منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۳
شناسه خبر: 310437
گروه :خبر
hormoz

وزیر بهداشت، درمان و آ‌موزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان به ویروس ایدز در کشور سالانه ۱۰ درصد رشد دارد و الگوی ابتلا به این ویروس به سمت ارتباطات جنسی پر خطر رفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ سید حسن هاشمی درباره علل رشد بیماری ایدز در کشور توضیح داد: آمارهای وزارت بهداشت حاکی از این است که رشد انتقال عفونت ویروس ایدز در کشور سالانه 10 درصد است.

وی افزود: واقعیت مهم درباره عفونت ویروس ایدز در جامعه ما این است که بر خلاف گذشته که الگوی اصلی انتقال این عفونت استفاده از مواد مخدر تزریقی بود، امروز عامل اصلی انتقال این ویروس ارتباطات جنسی و ارتباطات پر خطر جنسی است و مصرف شیشه و مواد مخدر صنعتی نیز به گسترش این بیماری دامن زده است.

هاشمی گفت: مصرف مواد روانگردان صنعتی نیز در جامعه رو به فزونی است، این مواد به راحتی در دسترس افراد است و آ‌سیبهای اجتماعی زیادی را در حوزه مسائل اخلاقی و اجتماعی به وجود آورده است.

وی درباره علل رشد این عفونت در کشور توضیح داد: یکی از علل گسترش این بیماری در کشور پنهانکاری درباره آن و نگفتن واقعیتهای این بیماری به مردم است.
وی گفت: نه تنها درباره بیماری ایدز بلکه درباره همه مسائلی که سلامت مردم را تهدید می‌کند باید با مردم صریح صحبت کنیم و صحبت کردن در لفافه هیچ مشکی را حل نمی کند.

وی افزود: مردم باید همه آنچه را که به سلامتشان مربوط می‌شود، بدانند، باید بدون پرده پوشی واقعیتهای جامعه را به مردم بازگو کنیم حتی اگر برخی احساس تهدید هم بکنند، از پنهانکاری بهتر است.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که واقعیت های گفته نشده درباره بیماری ایدز چیست، گفت: واقعیت این است که عفونت HIV و بیماری ایدز در جامعه ایران رو به گسترش است و بیشتر این پدیده به روابط اخلاقی که در جامعه حکم فرماست، مربوط است.

وزیر بهداشت گفت: رشد بیماری ایدز در جامعه با بزهکاری و افزایش آسیبهای اجتماعی بی ارتباط نیست و هر چه آسیبهای اجتماعی در جامعه بیشتر شده، رشد انتقال ویروس ایدز هم به همان نسبت رو به فزونی داشته است.

وی افزود: همه دستگاههای کشور در این زمینه مسئولیت دارند، مسئولانی که آمار امیدوار کننده می‌دهند، باید به این آمارهایی که گویای واقعیت های جامعه هست هم توجه کنند و آمارهایی بدهند که بیانگر واقعیتهای جامعه است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور