منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰
شناسه خبر: 369684
گروه :خبر
%d8%ad%d8%b5%db%8c%d8%b123

فراونی درخت نخل در هرمزگان باعث گردیده ، صنعت “حصیر بافی ” به زبان محلی تکل به عنوان رایج ترین و معمول ترین نوع صنایع دستی استان به شمار آید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ فراوانی درخت نخل در هرمزگان باعث گردیده صنعت حصیر بافی به زبان محلی تکل به عنوان رایج ترین و معمول ترین نوع صنایع دستی استان به شمار آید . حصیر بیشتر در روستاهای توابع میناب ، بشاگرد ، حاجی آباد ، رودان و بندرلنگه توسط زنان این مناطق بافته می شود . برگ خرما پیش مغ و یک عدد سوزن از ابزار اولیه صنعت هستند .

صنعت گلابتون دوزی

صنعت گلابتون دوزی برای اولین بار از کشور پاکستان وارد ایران گردید و مینابی ها جز اولین کسانی بودند که در این صنعت مشغول بکار شدند پس از شهر میناب ، برخی از هنرورزان شهرهای بندرعباس و بندرلنگه نیز از تولید کنندگان گلابتون به شمار می آیند و می توان گفت که گلابتون دوزی نوعی دوزندگی است که جنبه دوزندگی دارد .

خوس دوزی :

صنعت خوس دوزی برای نخستین بار از طریق کشورهای هندوستان و پاکستان وارد بندرلنگه شده است این هنر که برای تزیین مقنعه نوعی روسری محلی و دستار نوعی چادر زنانه بکار می رود در بیشتر روستاهای اطراف بندرلنگه ، میناب ، رودان و بندرعباس مورد استفاده قرار می گیرد .

صنعت سواس بافی :

سواس نوعی کفش محلی است که برای نخستین بار مردم منطقه بشاگرد از آن استفاده می کردند . سواس یا همان کفشهای الیافی ، از الیاف برگ درخت خرما بافته می شود و به سبب مرغوبیت و کیفیت بالای آن ، بیشتر در مناطق کوهستانی و صعب العبور از آن استفاده می شود . این کفش که در دو نوع نوع زنانه و مردانه بافته می شود تفاوت زیادی با هم دارند .

%d8%b3%d9%88%d8%a7%d8%b3

صنعت خرسک بافی

صنعت خرسک بافی برای نخستین بار توسط مردم روستای درتوجان  از توابع بخش مرکزی بندرعباس رواج پیدا کرد . خرسک نوعی فرش ، با پرز بلند و درشت است که با استفاده از رنگهای بسیار محدود بافته می شود در بافت نوع سنتی این صنعت از رنگ طبیعی خود پشم استفاده می شود .

صنعت قالی بافی و گلیم بافی :

روستاهای احمدی ، سرچاهان ، آشکارا ، شهدادی ، باغات ، قبایل بلوچها و عشایر راینی در شهرستان حاجی آباد و روستای درتوچان از توابع شهر ستان بندرعباس در زمینه صنعت قالی بافی و گلیم بافی پیشینه ای تاریخی دارند اهالی این روستاها با استفاده از پشم گوسفند و طرحهای محلی و سنتی همچنان در تولید قالی و گلیم های دستباف پیشتاز هستند و صنعت گلیم بافی در این روستاها از قدمت چند صد ساله برخوردار است .

نخستین فرش دستباف قشمی :

فرش دستباف زنان تولای ، نخستین فرشی است که در جزیره قشم بافته شده است این فرش دستباف توسط چند تن از زنان روستای تولای قشم در پائیز 1383 خورشیدی زیر نظر دکتر حسن حکمت نژاد با الهام از هنر جزیره نشینان و با تلفیقی از هنر قشم و اصفهان لچک و ترنج بافته شده است .

انتهای خبر /

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور