منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۷
شناسه خبر: 194295
گروه :خبر
IMG_4457

مدیر سازمان تعاون روستایی هرمزگان، گفت: شبکه تعاون روستایی همیشه یار و یاور کشاورزان و روستاییان بوده و تقویت این شبکه عظیم در رفع بحران های کشاورزان در خرید و فروش محصولات بسیار موثر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  پیارم ؛ در ششمین روز از هفته جهادکشاورزی همایش تشکل های شبکه تعاونی روستایی هرمزگان با حضور دریانورد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان، دکتر سیروس اسدپور مدیر سازمان تعاون روستایی استان، دکتر سیدسعید مدرس معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان، مدیران عامل، روسای هیئت مدیره و اعضای تشکل های زیربخش کشاورزی استان، برگزار شد.
دکتر سیروس اسدپور اظهارداشت: در استان هرمزگان 124تعاونی شامل تعاونی های روستایی، تولید کشاورزی، زنان روستایی، صیادی فعالیت می کنند که 127هزار نفر عضو داشته و بیست میلیارد ریال سرمایه دارند.
اسدپور تصریح کرد: در بخش تعاونی ها 283نفر بصورت مستقیم شاغل می باشند. همچنین در استان 12 اتحادیه استانی با 97عضو فعالیت می کنند.
وی تصریح کرد: نقش تعاونی ها بر هیچ کس پوشیده نیست و در سراسر جهان بر اصل تعاون و همکاری تاکید شده است که از فواید وجود تعاونی ها می توان به کاهش هزینه های تولید، کاهش فاصله طبقاتی و … اشاره کرد.
اسدپور به بخشی از عملکرد تعاونی ها در استان اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته 26هزار تن خرید تضمینی گندم، 23هزار تن خرید دیگر محصولات توافقی و توزیع 92هزار لیتر انواع مواد سوختی توسط تعاونی ها در استان انجام شده است.
وی درباره مشکلات تعاونی ها نیز یادآور شد: با توجه به اینکه تعاونی ها بنگاه های اقتصادی هستند، بدلیل وجود تحریم ها این تعاونی ها با مشکل نقدینگی مواجه شده و مجبور به دریافت تسهیلات شده اند که بعضی از این تعاونی ها نتوانسته اند تسهیلات خود را پرداخت کنند که امیدواریم آنها مشمول بخشیدگی قرار گیرند.
اسدپورعنوان کرد: پدافند غیرعامل و اقتصاد مقاومتی در دست تعاونی ها می باشد و اگر مشکلات تعاونی ها برطرف شود می توانند در بحران ها موثرتر حضور پیدا کنند وشبکه تعاون روستایی همیشه یار و یاور کشاورزان و روستاییان بوده و تقویت این شبکه عظیم در رفع بحران های کشاورزان مثل خرید و فروش محصولات بسیار موثر است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان در این مراسم گفت: تعاون یک آرمان بشری است و انسان ها برای اینکه بتوانند سود فعالیت ها را به مردم بازگردانند از تعاونی استفاده کرده اند.
صالح دریانورد افزود: دین اسلام نیز به تعاون اهمیت زیادی داده شده است تا بتوان از این طریق عدالت را در جامعه برقرار کرد به همین دلیل در قانون اساسی کشور نیز بر این مهم تاکید شده است.
دریانورد اظهارداشت: در برنامه پنجم توسعه 25درصد تولید ناخالص داخلی به تعاونی ها واگذار شده است که در بخش کشاورزی تاکنون عملکرد مناسبی از سوی تعاونی ها انجام شده است.
وی به سهم کشاورزی در اشتغال اشاره و خاطرنشان کرد: سهم بخش کشاورزی در اشتغال در استان هرمزگان 7/18درصد می باشد که در کشور 3/18درصد می باشد که این امر نشان دهنده توجه تعاونی ها به بخش کشاورزی می باشد.
دریانورد اظهارداشت: پنجاه درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند که محور اشتغال آنها کشاورزی، دامداری، صیادی و … می باشد که نشان از توانایی استان بوده و تعاونی ها از این ظرفیت استفاده کنند.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ادامه داد: اولین گام برای حل مشکل، شناخت مشکل است و برگزاری این جلسات کمک می کند که تصمیماتی که گرفته می شود برای برطرف کردن مشکلات استفاده شود.
وی عنوان کرد: در استان هرمزگان بیش از پانزده سال خشکسالی وجود دارد و اگر تاکنون توانسته ایم در بخش کشاورزی پیش برویم به خاطر حضور تعاونی ها می باشد که توانسته اند سطح اشتغال را در استان حفظ نمایند.
رییس سازمان تعاون روستایی نیز در این همایش گفت: ششمین روز از هفته جهادکشاورزی به نام تشکل ها و تعاونی ها نامگذاری شده است.
در ادامه این همایش معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان نیز اذعان داشت: یکی از عمده مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود دارد در زمینه آب است که اگر این شرایط ادامه پیدا کند تا چند سال دیگر آبی برای کشت وجود نخواهد داشت.
سیدسعید مدرس افزود: اکثر دشت های خوب استان از بین رفته و آبی در آنها وجود ندارد و نشست کرده است به همین دلیل دشت های از بین رفته دیگر احیا نمی شود.
مدرس ادامه داد: خشکسالی در تمام کشور وجود دارد و شرایط استان هرمزگان بدتر از دیگر استان ها نیست و در همین شرایط خشکسالی هم می توان بهترین محصول را تولید کرد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه هایی که در دستور کار قرار دارد، اصلاح الگو و تنوع بخشی به کشت است زیرا هرمزگان این قابلیت را دارد که بسیاری از محصولات را در تمام فصول در استان کشت کرد.
مدرس گفت: گیاهان دارویی و محصولات روغنی در هرمزگان قابلیت کشت دارد و این محصولات آب بسیار کمی مصرف کرده اما درآمد بالایی دارد.
مدیرعامل اتحادیه شرکت تعاونی خلیج فارس هرمزگان نیز در این همایش عنوان کرد: اتحادیه ها و شرکت های تعاونی استان تاکنون خرید تضمینی 24هزار تن گوجه فرنگی، 61هزار تن گندم، توزیع 15هزار تن سبوس، 5/6 تن کود و 6/18تن ذرت را بر عهده داشته اند.
بشیرزاده تصریح کرد: اساسنامه تعاونی فرصت زیادی را برای تعاونی ها مهیا می کند که باید از این فرصت استفاده شود.
وی اظهارداشت: با توجه به اساسنامه، واردات، صادرات، بازارچه های محصولات کشاورزی، حمل و نقل این محصولات را تعاونی ها می توانند انجام دهند.
بشیرزاده ادامه داد: سازمان تعاون روستایی به عنوان ناظر برتعاونی ها می باشد که تاکنون یار و همراه تشکل ها و تعاونی ها بوده است.
انتهای پیام/

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند