منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۹
شناسه خبر: 256236
گروه :خبر
222

به گزارش سرویس چند رسانه ای هرمز:در دنیای کوانتوم، می‌توان به بیت‌های کوانتومی که qubit نام دارند ارزش هایی فراتر از صفر و یک نسبت داد. این بدان معناست که یک رایانه کوانتومی بسیار سریع تر از رایانه های ساخته شده از بوردهای سیلیکونی است

تلاش برای ساخت رایانه‌های کوآنتومی که 3600 برابر رایانه‌های فعلی سرعت دارند به نتایج خوبی رسیده و گوگل از نهایی شدن طراحی یکی از این رایانه‌ها خبر داده است.

D-Wave Vesuvius chip

مکانیک کوانتوم شاخه‌ای از علم فیزیک است که به بررسی فعل و انفعالات درون اتم‌ها می پردازد. تا قبل از استفاده از دستاوردهای این علم در دنیای دیجیتال، از صفر و یک یا بیت‌ها برای کدگذاری اطلاعات استفاده می‌شد و در نتیجه عملکرد و توانایی‌های رایانه ها محدود بود.

اما در دنیای کوانتوم، می‌توان به بیت‌های کوانتومی که qubit نام دارند ارزش هایی فراتر از صفر و یک نسبت داد. این بدان معناست که یک رایانه کوانتومی بسیار سریع تر از رایانه های ساخته شده از بوردهای سیلیکونی است.

رایانه کوانتومی که گوگل آزمایش کرده در مساله مشهور و پیچیده در دنیای رایانه را در عرض کمتر از نیم ثانیه حل کرده است. این در حالی است که حل همین مساله توسط رایانه های عادی به بیش از سی دقیقه زمان نیاز دارد. لذا در مجموع این رایانه های 3600 برابر سریع تر از رایانه های معمولی هستند.

این رایانه ها انجام فعالیت هایی همچون ترجمه همزمان مطالب از ده‌ها زبان به زبان های دیگر، رمزگذاری و رمزگشایی را با سرعت پردازش بالای خود تسهیل می‌کنند.

رایانه کوانتوم گوگل با همکاری یک شرکت کانادایی به نام D-Wave Systems ساخته شده و اولین رایانه کوانتومی تجاری جهان لقب گرفته است. خود گوگل این رایانه را 100 برابر سریع تر از رایانه های متعارف دانسته است. شاید یکی از مهم ترین مزایای این رایانه ها در عصر گسترش جاسوسی سایبری دولت های مختلف وبه خصوص دولت آمریکا رمزگذاری سریع اطلاعات با استفاده از کلیدهای طولانی 1024 بیتی باشد. این کار با استفاده از رایانه های فعلی وقت گیر و پیچیده است ولذا اقبال زیادی برای این کار وجود ندارد. البته قفل شکنی از این رمزها هم با رایانه‌های کوانتومی چندان وقت گیر نیست.

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است