منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۰
شناسه خبر: 230629
گروه :خبر

رئیس جمهور با بیان اینکه اجرای دقیق برجام به نفع همه است و همکاری‌های اقتصادی می‌تواند پایه‌های این توافق را مستحکم کند، گفت: ایران و آلمان می‌توانند در مبارزه با تروریسم و ثبات در منطقه با هم همکاری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حسن روحانی عصر شنبه در دیدار «اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان با بیان اینکه ایران پیوسته نسبت به آلمان به عنوان کشور مهم اروپایی و دارای روابط دیرینه نظرمثبتی داشته است، گفت: روابط تهران – برلین همواره دوستانه بوده و در بسیاری از مقاطع نیز دو کشور توانسته‌اند در قالب همکاری مشترک در حل و فصل معضلات بین المللی مشارکت کنند.
رییس جمهور با اشاره به سفر اخیر معاون صدر اعظم آلمان به تهران و هیأت‌های اقتصادی آن کشور به ایران، ابراز امیدواری کرد که دستاوردهای این سفر نیز باعث تقویت بیش از پیش روابط دو کشور شود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در طول دوران طولانی مذاکرات هسته‌ای، آلمان همواره نقش مؤثری داشته است، اظهار داشت: برجام دستاورد بسیار بزرگی برای همه طرف‌های مذاکره بود و به عنوان الگویی موفق، فضای بسیار خوبی را در عرصه بین‌المللی برای تعامل و گفتگو در خصوص سایر موضوعات ایجاد کرد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه اجرای دقیق برجام به نفع همه و اخلال در اجرای کامل آن به زیان همه است، تصریح کرد: تلاش طرف‌های مذاکرات هسته‌ای باید اجرای کامل تعهدات باشد تا همه 7 کشور احساس کنند که از این توافق منتفع شدند و این  انتفاع همگانی به همراه همکاری‌های اقتصادی از جمله میان ایران و آلمان نکته کلیدی است که می‌تواند پایه‌های این توافق را کاملاً‌ مستحکم کند.

روحانی در ادامه به موضوع گسترش تروریسم و ضرورت همکاری همه کشورها برای مبارزه با آن اشاره کرد و گفت: ایران و آلمان علاوه بر تلاش برای ارتقاء روابط دوجانبه می‌توانند در مسیر حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی بویژه برای مبارزه موثرتر با تروریسم و صلح و ثبات منطقه‌ای با یکدیگر همکاری کنند.

رییس جمهور اظهارداشت: اگر چه ممکن است که بین کشورها درباره مسایل بین‌المللی اختلاف‌نظرهایی وجود داشته باشد، اما همکاری برای حل مشکلاتی همچون تروریسم، مستلزم تعهد همه کشورها به اصول اساسی و مهم و پرهیز از اعمال استانداردهای دوگانه است.

روحانی با تأکید بر اینکه عده‌ای باید قبول کنند که گروه‌های تروریستی وسیله مناسبی برای تحقق اهداف آنها نیستند، ‌تصریح کرد: فقدان اراده جدی نزد برخی کشورها از دیگر مشکلات پیش رو در مبارزه مؤثر و قاطع با تروریسم است.

اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان نیز در این دیدار با بیان اینکه تلاش‌های مشترک و فراوانی برای حصول توافق کردیم، گفت: امروز اینجا هستم تا تحرکی جدی در مسیر احیای روابط سطح بالا و حتی با توجه به ظرفیت‌های موجود بالاتر از آن را ایجاد کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به همراهی هیأتی بزرگ از فعالان اقتصادی و فرهنگی و جمع زیادی از نمایندگان مجلس فدرال آلمان با وی در این سفر ادامه داد: هیأتی که امروز همراه من به ایران سفر کرده اند حتی از هیأت همراه معاون صدر اعظم نیز پرتعداد تر است که این نشان شدت علاقمندی فعالان حوزه‌های مختلف در آلمان برای گسترش روابط با ایران است و  شخصاً بسیار علاقمندم تا در روند گسترش روابط دو کشور نقش مؤثری ایفا کنم.

اشتاین مایر با بیان اینکه در هفته‌های اخیر سه هیأت بزرگی اقتصادی از آلمان به تهران سفر کرده و دو هیأت بزرگ نیز در تدارک سفر به ایران هستند، اظهارداشت: اینها نشانه های خوبی از وجود ظرفیت بالای دو کشور برای گسترش روابط و البته علاقمندی فعالان حوزه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی دو کشور برای ارتقاء سطح همکاری‌ها می‌باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گفتگوهایش با وزیر امور خارجه کشورمان درباره مبارزه با تروریسم در منطقه، افزود: طبیعی است که مواضع مختلفی برآمده از منافع ملی کشورها درباره تحولات منطقه وجود دارد، اما به دلایل سیاسی و اخلاقی باید همه تلاشمان را بکنیم تا درباره حل معضل تروریسم در منطقه به موضع مشترک برسیم و در این مسیر ضروری است دیوارهایی را که مانع گفتگوی مستقیم و همکاری کشورها در این موضوع می شود، رفع کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است