منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۸
شناسه خبر: 291046
گروه :خبر
IMAGE634712068055391561

لنج سازی یکی از صنایع قدیمی در هرمزگان است ، هرمزگانی ها به علت داشتن دریا و شغل هایی که مختص شهرهای جنوبی ایران است، آداب و رسوم خاصی دارند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست و این آداب و رسوم در هرمزگان بیش از صد ها سال است که قدمت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، هرمزگانی ها به علت داشتن دریا و شغل هایی که مختص شهرهای جنوبی ایران است، آداب و رسوم خاصی دارند که دیدن آن ها خالی از لطف نیست و برای کسانی که برای اولین با می بینند بسیار جذاب و جالب است. این آداب و رسوم در هرمزگان بیش از صد ها سال است که قدمت دارد.

 

 

لنج سازی یکی از صنایع قدیمی در هرمزگان است. لَنج گونه‌ای از کشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود.

 

لنج‌ها بر پایه قایق‌های بادبانی رایج در خلیج فارس ساخته می‌شود با این تفاوت که به جای بادبان با موتور حرکت می‌کند ، عرشه باز یا نیمه‌ باز دارد و از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای پیشراندن لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ها موتور دارند.

 

 

یکی از رسوم دیرینه در استان هرمزگان رسم “اوشار” است ،  اوشار یعنی به آب انداختن لنج و معمولا در استان هرمزگان ناخداها صاحبان لنج ها نیز می باشند ، ناخدا یا صاح جهاز به ندرت لنج آماده می خرند بلکه به کارگاه های لنج سازی سفارش ساخت می دهند و  لنج ها یا باری هستند یا صیادی . لنج ها نامهای متفاوتی دارنداز آن جمله می توان به لنج سمبوک و بوم اشاره کرد. تمام مراحل ساخت لنج با دست انجام می شود .

 

آنها درنزدیکی ساحل لنج را می گذاشتند در آن روز صاحب آن لنج گاوی را قربانی میکرد وبعد از چند ماه کار بر روی لنج به اتمام میرسید ودر نهایت کارهای مربوطه از قبیل کلفات کردن .سیفه زدن وغیره را انجام میدادند؛ صاحب لنج می بایست آن لنج را به دریا بیندازد و معمولا لنج را در روزهای شنبه و دوشنبه به آب می انداختند.

 

اوشار به آب انداختن لنج است که با مراسم ویژه ای انجام می شود و خریداران لنج را روی دریا تحویل می گیرند تا اگر عیبی داشت مشخص شود و  اگر لنج خوب ساخته نشده باشد ممکن است آب به داخلش نفوذ کند یا بر روی آب تعادل نداشته و به پهلو کج شود و در گذشته به آب انداختن لنج نیز با دست انجام میشده است و هنگام به آب انداختن لنج برای ایجاد هماهنگی بین افراد آواهای کار زمزمه می شد

 

اما امروزه برخی کارگاه های لنج سازی از جرثقیل و بولدوزر استفاده می کنند و جالب است بدانید موتور لنج نیز بر روی دریا نصب می شود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است