منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۵ - ۷:۳۰
شناسه خبر: 332623
گروه :خبر
postPicture

خشکسالی های پیاپی و کمبود آب در کشور مسئولان و برنامه ریزان را به فکر تدوین الگوی کشت انداخت تا این الگو ضمن تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار، محیط زیست را حفظ کرده و کشاورزان را بهره مند از مزایای تولیدشان کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خشکسالی های پیاپی و کمبود آب در کشور مسئولان و برنامه ریزان را به فکر تدوین الگوی کشت انداخت تا این الگو ضمن تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار، محیط زیست را حفظ کرده و کشاورزان را بهره مند از مزایای تولیدشان کند.

 

نمی گوییم ممنوع شده، اما ممنوع شده

 

برنج به عنوان متهم اصلی مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی با محدودیت هایی روبه رو شده و کشت آن در استان های غیرشمالی با محدودیت توأم است؛ به گونه ای که کاوه خاکسار مدیرکل دفتر محصولات استراتژیک وزارت جهاد کشاورزی در این باره می گوید: نمی توانیم ممنوعیت کشت محصولات کشاورزی ازجمله برنج را اعلام کنیم، اما به استان ها برنامه داده شده است که مطابق میزان آب موجود نسبت به اجرای الگوی کشت اقدام کنند.

 

خاکسار می افزاید: کشاورزان نباید به دلیل کمبود آب با ضرر و زیان مضاعف روبه رو شوند و بیشتر آنها بر اساس تجارب پیشین در زمان کمبود آب الگوی کشت را تغییر می دهند. به گونه ای که کشاورزان اصفهانی از سال قبل شروع به جایگزینی ارزن به جای برنج کردند که هم قیمت بالاتری داشته و هم مشکل کم آبی ندارد؛ به گونه ای که سطح زیر کشت محصول برنج از 18 هزار هکتار به چهارهزار هکتار رسیده و قرار است حداکثر به یک هزار هکتار برسد.

 

 افزایش واردات نتیجه ممنوعیت کاشت برنج

 

اما مشکل دیگر نیاز سه میلیون تنی به برنج است که حتی اگر بهترین شرایط حاکم باشد دو میلیون تن تولید خواهیم کرد و همچنان نیازمند یک میلیون تن واردات هستیم. حال اگر سطح کشت در استانهای غیر شمالی کاهش یابد سوال اینجاست که افزایش عملکرد می تواند میزان نیاز را جبران کند و یا مجبور هستیم تن به واردات بیشتر دهیم؟ مدیرکل دفتر محصولات استراتژیک وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه حفظ سرزمین و محیط زیست باید انجام شود، ادامه می دهد: در حال حاضر که مشکل کمبود آب وجود دارد، نمی توان از چاه ها و سفره های آب زیرزمینی بهره برد؛ پس ناگزیر هستیم که الگوی کشت را رعایت کنیم.

 

خاکسار تأکید می کند: وضعیت آب و هوایی و بارندگی ها در سال جاری باعث شده است که کشاورزان استان های شمالی کشت رتون (کشت دوم) و مجدد را دنبال کنند و علاوه بر آن عالقه مندی برای کشت ارقام پرمحصول افزایش یافته است. بار دیگر گزارش ها حاکی از آن است که ارقام پرمحصول مورد توجه قرار گرفته و حتی پیش بینی می شود افزایش 15 تا 20 درصدی را در سطح ارقام پرمحصول را شاهد باشیم تا ضمن مصرف کمتر آب، محصول بیشتری تولید شود. وزارت جهاد کشاورزی نیز حمایت هایی را در این راستا داشته و خواهد داشت تا شاید بخشی از نقیصه نیاز به واردات بدین ترتیب جبران شود.

 

انتهای حوزه آبریز برنج کشت نشود خلیج فارس مشروب می شود

 

خوزستان به عنوان یکی از استان هایی است که میزان تبخیر آب آن بسیار بالاست. محصولات جایگزینی برای کشت برنج در آن پیشنهاد شد و سطح زیر کشت از 70 هزار هکتار سال های قبل به 30 تا 35 هزار هکتار رسیده است.

 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان معتقد است: برنامه کشت سالانه بر اساس آب موجود پشت سدها در حوزه کارون، دز، مارون، جراحی و کرخه تهیه می شود و پس از تأیید استانداران و معاونت آب و برق، در ستاد بحران ابلاغ و در نهایت به سازمان های جهاد کشاورزی ابلاغ می شود. بر اساس این برنامه در حوزه های دز، کرخه و کارون در سال جاری محدودیت آب و کشت محصولات کشاورزی نداریم، اما در حوزه جراحی و مارون محدودیت هایی در سال جاری اعلام شده است.

 

محمد قاسمی نژاد می گوید: برنج محصولی است که از سال های قبل سطحی بیش از 70 هزار هکتار در استان خوزستان داشته است، اما با محدودیت منابع آبی شاهد هستیم که با کاهش سطح روبه رو شده و در حال حاضر به 30 تا 35 هزار هکتار رسیده است و به جای کشت برنج، محصولاتی چون دانه های روغنی، حبوبات، ماش، لوبیا و علوفه پیشنهاد شده است اما کشاورزان خوزستانی اعتراضهایی را در سال جاری داشتند که حکایت از ممانعت کشت در انتهای حوزه آبریز بود که با وجود تامین آب مورد نیاز اجازه کشت نداشتند.

 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان نیز معتقد است اگر در این حوزه ها کشت انجام نشود آب به خلیج فارس می ریزد و به اعتقاد کارشناسان جهاد کشاورزی کشت بلامانع است، پس چرا اجازه کشت داده نمی شود، در هاله ای از ابهام است! اما نکته آنکه باید تغییر الگوی کشت با لحاظ سیاست های منابع آبی کشور و تأکید بر بعد روانی و اجتماعی در استان خوزستان و سایر استانها انجام شود.

 

به نظر رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور، با وجود بارش های اخیر، خشکسالی انباشته شده و بلندمدت، همچنان در بسیاری از مناطق کشور حاکم است و درجه هوا نیز همچنان رو به گرمی می رود؛ پس بحران آب جدی بوده و رعایت الگوی کشت با توجه به میزان آب ضروری است.

 

اما در موضوع واردات برنج بازهم دست دالالن و محتکران همچنان باز خواهد ماند و سیاستهای جدید وزارت جهاد کشاورزی برای قطع واردات همچنان بی نتیجه. چه بسا کسانی در نهادهاو ارگان های تصمیم گیر باشند که ازینگونه تصمیمات منفعتی می برند و نانی از واردات بر سفره خود می برند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است