منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۹
شناسه خبر: 277693
گروه :خبر
13940402000010_PhotoA

مقام ارشد وزارت انرژی آمریکا می‌گوید رایزنی‌ها درباره استفاده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فناوری‌های لازم برای بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران ادامه دارد.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک مقام ارشد وزارت انرژی آمریکا می‌گوید رایزنی‌ها با ایران در زمینه استفاده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فناوری‌های لازم برای پایش و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران به موجب تعهدات تهران در «برجام» ادامه دارد.

این مقام آمریکایی که از روند اجرای «برجام» مطلع است به شرط عدم افشای نام با نشریه فارن‌پالیسی گفت‌وگو کرد.

در توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 موسوم به «برجام»، ماده‌ای وجود دارد که به موجب آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه استفاده از «فناوری‌های مدرن» برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران داده است.

با وجود این، ایران مطابق روال مرسوم آژانس در بازرسی از سایر کشورها باید با این نهاد بین‌المللی درباره ساز و کارهای لازم برای محل نصب این فناوری‌ها و نوع آنها به توافق برسد.

مقام ارشد وزارت انرژی آمریکا از اظهارنظر درباره اینکه آیا ایران به بازرسان آژانس اجازه استفاده از فناوری‌های لازم  را داده خودداری کرد.

وی افزود مقام‌های آمریکا در تلاش برای اطمینان از این هستند که آژانس از ابزارهای مورد نیازش برای انجام وظیفه در زمینه وظایفش تحت «برجام» برخوردار است.

«ترو واریورانتا»، معاون مدیر کل اداره پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین رابطه به فارن‌پالیسی گفت ایران تا کنون مانعی در برابر استفاده این نهاد نظارتی سازمان ملل از ابرازهای پیشرفته برای انجام بازرسی‌های تحت «برجام» از تأسیسات هسته‌ای ایران ایجاد نکرده است.

او گفت: «در حال حاضر، ما فناوری‌هایی که مورد نیازمان است را مستقر داریم.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است