منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۳۷
شناسه خبر: 366424
گروه :خبر
3626_5333

مصرف غذای آماده دراستان هرمزگان درمقایسه با استان هابیشترین میزان استفاده راداردکه این امرعلاوه براینکه زنگ خطری برای سلامت جامعه می باشدموجب گسترش معضلات فرهنگی و رفتارهای غیر متعارف دربرخی ازکافی شاپ‌ها و فست فودها می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛  اماکن تفریحی و مراکز فرهنگی نقش بسزایی در نشاط آفرینی و کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد ، خودکشی دارد و نبود نشاط اجتماعی در میان جوانان، افسردگی و سرخوردگی را به همراه دارد از این رو کمبود اماکن تفریحی و فرهنگی در شهر ساحلی بندرعباس به معضل مهمی برای جوانان تبدیل شده است.

دشواری های زندگی شهری و افزایش  زندگی محصور  آپارتمان نشینی تمایل مردم را به گذراندن اوقات فراغت در محیط های سالم و بدور از نگرانی های اجتماعی را روز افزون می کند از این رو شهرستان بندرعباس با دارا بودن ظرفیت‌های بالقوه ای که در سایه کم لطفی مسئولان مورد غفلت واقع شده موجب گرایش جوانان به سوی آسیب هایی اجتماعی از جمله اعتیاد شده است.

در مقابل کمبود ها در زمینه فرهنگ و اماکن تفریحی سالم شاهد رشد قارچ گونه فست فود ها و اغذیه فروشی ها در گوشه و کنار شهر هستیم که موجب شده اغلب شهروندان برای گذراندن اوقات فراغت به این مکان ها پناه ببرند.

استان هرمزگان و شهربندرعباس از عمده نقاط بود که استفاده از غذاهای خانگی و سنتی به شکل قابل ملاحظه ای مورد اقبال عموم بود که در این بین به دلیل همجواری با دریا مصرف غذاهای دریایی بیشتر از سایر مواد غذایی استفاده می شد اما در چند سال اخیر این استان شاهد تغییر ذائقه مردم و رشد قارچ گونه فست فود ها و غذاهای آماده بوده است.

براساس آمارها مصرف غذای آماده در استان هرمزگان در مقایسه با استان های همجوار مانند کرمان،بوشهر، یزد و شیراز بیشترین میزان استفاده از این غذاها را دارد که این امر زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می شود.

گرایش جوانان به کافی شاپ ها و فست فودها علاوه بر آثار سوء آن بر سلامت، مشکلات فرهنگی را نیز بهمراه دارد؛ صحنه هایی چون کشف حجاب ، موسیقی، رقص و رفتار های هنجار شکنانه از جمله مسائلی است در حال افزایش است که باید بیش از پیش بیانات مقام معظم رهبری درخصوص ولنگاری فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

برخی از رستوران ها وکافی شاپ ها فضای نامناسبی از لحاظ فرهنگی ایجاد می کند که امکان ورود خانواده ها به این دسته از اماکن وجود ندارد که زنگ خطری برای نوجوانان و جوانان محسوب می شوند.

یک شهروند بندرعباسی در گفتگو با هرمز با اشاره به  رشد فست فود ها اظهار داشت: کمبود اماکن تفریحی و تبلیغات گسترده محیطی برای این مراکز موجب کشش جوانان و نوجوان به سمت این مراکز شده است.

وی اظهار کرد:فست فودها معمولا به ذائقه نسل جدید خوش آمده و همین مساله موجب شده تا شاهد افزایش قارچ گونه این تهدید کننده های سلامت در جامعه باشیم.

این شهروند با اشاره به افزایش بیماری هایی همچون چاقی، فشارخون، انواع سرطان که ارمغان استفاده از فست فودها و غذاهای آماده است،تصریح کرد:گسترش بدحجابی و معضلات فرهنگی در فضای برخی از کافی شاپ‌ها و فست فودها را به مکانی برای آسیب به قشر جوان جامعه و ابعاد مختلف جامعه تبدیل کرده است.

محرابی، یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی با بیان اینکه امکانات ورزشی و تفریحی از  اولویت های نیاز جوانان است،اظهار کرد:برخی کافی شاپ‌ها و رستوران ها به مکان دنجی برای  دختران  و پسران  جوان  تبدیل شده‌اند که ساعت‌های طولانی وقتشان را در این مکان ها می گذرانند.

وی با تاکید بر نظارت متولیانِ فرهنگی جامعه بر اینگونه مکان ها تصریح کرد:رستوران ها، کافی شاپ ها و سفره خانه های سنتی به مکانی برای رواج رفتارهای غیر متعارف شده لذا می طلبد متولیان جامعه با سرلوحه قرار دادن بیانات رهبر انقلاب در مقوله فرهنگ بیش از گذشته در این امر اهتمام ورزند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد