منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
شناسه خبر: 332943
گروه :خبر
744032

نویسنده و کارگردان مینابی گفت: برای برپایی مراسم رقص تابوت معمولا 19 رمضان علم حضرت علی«ع» و بقیه علم ها را در 20 رمضان برپا می کنند و صبح زود فردی بالای پشت بام حسینه می رود و با صدای زدن گر «صدف بزرگ» آغاز محرم بزرگ را اعلام می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، حسن سبحانی نویسنده و کارگردان حوزه هنری گفت: درمیناب ایام عزاداری امیرالمومنین حضرت علی «ع» محرم گپ یعنی بزرگ و دهه محرم امام حسین«ع» را محرم کوچک می نامند. برای برپایی مراسم رقص تابوت معمولا 19 رمضان علم حضرت علی«ع» و بقیه علم ها را در 20 رمضان برپا می کنند و صبح زود فردی بالای پشت بام حسینه می رود و با صدای زدن گر(صدف بزرگ)آغاز محرم را اعلام می کند.

 

فعال حوزه هنری افزود: در این روز علم که چوبی به ارتفاع 4 متر است با آب و گلاب شسته و غسل داده می شود و پیراهن سیاه بر علم می پوشانندو بعدبر روی ان پیراهن های رنگی دیگربا بندهای نخی سفید می بندند و سپس بالای علم دستمال های بلند رنگی نصب می کنند و در اخر بالای علم سرشده(سرشهید شده)نصب می گردد.

 

 

سبحانی عنوان کرد: اطراف تابوت غسل شده گشته و اسفند دود می کنند و تابوت به عرض دو متر و ارتفاع یک ونیم متر به حالت گنبدی شکل آماده می گردد.

 

تابوت را اول سیاه پوش می کنند و برروی پارچه های سیاه .پیراهن سبزرنگی می پوشانند.بر بالای آن که به شکل گنبدی است پارچه های رنگی به عرض 10سانتیمتر با نظم و ظرافت خاصی می اندازند.که به ان کول انداز می گویند.دو چوب دومتری در دو طرف عرض ان وصل می شود.دربالای چوبها دسته گل های ریحان نصب می شود.

 

کارگردان هنری بیان کرد: سپس چوبها را به وسیله طنابی به هم وصل میکنندو بر روی بند پارچه های رنگی اویزان می شودو ودر اخردو طرف طاق ها شمشیرهایی درهم بافته می شود و پنجره های لوزی شکلی کنار هم نظم می گیرد.

 

2

وی گفت: مردان و زنان دست خود را به علم مقدس که سمبل مظلومیت هست می کشند و به سر وصورت خودمی مالند. حالا علم و تابوت جفت شده و ایین شروع عزاداری مردم همه دست به علم گرفته و به دور علم چسپیده و یکی با صدای بلند می گوید:

الله
مردان: الله.و تکرار
محمد.علی.حسن .حسین.
برجمال پرنور محمد صلوات

 

حسن سبحانی اظهار کرد: صدای موسیقی (پا تابوتی)علم و تابوت همراه گروه موسیقی که پنج نفر می باشند که شامل: نوازنده. سرنا. دهل گپ جره. سنج و نوحه خوان.حس و حال و خلق فضای مذهبی می نمایند و نوحه خوان میگوید: فرق علی مرتضی خون می چکد واویلا .
وی گفت: تابوت را چهار نفر بر روی کول دارند و رقص پا تابوتی .که نوعی رقص عزاست انجام می دهند که ترکیبی از موسیقی .نوحه.همسرایی.و حرکت موزون است.

 

3

نویسنده مینابی افزود: رقص پا تا بوتی دو نوع است که شامل:

1-رقص پا به جلو: همراه با موسیقی و ضربه دست راست دهل گپ زانوی خود را به جلو خم کرده و حرکت می کنند.تابوت به بالاو پایین می رود.
2-رقص پا به بغل: رقص ان سخت است و زانوها صاف و پاها بر خلاف بدن در هوا پرت می شود و افراد تابوت کش دو به دو باید نظم در پاهای که چپ و راست پرت می شود را داشته باشند و تابوت در این سبک به چپ و راست می رود.

 

فعال هنری خاطرنشان کرد: در رقص تابوت.تابوت پریشان حال هست و حالت جنگی به خود دارد که در واقع شور و حال حزینی به خود می گیرد که به یک درام نمایشی شباهت دارد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است