منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۰
شناسه خبر: 236781
گروه :خبر
image_1445750678_15174332

مدیر کل سازمان هواشناسی هرمزگان با بیان اینکه رخداد النینو افزایش 1/5 درجه ای دما را بهمراه دارد، افزود:سیستم موسمی هند در لایه های پایین تر جو فعالیت دارد که راه را برای حضور سیستم های شمال غرب و مدیترانه ای بازکرده که هم اکنون وارد کشور شدند و شاهد بارش ها هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سعید رنجبر، مدیر کل سازمان هواشناسی هرمزگان در جمع خبرنگاران هرمزگان با بیان اینکه 16 ایستگاه سینوپتیک و دو سامانه درجزیره ابوموسی و قشم فعال است، گفت: وضعیت بارش استان در سال زراعی گذشته و در مدت مهر ماه تا 31 شهریور سال بعد در بدترین وضعیت خود بوده است.

 

 

 

 

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته کل کشور شاهد کاهش 15 درصدی بارندگی بوده که وضعیت استان نسبت به دیگر نقاط کشور بدتر بوده است، اظهار کرد: در استان هرمزگان تنها شهرستان بشاگرد 9 درصد افزایش بارش داشته و در بقیه نقاط استان روندی رو به منفی را شاهد بوده است.

 

 

 

 

 

رنجبر افزود: انتظار نداریم بارش ها تا دی ماه و آغاز فصل زمستان بیشتر از حد نرمال باشد و تغییر زیادی نسبت به عرف منطقه نخواهیم داشت.

 

 

 

 

 

مدیر کل سازمان هواشناسی هرمزگان با بیان اینکه در سه ماهه آینده شاهد افزایش دما تا 1/5 درجه  سانتیگراد خواهیم بود، تصریح کرد:ماههای آذر، دی و بهمن ماه در تمام نقاط کشور افزایش نیم تا 1/5 درجه را شاهد خواهیم بود .

 

 

 

 

 

وی با اشاره به اینکه پدیده النینو 2 تا 7 سال یکبار اتفاق می افتد، بیان داشت: النینو رخدادی است که به دلیل تغییرات جوی در اقیانوس آرام شکل می گیرد ودر سالهای 51-52 و 81-82 اتفاق افتاداست.

 

 

 

 

 

رنجبر تصریح کرد: در سالهای گذشته که النینو در کشور رخ داده بود شاهد افزایش دما بودیم و سالهایی که سرما حاکم بود در اثر پدیده لانینو و عکس حالت النینو رخ داده است لذا این فروانی نشان می دهد که در زمستان تاثیری نخواهد داشت.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی توانایی پیش بینی تا یک هفته آینده را دارد، بیان داشت : از هم اکنون نمی توان برای ماههای آینده پیش بینی داشت.

 

 

 

 

مدیر کل سازمان هواشناسی هرمزگان با اشاره به شروع پیش از موعد بارش ها در کشور گفت: سیستم موسمی هند در لایه های پایین تر جو فعالیت دارد که راه را برای حضور سیستم های شمال غرب و مدیترانه ای بازکرده که هم اکنون وارد کشور شدند و شاهد بارش ها هستیم.

 

 

 

 

وی بیان داشت: سیستم مدیترانه و جنوب وقتی به تنهایی وارد شوند باعث بارش خواهند شد اما  ادغام این دو سیستم باعث قوت بارندگی ها می شود.

 

 

 

 

 

رنجبربا بیان اینکه ماهیت بارش های هرمزگان به سمت رگباری رفته که تنها ر یک نقطه کوچک باران رخ می دهد، تصریح کرد:باید تجهیزات و آموزش های سازمان هواشناسی بروز باشد چرا که به روز بودن باعث صحت خبر می شود و پیش بین ها صحیح باشد چنانچه اگرمنابع مالی تامین نشود آسیب در پی دارد و دید مردم نسبت به هواشناسی مثبت نخواهد بود.

 

 

 

 

انتهای پیام/م

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است