منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۲
شناسه خبر: 267255
گروه :خبر
20160107_123327-1

اسطوره گدایان قدیم به نام مستعار روباری مانده که با لهجه تهرانی و با تکیه کلام معروف “به من عاجز مستحق کمک”رهگذران را به امداد می طلبد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس؛ ” الله برسان” معروفترین گدای شهرستان بندرعباس در کوچه های بازار قدیم بندرعباس بود که چندسال پیش مُرد وجایش را به جوانترها داد. از گدایان قدیم فقط اسطوره آنها به نام مستعار روباری مانده که با لهجه تهرانی و با تکیه کلام معروف “به من عاجز مستحق کمک”رهگذران را به امداد می طلبد.

از دوران کودکی تا کنون که وارد بازار روز بندرعباس می شوم همیشه در مسیرم پیرمرد نابینایی که که انتهای کوچه روی صندلی نشسته و کاسه ای پیش روی خود قرار داده است توجه همگان را به خود جلب می کند برحسب اتفاق و از روی کنجکاوی زندگی این فرد  را از کاسبان محل جویا شدم.

مریم فروشنده ای است که در نزدیکی این گدا بساط دستفروشی دارد گفت: قبلا در آبادان زندگی می کرده و در سن 7 سالگی نابینا شده بخاطر اینکه توانایی دیدن ندارد قادر به کار کردن نیست هم اکنون چندسالی است که در این مکان می نشیند و از مردم تقاضای کمک می کند و با کمک های مردم  زندگی خود را می گذراند.

وی افزود: این گدای نابینا ماهانه مبلغی از کمیته امداد دریافت می کند که کفاف مخارج زندگی نیست.

به سراغ یکی دیگر از افراد حاضر در آن حوالی می روم و می گوید: مابین صحبتهای این فرد متوجه شدم که محمد در یکی از روستاهای اطراف کهنوج خانه و زمین دارد.

حس کنجکاوی ام بیشتر شد و با روباری مشغول گفته شدم و از زندگی خود گفت: دوران  بچگی را در آبادان بودیم من در سن 5سالگی و برادر کوچکم که آن هنگام 3سال داشت دچار دردی در چشمان خود شدیمو پزشک مراجعه کردیم که  دارویی را در چشماننمان ریخت اما روز بعد وقتی از خواب بیدار شدیم متوجه شدیم که با چشمان خود نمی توانیم جایی را ببینیم.

وی ادامه داد:  از سن 5سالگی تاکنون زندگی خود را در نابینایی سپری می کنیم و چون با چشمان بسته نمی توانم کار دیگری انجام دهم زندگی خود را با کمک های مردم می گذرانم .

روباری اظهار کرد: 43 سال است که در این مکان از مردم برای گذراندن امورات زندگی خود درخواست کمک می کنم و 8فرزند دارم و در یم اتاق اجاره ای زندگی می کنم.

وی گفت: با مبلغی که سازمان بهزیستی می دهد هزینه آب و برق هم نمی شود چه برسد که بتوان امورات زندگی گذراند.

روباری معروفترین و شناخته شده ترین گدای بندرعباس است دارای مکان و ماوای مشخصی به اسم سرقفلی منتظر مشتریان دائمی و رهگذر می باشد کوچه معروف گداپرور واقع در بازار روز بندرعباس معرف حضور همه بندری هاست و سالیان درازی است که به گدایان سرویس می دهد.

جالب است بدانید  همانگونه که افسانه های زیادی از میزان ثروت “الله برسان” در هنگام مرگ بین بندرعباسی ها روایت می شود که دود از کله آدمی بلند می کند هم اکنون در مورد روباری نیز صدق می کند.

شنیده ها حاکی از آن است روباری تعدادی خانه و ماشین دارد حتی پس از تعطیلی بازار و رفتن کسبه به منزل، روباری پس از اندکی انتظار ماشینی گران قیمت او را به منزلش می برد همانطور در مورد” الله برسان” افسانه هایی بوجود آمد ساکنان بندرعباس همچنان منتظر موجی از افسانه ها در خصوص روباری هستند.

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند