منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۹
شناسه خبر: 225549
گروه :خبر
13910619000554_PhotoA

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود از بهبود 9 پله ای اقتصاد ایران در شاخص رقابت‌پذیری خبر داد و اعلام کرد ایران در بین 144 کشور رتبه 74 را از این نظر بدست آورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود از سری گزارش‌های «شاخص رقابت‌پذیری جهانی» رتبه ایران را در میان 144 کشور جهان در این شاخص 74 اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، نمره ایران 4.09 عنوان شده است و رتبه ایران نسبت به سال گذشته 9 پله بهبود یافته است.

ایران سال گذشته به لحاظ این شاخص رتبه 83  و امتیاز 4.03 را کسب کرده بود. رتبه ایران در سال گذشته یک پله نزول و در سال 2013 نسبت به سال پیش از آن 16 پله نزول کرده بود.

نخستین شماره « گزارش رقابت پذیری جهانی» در سال 1979 میلادی منتشر شد. در این گزارش کشورها بر اساس «شاخص رقابت پذیری جهانی» یا GCI رتبه بندی می شوند. این شاخص بر اساس بررسی 112 متغییر مختلف تعیین می‌شود.

فاکتورهایی که برای تعیین شاخص رقابت‌پذیری مورد بررسی قرار می‌گیرند به 12 گروه تقسیم می‌شوند. این گروه‌ها به این ترتیب هستند، «ارکان رقابت پذیری» اعم از «نهادها»، «زیرساخت‌ها»، «محیط اقتصاد کلان»، «بهداشت و آموزش ابتدایی»، «آموزش عالی و حرفه‌ای»، «کارآیی بازار کالا»، «کارآیی بازار نیروی کار»، «پیشرفته بودن بازار مالی»، «آمادگی تکنولوژیک»، «اندازه بازار»، «پیشرفته بودن بنگاه‌های تجاری» و «نوآوری».

نمره هر کشور با بررسی این فاکتورها برآورد می‌شود و هرچه این نمره بیشتر باشد، اقتصاد آن کشور از رقابت‌پذیری بیشتری برخوردار است.

سوئیس که به عنوان رقابت پذیرترین اقتصاد دنیا شناخته شده است نمره 5.76 را کسب کرده است. سنگاپور با 5.68 و آمریکا با 5.61 به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

ده کشور جهان بر اساس این شاخص به این ترتیب هستند، سوئیس، سنگاپور، آمریکا، آلمان، هلند، ژاپن، هنگ‌کنگ، فنلاند، سوئد و انگلیس.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است