منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۲
شناسه خبر: 269090
گروه :خبر
13941024000473_PhotoA
 

الشرق‌الاوسط با اشاره به امید برخی سیاستمداران آمریکایی:

«روحانی» ایران را از کشوری انقلابی به کشوری عادی تبدیل می‌کند

یک روزنامه سعودی چاپ لندن نوشت برخی سیاستمداران غربی به دولت کنونی ایران امید بسته‌اند تا سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی را کاملا تغییر بدهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس ؛

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» چاپ لندن، در یادداشتی درباره ایران و امید آمریکایی‌ها به دولت «حسن روحانی» برای ایجاد تغییراتی در ایران به آنان هشدار داد که همانند خوش‌بینی که به دولت اصلاحات داشتند، به اصلاح‌طلبان و دولت فعلی امیدوار نباشند.

الشرق الاوسط در این یادداشت با تیتر «آمریکایی‌ها اشتباه می‌کنند اگر به اصلاح‌طلبان امید ببندند» نوشت که رهبر ایران این روزها نگران نفوذ جاسوس‌هاست.

الشرق الاوسط در این یادداشت که روز پنجشنبه (14 ژانویه) منتشر شد، به نزدیک شدن روز موسوم به «اجرای برجام» و برداشته شدن «تحریم‌های اقتصادی» ایران اشاره کرد و نوشت: بیش از همه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که یکشنبه مقاله‌ای در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر کرد، نفس راحتی می‌کشد؛ کسی که در این مقاله نوشت که همه دنیا روز اجرای توافق را جشن خواهند گرفت.

هدی الحسینی نویسنده مطلب نوشت: ظریف در این مقاله گفت که هرآنچه در منطقه رخ می‌دهد، مسئولش عربستان سعودی است و ایران خویشتنداری می‌کند… برخی آمریکایی‌ها می‌خواهند این تصویر[ی را که ظریف از کشورش ارائه کرده] باور کنند و ظریف این را می‌داند، و این برخی‌ها معتقدند که [حسن] روحانی بزودی راهپیمایی [و حرکت] آزادسازی [و تبدیل] ایران از کشوری انقلابی به یک کشور (عادی) را هدایت خواهد کرد.

در بخشی دیگر از این یادداشت تاکید شده است که «یاران روحانی» نظام ایران را مجبور خواهند کرد که سیاست خارجی ایران به طور کامل تغییر داده شود.

الشرق الاوسط نوشت: کسانی که منتظر ایران جدید هستند، سبب آن را اینطور بیان می‌کنند که توافق سبب [شکل‌گیری] روابط بهتر میان واشنگتن و تهران می‌شود. این فرض منوط به این است که پراگماتیست‌های [عملگراهای] ایرانی که با رفع تحریم‌های اقتصادی از ایران خود را تقویت کردند، برای تغییر کامل سیاست خارجی ایران حرکت خواهند کرد.

هدی الحسینی افزود: خوشبین‌های غربی معتقدند که یاران جوان روحانی به هر شکلی که شده نظام ریشه‌دار را به اجرای اصلاحاتی مجبور خواهند کرد که سبب بهبود [وضعیت] حقوق بشر و آزادی جامعه از سیاستی خواهد شد که آن را محدود کرده است. به نظر اینها، ظاهرا، زمانیکه تهران بیش از پیش در دنیای غرب ادغام [و ذوب] شود و روابط دیپلماتیکش بیشتر شود، سیاست توسعه‌طلبانه‌ منطقه‌ایش‌اش رام می‌شود و می‌توان آن را کنترل کرد.

پس از بیان این مطالب، الشرق الاوسط نظام ایران را «سیاه» توصیف می‌کند و می‌نویسد: با توجه به ماهیت سیاه رژیم و با توجه به رفتارهای تحریک‌آمیزش برای دیگر کشورها، چنین خوش‌بینی غربی، بی‌اعتبار خواهد بود… نمونه‌های زیادی [در ایران] هست از اینکه دیپلمات‌های غربی امید زیادی به آن بسته بودند اما طولی نکشید که ناامید شدند. خیلی به عقب بازنمی‌گردیم. چهارم همین ماه جاری [ژانویه] رهبر ایران آمریکا را متهم کرد که تلاش می‌کند بر انتخابات آتی ایران تاثیر بگذارد.

الشرق الاوسط افزود: رهبر ایران در جمع ائمه جماعات گفت که تلاش‌هایی از جانب دشمنان در جریان است که ایران را از مسیر انقلابی خود منحرف کند اما شکست خواهند خورد… [آیت‌الله] خامنه‌ای بعد از امضای توافق در ژوئیه گذشته هشدار داد که آمریکایی‌ها تلاش خواهند کرد که در ایران نفوذ کنند. در دیدار با ائمه جماعات بر موضوع نفوذ و احتمال اینکه نفوذی‌ها به پارلمان یا شورای خبرگان برسند، متمرکز شد.

نویسنده این روزنامه سعودی-لندنی به دوران دولت اصلاحات در ایران نیز اشاره کرد و با ذکر نام رئیس‌دولت اصلاحات نوشت که پس از پیروزی او در انتخابات سال 1997، بیشتر تحلیلگران آمریکایی گفتند که تحول لیبرالیستی برای انقلاب ایران آغاز شده است. اما همچنانکه همه می‌دانند، عکس آنچه گفتند، رخ داد.

این روزنامه در بخش پایانی نیز به انتخابات مجلس اشاره کرد و نوشت که «اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان… در پی معامله-توافقنامه‌ای که روحانی و ظریف محقق کردند، تلاش می‌کنند که کنترل پارلمان را… به دست بگیرند».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است