منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۱
شناسه خبر: 187684
گروه :خبر

امشب بهترین زمان برای مشاهده سیاره زحل یا « حلقه برگردن کیوان» از محل سکونت مان در جنوب شرق آسمان در هر کجای ایران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مسعود عتیقی – مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، گفت: در شامگاه روز جمعه، اول خردادماه 1394، جرم ستاره مانند زرد رنگی که در حقیقت سیاره کیوان و یا همان زحل مشهور است، از افق شرق طلوع خواهد کرد.

وی با بیان اینکه زحل، به سیاره حلقه برگردن مشهور است، گفت: این سیاره از ساعت 20:58 اول خرداد ماه، لحظاتی پس از طلوع زحل است و این زمان، وضعیت بهتری برای رصد قرار دارد، چرا که از غبار افق جنوب شرق آسمان خارج شده و در ساعت 5:52 دقیقه بامداد روز شنبه دوم خرداد ماه به وضعیت مقابله خواهد رسید.

وی افزود: مقابله در سیارات وضعیتی است که زمین بین خورشید و یک سیاره دیگر قرار می گیرد و سیاره روبروی زمین واقع می شود که در طول شب سیاره در بهترین شرایط قابل رصد است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: به دلیل آلودگی نوری پایتخت و سایر شهرهای بزرگ کشور، باید سیاره کیوان حدود 10 درجه از افق شرق بالا بیاید تا بهتر قابل مشاهده باشد، که این وضعیت حدود 9 شب اول خردادماه به وجود می آید.

وی افزود: در این زمان «شب شنبه، اول خردادماه»، سیاره از افق جنوب شرقی طلوع می کند و علاقمندان می توانند این سیاره را در جنوب شرق آسمان از محل سکونتشان در هر کجای کشورمان هستند، مشاهده کنند.

به گفته وی، رصد سیاره کیوان تا ساعت  5:03 دقیقه بامداد روز شنبه که در افق جنوب غرب غروب خواهد کرد امکان پذیر خواهد بود.

عتیقی با بیان اینکه قطر زاویه ای سیاره کیوان در این شب 5/18 ثانیه کمان است، عنوان کرد: رصد کیوان «زحل» با چشم غیر مسلح در روستاها و شهرستانها با شرایط به مراتب بهتر است، اما با تلسکوپ های با قدرت متوسط در پایتخت و سایر شهرها برای مشاهده جزییات بیشتر، امکان پذیر است .

وی با بیان اینکه البته در هنگام رصد سیاره کیوان با تلسکوپ آماتوری، می توان یک تا دو قمر دیگر را مشاهده کرد، خاطرنشان کرد:حلقه های سیاره کیوان در این شب به خوبی قابل مشاهده هستند.

عتیقی با اشاره به اینکه موقعیت سیاره زحل در صورت فلکی ترازو «میزان» در آسمان است، اظهار داشت: در ساعت 1:02 بامداد شنبه، دوم خرداد ماه، این سیاره، در بالاترین نقطه از آسمان با زاویه 36 درجه بالاتر از افق جنوبی قرار می گیرد.

وی افزود: به هنگام رصد سیاره کیوان می توان  ستاره «دل کژدم و یا قلب العقرب» را پایین تر از زحل با رنگ قرمز مشاهده کرد که پس از طلوع زحل از افق جنوب شرق طلوع خواهد کرد. دل کژدم، ستاره ای قرمز رنگ است و در حقیقت یک ابر غول سرخ به حساب می آید که 400 بار از خورشید بزرگتر است.

وی گفت: زحل و دل کژدم، اجرام آسمانی درخشنده ای هستند، چرا که قدر روشنایی آنها مثبت یک است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است