منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۸
شناسه خبر: 207490
گروه :خبر
13940510000525_PhotoA

رسوایی مربوط به انتقال خون‌های آلوده فرانسه به شماری از کشورها از جمله ایران طی سال‌‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ و مرگ عده زیادی از بیماران هموفیلی دریافت‌کننده این فرآورده‌های خونی در نتیجه مصرف آن، یکی از نقاط تاریک در پرونده فرانسه است که سفر اخیر «لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه به ایران بار دیگر داغ آن را در دل ایرانیان تازه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، رسوایی مربوط به خون‌های آلوده فرانسه طی سال‌های 1980 تا 1990 به واسطه انتقال خون آلوده و در نتیجه آن بروز بیماری‌های عفونی بسیاری از کشورها را درگیر خود کرد و عده بسیاری به دلیل عدم اتخاذ تدابیر امنیتی و حفاظتی کافی و مؤثر با استفاده از این فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس‌های ایدز یا همان HIV و هپاتیت C آلوده شدند.

بیماری «ایدز» برای نخستین بار در سال‌های دهه 1980 شناسایی شد و نخستین مورد ابتلا به این بیماری در سال 1981 در آمریکا مشاهده شد. پس از آن سال‌های متمادی زمان صرف تحقیقات درباره ویروس HIV به عنوان عامل این بیماری و شناسایی راه‌های انتقال آن به ویژه از طریق انتقال خون شد.

پس از این مرحله نوبت به شناسایی راه‌های پیشگیری مناسب از ابتلا به این بیماری شد که البته تا زمان شناسایی راه‌های پیشگیرانه عده بسیار دیگری به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

رسوایی فرانسه در قضیه خون‌های آلوده وارد شده به ایران

رسوایی فرانسه در قضیه خون‌های آلوده در دوران نخست‌وزیری لوران فابیوس رخ داد که طی آن انستیتو «مریو» فرانسه فرآورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و … صادر کرد و این فاکتور کمک به انعقاد خون پس از مصرف توسط بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده این فرآورده‌های خونی، منجر به ابتلای آنها به بیماری‌های ایدز و هپاتیت و در اغلب موارد مرگ آنها شد.

فابیوس متهم بود که هرگونه تشریفات در زمینه انجام آزمایش‌ها از نمونه‌های خونی را لغو کرده و خو‌ن‌های آلوده بدون اینکه مراحل آزمایش را پشت سر بگذارند، وارد بازار شدند. او دستور غربال‌گری را زمانی صادر کرد که محموله خون‌های آلوده، صادر شده بودند.

بنابر اعلام «ژاک بیوت» مشاور صنعتی فابیوس در 29 آوریل 1985 ، آماده نبودن دستگاه‌ تست و تشخیص ایدز و غربالگری خون فرانسوی و ترس و نگرانی از تسلط دستگاه‌ تست آمریکایی موسوم به Abbott بر بازار فرانسه دلیل لغو آزمایش‌ نمونه‌های خونی توسط فابیوس بوده و از بیم آنکه دستگاه‌های تست آمریکایی بازار را در دست نگیرند، آزمایش نمونه‌های خونی لغو شده است.

به دنبال مشخص شدن این موضوع که منشا آلودگی فرآورده‌های خونی در پرونده هموفیلی‌ها خارجی بوده، سازمان انتقال خون ایران در سال 1387 از شرکت فرانسوی شکایت کرد و در ادامه وزارت بهداشت و دفتر حقوقی ریاست جمهوری وارد مسیر پرونده شدند.

با اثبات قصور و کوتاهی شرکت فرانسوی در تولید و ارائه فرآورده خونی سالم، سایر کشور‌ها‌ نسبت به دریافت غرامت از این شرکت اقدام کرده و توانستند خسارت خود را دریافت کنند اما ایران تنها کشوریست که تاکنون موفق به دریافت خسارت خود از شرکت مریو نشده است.

پس از آن بود که «لوران فابیوس» نخست‌وزیر وقت و وزیر امور خارجه کنونی فرانسه و دو وزیر سابق فرانسوی شامل وزیر بهداشت و وزیر امور اجتماعی این کشور در فاصله زمانی 9 فوریه تا 2 مارس 1999 به اتهام «جنایت غیرعمد» در دادگاه فرانسه مورد محاکمه قرار گرفتند اما این دادگاه در نهایت به تبرئه لوران فابیوس و وزیر فرانسوی رأی داد و تنها وزیر بهداشت وقت این کشور مقصر شناخته و به حبس تعلیقی محکوم شد.

در آوریل سال 1991، خبرنگاری به نام «آن ماری کاسترت» با انتشار مطلبی در هفته‌نامه L’Événement du jeudi، از فروش و صادرات فرآورده‌های خونی آلوده به ایدز به بیماران هموفیلی پرده برداشته و اعلام کرد که مرکز انتقال خون فرانسه از سال 1984 تا پایان سال 1985 «آگاهانه» اقدام به توزیع فرآورده‌های خونی بعضا آلوده به ویروس ایدز میان بیماران هموفیلی کرده است.

کاسترت در این مطلب نوشت: مرکز ملی انتقال خون فرانسه با آگاهی از وجود محصولات گرم‌شده، به توزیع آن‌هایی که گرم نشده بودند، ادامه داده با آن‌که می‌دانسته که این خون‌ها نه تنها آلوده هستند، بلکه حاوی ویروس HIV نیز می‌باشند.

به گفته “ژاک لیبوویچ” پزشک فرانسوی و محقق بالینی و متخصص پرونده‌های ایدز، دادستانی فرانسه رسوایی مربوط به خون‌های آلوده را با این توجیه که دستگاه تشخیص و غربالگری ابوت نیز نمیتوانسته بیماران دریافت کننده خون را از خون‌های آلوده محافظت کند، این پرونده را مختومه و فابیوس را تبرئه کرده است.

این در حالیست که این شرکت آمریکایی پیشتر اعلام کرده بوده که قادر است بازار فرانسه را تاحدی پوشش دهد و در واکنش به ادعای دادستان فرانسه مبنی بر ناتوانی خود در محافظت از بیماران دریافت‌کننده خون، این ادعاها را دروغین دانسته و اعلام کرده که آنها اسناد مربوطه در خصوص توانمندی برای محاظت از بیماران دریافت‌کننده خون را نیز در اختیار داشته‌اند که تمامی این اسناد در جریان آتش‌سوزی در دفترکارشان نابوده شده و بدین ترتیب فابیوس از اتهامات وارده تبرئه شده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است