منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷
شناسه خبر: 210362
گروه :خبر
1232114

رجعت، به معنای بازگشت است و مراد از آن، این است که «خداوند گروهی از مردگان را با همان شکل خود به دنیا بازگرداند.»اوائل المقالات، ص۷۷٫

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ افسران ارتش مهدویت منتشر کرد؛از نظر شیعه، در زمان ظهور دولت حق، برخی از مردم که از دنیا رفته اند، دوباره زنده می شوند. اصل رجعت یک امر مسلم قرآنی است. خداوند در آیات متعدد به زنده شدن برخی مردگان اشاره دارد؛ مانند زنده شدن برخی از بنی اسراییلبقره ۵۵و۵۶، زنده شدن یک جوان بنی اسرائیلی بقره ۷۳، زنده شدن هزاران نفر بقره۲۴۳، زنده شدن یکی از اولیای الهی و حتی یکی از معجزات و ویژگی های حضرت عیسی علیه السلام زنده کردن برخی از مردگان بودبقره۲۵۹ و نمونه های متعدد دیگر.
آیاتی نیز وجود دارد که بر رجعت، در زمان ظهور امام زمان علیه السلام دلالت میکند؛ مانند آیه ۸۳ از سوره نمل که می فرماید:
« آن روز، از هر امتی، گروهی را محشور می کنیم».
امام صادق علیه السلام می فرماید:
«این آیه، مربوط به رجعت است. آیا خداوند در قیامت از هر امت، گروهی را محشور می کند و بقیه را رها می سازد؟
آیه قیامت، این آیه است که می فرماید: و آنان را گرد آوریم و هیچ یک را فرو گذار نمی کنیم.بحارالانوار ج۵۳ ص۵۱
این آیه، به روشنی، به وقوع چنین امری(رجعت) دلالت می کند، روزی که فقط گروهی زنده شوند و نه همه مردم. روایات مربوط به رجعت را نیز میتوان در جلد۵۳ از کتاب بحارالانوار دید.
برای نمونه، در روایتی، مامون از امام رضا علیه السلام می پرسد: نظر شما درباره رجعت چیست؟ اما پاسخ می دهند:
همانا رجعت، واقعیت دارد.
امام صادق علیه السلام می فرماید: از ما نیست کسی که به رجعت ما باور نداشته باشد.
بنابراین به وقوع پیوستن چنین مساله ای از مسلمات است و جای هیچ گونه شکی ندارد؛ به همین سبب در زیارت آل یاسین که امام زمان علیه السلام خود به شیعیانش آموخته، آمده است:
رجعت شما، حق است و شکی در آن نیست.
بعد از ثابت شدن رجعت، به نکااتی درباره آن اشاره میکنیم:
– بنابر روایات، رجعت همگانی نیست و تنها مومنان خالص و کافران خالص بر می گردند.
– بعضی افراد همان ساعات اولیه ظهور رجعت می کنند و از یاران اولیه هستند؛ مانند مقداد، سلمان، مالک اشتر و اصحاب کهف و عده ای پس از استقرار حکومت و برای بهره مندی از حکومت عدل، زنده می شوند.
– میان حوادث رجعت، برگشت امامان علیه السلام به دنیا، از نکات قابل توجه است. بنابر روایات، اولین فردی که از امامان علیه السلام رجعت می کند، امام حسین علیه السلام است که هنگام رحلت امام زمان عجل الله تعالی فرجهم الشریف رجعت میکند و مراسم خاکسپاری آن حضرت را عهده دار می شود. سپس حکومت آن حضرت را به مدت طولانی رهبری می کند. به رجعت امیرالمومنین علیه السلام و پیامبر صل الله علیه و اله وسلم نیز در روایات تصریح شده است. رجعت سایر امامان علیه السلام را نیز، از بعضی روایات می توان استفاده کرد.
حکومت جهانی امام مهدی عجل الله تعالی فرجهم الشریف با رجعت امامان علیه السلام و مومنان صالح، مدت زمان بسیار طولانی ادامه خواهد یافت. می توان گفت اساسا، عمر دنیا بعداز استقرار حکومت مهدی، تازه آغاز می شود و حکومت امامان معصوم علیه السلام آخرین حکومت است – یعنی دیگر حاکمان جور به حکومت نمی رسند – و بعد از آن، قیامت برپا می شود.
گفتنی است امر رجعت هرچند بر اساس آیات و روایات امری مسلم و پذیرفته شده است، اما جزئیات آن واضح و شفاف نیست؛ بنابرین ما اصل رجعت را به صورت کلی می پذیریم و از اظهار نظر قطعی درباره جزئیات خودداری می کنیم.
برای ظهورش سه بار دعای “امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء”

منبع:
کتاب آفتاب مهر تالیف جمعی از محققین مرکز تخصصی مهدویت نشر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجهم الشریف

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور