منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۵
شناسه خبر: 202640
گروه :خبر
13910716000229_PhotoA
 

سیاست‌های جدید جمعیتی وزارت بهداشت در سال ۹۴ تشریح شد

راه‌اندازی کلینیک‌های زناشویی و جنسی در کشور/ اجرای برنامه پیشگیری از تک‌فرزندی

در حال حاضر، فقط ۲ استان در کشور نرخ باروری بالای ۲.۱ دارند،میانگین فاصله فرزندآوری بیش از 5 سال است و سن ازدواج در کشور نیز بالا رفته به همین دلیل کلینیک‌های زناشویی با حضور یک روحانی، حقوقدان و متخصصان راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمد اسماعیل مطلق در رابطه با آخرین برنامه‌های مرتبط با افزایش جمعیت در وزارت بهداشت، گفت: براساس سیاستهای ابلاغی رهبری که 14 بند است، 4 بند آن مربوط به وزارت بهداشت است که ارتقای سلامت، تکریم سالمندان، تحکیم بنیان خانواده، اهش مرگ و میر از نوزاد تا سالمند و افزایش نرخ باروری به بالای حد جایگزینی یعنی 2.1 را شامل می شود.

فقط 2استان در کشور نرخ باروری بالای 2.1 دارند

وی ادامه داد: در حال حاضر میزان باروری 1.8 است که در برخی استان‌ها این میزان 2.1 شده است؛ این نرخ در 2 استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان مشاهده شده است اما در بعضی از استانها مانند مازندران، گیلان، اراک و اصفهان همچنان کمتر از 1.8 است و باید آنها را به 2.1 برسانیم.

مطلق گفت: استانهایی که نرخ باروری آنها بیش از 2.1 است باید روی سلامت مادر و نوزاد آنها بیشتر کار کنیم چرا که مرگ و میرشان بیش از سایر استانها بوده است.

65درصد زوجین تمایل به فرزندآوری در بدو ازدواج دارند

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد 65 درصد زوجین مراجعه کننده تمایل به فرزندآوری بلافاصله پس از ازدواج داشته‌اند و 35 درصد اعلام کرده‌اند در زمان مناسب خواهان فرزنداوری هستند.

تمایل زوجین جوان به داشتن 2 تا3 فرزند

وی افزود: بنابراین افرادیکه در آستانه ازدواج قرار داشتند تمایل به فرزندآوری داشته و حدود 2 تا 3 فرزند را ایده‌آل زندگی اعلام کردند.

مطلق ادامه داد: اما در بررسی‌ها مشخص شد که طلاق در سال‌های اول و 5 سال ابتدایی بیشتر است و از مشکلات آن مسائل زناشویی اعلام شده است از طرفی جای مشخص و مرکزی نبود که به این زوجین آموزش داده شود، برخی‌ها به بخش خصوصی، برخی به روانپزشک و برخی به متخصص زنان مراجعه می‌کردند.

ایجاد کلینیک‌های زناشویی در 10 دانشگاه علوم پزشکی

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: بنابراین برای ساماندهی و پیشگیری از طلاق، طرح ایجاد کلینیک‌های زناشویی را به صورت پایلوت در 10 دانشگاه علوم پزشکی آغاز کردیم، این دانشگاه‌ها مانند اصفهان، گیلان، مازندران، شیراز و البرز بوده است.

حضور روحانی و حقوقدان در کلینیک زناشویی

وی افزود: با معاونت امور زنان ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، قوه قضاییه، بهزیستی و شورای عالی انقلاب فرهنگی جلساتی برگزار شد و قرار شد در این کلینیک‌ها متخصصان زنان، داخلی، روحانی آشنا به مسائل خانواده، حقوقدان و متخصصی که به مسائل زناشویی آگاهی داشته باشد حضور یابد.

استقرار کارشناس زن و مرد و پاسخ آنلاین به مسائل جوانان

مطلق گفت: همچنین قرار است امسال در دانشگاه‌های علوم پزشکی کارشناسان زن و مرد مستقر کنیم تا برای پیشگیری از طلاق و آگاه شدن جوانان به مسائل زناشویی، آموزش‌های لازم را بدهند.

وی تصریح کرد: در زمان انجام آزمایش‌های لازم قبل از ازدواج کتابی در رابطه با مسائل زناشویی و فرزندآوری، CD آموزشی و همچنین از طریق مجازی امکانی فراهم شده تا افراد سوالات خود را پاسخ گفته و اطلاعات لازم را کسب کنند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین در 57 دانشگاه علوم پزشکی و دانشکده که تخصص‌های لازم را در حوزه ازدواج دارند آموزش‌های لازم به جوانان داده می‌شود و دانشکده‌هایی که این تخصص را ندارند از دانشگاه‌های دیگر به مدت هفته‌ای 2-1 روز، کارشناسان مربوطه حاضر شده و مشکلات را حل خواهند کرد.

حضور مربی آموزشی برای ترویج ازدواج مناسب

مطلق با اشاره به اینکه سن ازدواج در کشور افزایش یافته، گفت: برای ازدواج مناسب و سلامت ازدواج در سراسر کشور مربی آموزشی تربیت شده، سال گذشته 17 دانشگاه و امسال تمام دانشگاه های علوم پزشکی با کمک حوزه علمیه قم، وزارت ورزش و جوانان، قوه قضاییه، وزارت علوم و بهداشت این کارگاه‌ها راه‌اندازی می‌شوند.

اجرای برنامه پیشگیری از تک فرزندی

وی همچنین از برنامه پیشگیری از تک فرزندی خبر داد و گفت: تک فرزندی عوارض جسمی، روانی و اجتماعی دارد به همین دلیل در استان کرمان تحقیقی در این زمینه انجام شد و براساس آن کتاب آموزشی تدوین شده و به زودی به تمام دانشگاه‌ها داده می‌شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: میانگین فاصله فرزندآوری در کشور بیش از 5 سال است و با توجه به عوارض آن برنامه‌ای داریم که آن را به کمتر از 5 سال برسانیم.به همین دلیل راه‌اندازی کارگاههای مختلفی را در سال 93 برنامه‌ریزی کردیم و امسال دانشگاه‌ها آن را اجرا خواهند کرد.

مطلق همچنین از تشکیل کارگروه جمعیت در وزارت بهداشت به ریاست وزیر خبرداد و گفت: این کارگروه بر روی ابعاد ارتقایی میزان باروری کلی به بالای 2.1، سلامت مادر و کودک کاهش مرگ و میر نوزادان و افراد 30 تا 70 سال و تکریم سالمند کار خواهد شد تا لوایح و قوانین لازم در زمینه افزایش میزان باروری به سازمان‌های دیگر، دولت و مجلس تقدیم شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است