منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۰
شناسه خبر: 267113
گروه :خبر
image299353

امسال در هفتمین کنگره سلامت در حوادث و بلایا چند تن از دانشمندان خارجی مه‌مان آن بودند که به عقیده همه آن‌ها مدیریت سلامت در حوادث و بلایا در ایران رشد بسیار خوبی کرده است؛ بنا به گفته یکی از این مهمانان، دانشمندان ایرانی مطابق آخرین یافته‌های علمی دنیا رشد کرده‌اند و از نظر سطح علمی با دانشمندان کشورهای پیشرفته رقابت می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ پروفسور اِولین ویتروک (Prof. Dr. Evelin Witruk) از دپارتمان روان‌شناسی دانشگاه لایپزیک آلمان که در هفتمین کنگره سلامت در حوادث و بلایا شرکت داشت؛ در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی از حضور در ایران ابراز خرسندی و از مسئولان ایرانی که از وی دعوت به عمل آوردند نیز قدردانی کرد.

وی درباره تجربه خود از بحران و حوادث طبیعی گفت: من پروژه‌های روان‌شناسی را طی بحران‌هایی که در کشورهایی مانند سریلانکا، هند و اندونزی رُخ داد، داشتم و در سونامی که در سال ۲۰۰۴ اتفاق افتاد، سعی کردم از نظر بُعد روانی به آسیب دیدگان کمک کنم تا مردم بتوانند با اثرات سونامی کنار بیایند و هرچه سریع‌تر به زندگی عادی بازگردند.

این پروفسور آلمانی، کمک‌های روانی، بازتوانی و برگشتن به شرایط یک زندگی عادی بعد از حادثه را بسیار مهم تلقی کرد؛ بنا به تجربه وی رفع افسردگی‌ها بعد از یک بلای طبیعی، باتوجه به وسعت آن متفاوت است؛ وی همچنین علاقه‌مندی خود را برای گسترش همکاری با تیم‌های مدیریت بحران ایران در زمینه مباحث روانی ابراز داشت.

پروفسور کُنراد، قشکه (Prof. Dr. Konrad Reske) از دپارتمان روان‌شناسی دانشگاه لایپزیک آلمان نیز در این گفتگو شرکت داشت و این کنگره را در سطح بالایی ارزیابی کرد؛ وی به خاطر پیشرفت‌های ایران در زمینه مدیریت بحران تبریک گفت و افزود: بسیاری از دانشمندان ایرانی مطابق آخرین یافته‌های علمی دنیا رشد کرده‌اند و از نظر سطح علمی در زمینه سلامت در حوادث و بلایا با دانشمندان کشورهای پیشرفته رقابت می‌کنند.

وی پیشنهاد کرد؛ همکاری بین بخش‌های خصوصی و دولتی در زمینه مدیریت بحران می‌بایستی بیشتر و عمیق‌تر شود و در برقراری این ارتباط ضرورت دارد روسای سازمان‌ها مشخصا مولفه‌های لازم در برطرف کردن اثرات یک مخاطره را تعیین کنند؛ همچنین باتوجه به اینکه کمک‌های روان‌شناسی بعد از حادثه در ایران قدری ضعیف است بنابراین تقویت این بخش مهم است و باید در مدیریت بحران گنجانده شود.

قشکه، علاوه براینکه ایمنی جسمانی و روانی مردم عادی در یک بحران را دارای اهمیت دانست، بر موضوع اثرات روانی گروه‌های امدادرسان نیز تاکید کرد و گفت: امدادرسان‌ها نیز بسیار تحت فشار روانی هستند و باید برای آن‌ها در مدیریت بحران برنامه‌هایی در نظر گرفته شود تا قوی بمانند و خدمات‌رسانی کنند.

این پروفسور آلمانی گفت: من در گذشته در حوادثی طبیعی که در ایران رخ داده حضور نداشتم اما امسال که افتخار حضور در این کنگره را داشتم تلاش می‌کنم تجربیات خودم را در جهت افزایش آمادگی‌ها بیان کنم، زمانی که زلزله بم در ایران رخ داد تصاویر را از تلویزیون مشاهده می‌کردم که بسیار وحشتناک بود و همواره تعداد کشته‌ها و مصدومین را از آمار‌ها دنبال می‌کردم، به عقیده من باید همیشه از هر فاجعه‌ای نتیجه گیری‌هایی کنیم و تجربیات خود را برای فاجعه بعدی در جهت آمادگی بیشتر استفاده کنیم.

وی علاقه‌مندی خود برای همکاری با ایران را بیان کرد و اظهار داشت: آنچه من تا الان از سطح پزشکی و سلامت در ایران دیدم این بود که استاتنداردهای خوبی در پزشکی و سلامت ایران وجود دارد و به نظر می‌آید همه سازمان‌ها در تلاشند تا بر مشکلات فائق آیند.

دکتر بیپین کومار وِرمه، (Dr. Bipin Kumar Verma) از کشور هندوستان و مشاور سازمان جهانی بهداشت، یکی دیگر از مهمانان خارجی هفتمین کنگره ملی سلامت در حوادث و بلایا بود که در گفتگویی اظهار داشت: من ۲۰ سال پیش به ایران آمده بودم و اکنون بعد از این سال‌ها دوباره آمده‌ام و از تحولاتی که در ساختار مدیریت بحران و شهرسازی در ایران به وجود آمده بسیار شگفت زده شدم؛ ایران رشد بسیار عالی داشته است که این ارتقا در وهله اول در زیرساخت‌ها و در وهله دوم در توانمندی‌های علمی است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است