایی‌هاست که خیلی از شرکت‌های جهان یا مدیر یا هیأت مدیره آنها آمریکایی هستند و اینها خود به خود در همه تحریم‌هایی که صورت گرفته باقی می‌مانند.

عبدالملکی تحریم چرخه دلار را از دیگر نقاط منفی برجام دانست و گفت: چرخه دلار را ما برای چه احتیاج داریم؟ چون یک سری کشورهای دنیا با دلار مبادله می‌کنند اگر آن از تحریم خارج نشود خیلی از کشورها حاضر نمی‌شوند با ما تجارت کنند، البته راه‌های جایگزین دارند اما در برجام اصلاً راجع به رفع تحریم چرخه دلار صحبت نشده که آمریکا ملزم باشد در قبال توافق هسته‌ای این تحریم را بردارد.

عضو هیأت علمی دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد به بلوکه شدن بخش قابل توجهی از دارایی‌های ایران اشاره کرد و افزود: این دارایی‌های بلوکه آزاد نمی‌شود در حالی که گفته می‌شد ما به دارایی‌هایمان دسترسی پیدا می‌کنیم اما این چنین نشد و همه این‌ موضوعات در رابطه با تحریم‌ها مطرح می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بخش زیادی از تحریم‌ها به صورت موقت متوقف می‌شود و لغو نشده است، بیان کرد: در واقع این عبارت که «همه تحریم‌ها در روز اول اجرای برجام لغو می‌شود» در داخلش سه تا حرف غلط اگر نخواهیم بگوییم، دروغ وجود دارد.

عبدالملکی تاکید کرد: حرف غلط اول همه تحریم‌هاست که در برجام به 50- 40 درصد از تحریم‌ها اصلاً پرداخت نشده، حرف غلط دوم این است که در روز اجرا کلیه تحریم‌ها لغو می‌شود که بخش زیادی از آن مربوط به هشت سال و برخی نیز مربوط به 10 سال بعد است و سوم اینکه تحریم‌ها به صورت موقت متوقف شده و لغو نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه این محورها باید به مردم توضیح داده شود، ادامه داد: وقتی با بعضی از مدافعان برجام راجع به محقق نشدن فرمایشات 9 بندی رهبر معظم انقلاب صحبت می‌کنیم که چرا برخی از شروط ایشان مخصوصاً در زمینه لغو کلیه تحریم‌ها اجرایی نشده است، می‌گویند «در برجام طرف مقابل تعهد نکرده بود که همه تحریم‌ها را لغو کند» و متأسفانه بخش زیادی از این مسأله مربوط به بحث تعلیق و توقف موقت است.

اقتصاددان و نظریه‌پرداز کشور به مصاحبه عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه دولت یازدهم در گفت‌و گوی ویژه تلویزیون اشاره کرد و گفت: در این برنامه وقتی مجری از عراقچی در مورد نقض نامه رهبری سؤال کرد، او پاسخ داد: «برجام به لحاظ گفته‌های نامه رهبری نقض شده ولی به لحاظ متن برجام نقض نشده» اینک ما می‌گوییم به لحاظ گفته‎های نامه رهبری آنها (5+1) باید نسبت به لغو همه تحریم‌ها تضمین بدهند که در نتیجه چنین چیزی حاصل نشده است.

قائم مقام رئیس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه رئیس جمهور کشور بعد از توافق برجام در 23 تیرماه سال گذشته در گفت‌و گوی زنده تلویزیونی با مردم صحبت کرد و گفت «در روز اجرا همه تحریم‌ها لغو و نه تعلیق می‌شود» و «نه تعلیق» را با تاکید بسیار بیان کرد، افزود: الان روحانی بیاید و بگوید که ببخشید آن زمان من گفتم «و نه تعلیق» چرا که نمی‌دانستم و خیال می‌کردم همه لغو می‌شود، بعداً متوجه شدم که در متن برجام بخش زیادی از تحریم‌ها تعلیق و قانونش سر جای خودش باقی می‌ماند و می‌تواند بعداً به حالت اول تحریم برگردد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است