منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۱
شناسه خبر: 343576
گروه :خبر
4f88e83adc7c2afdd14ef4e074bcdab0_XL

هجمه فرهنگی با یورش به ، مبانی ، اصول ، باورها ، آداب و رسوم ، هنر ، ارزشهای دینی و اخلاقی و ملی آغاز می شود و تادگرگونی و زوال هویت فردی و اجتماعی و جایگزینی هویت فرهنگ مهاجم ادامه می یابد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛  بر اساس سخن امام باقر علیه السلام تمام آنچه امت اسلامی تا قیامت بدان نیازمند است در قرآن بیان شده است . قرآن نیز از جامعیت ، فراگیری ، جهان شمولی و زمان شمولی آخرین کتاب آسمانی سخن بسیار گفته است . بی تردید یکی از مهمترین موضوعات مقوله فرهنگ و تهاجم فرهنگی است .

بسیاری از آیات قرآن و روایات گزارش شده از معصومین این نکته مورد توجه قرار گرفته و با تعبیرها و تحلیل های گوناگون درباره خطر تسلط فرهنگی جوامع غیر اسلامی بر امت مسلمان ، هشدار داده است ، برخی از این هشدارها به صورت حکم شرعی و دستورالعمل الزامی در مکتوبات فقهی و رساله های عملیه نیز بروز و ظهور یافته است .

مفهوم فرهنگ دامنه ای بسیار گسترده و فراخ دارد ، از این رو وسعت و گستردگی میدان تهاجم فرهنگی به وسعت عرصه های متنوع فرهنگ و پیچیدگی های آن است . هجمه فرهنگی با یورش به ، مبانی ، اصول ، عقاید ، باورها ، آداب و رسوم ، زبان ، هنر ، ارزشهای دینی ، اخلاقی ، اجتماعی ، تاریخی و ملی و … آغاز می شود و تا دگرگونی و زوال هویت فردی و اجتماعی و جایگزینی هویت فرهنگ مهاجم ادامه می یابد .

در جنگ نرم و رویارویی با تهاجم فرهنگی جبهه ای به وسعت همه دل مشغولی های مادی و معنوی ، انسان ، فراروی آدمی قرار می گیرد ، نبردی بسیار پیچیده ، نامحدود و پر فراز و نشیب ، که یورش های آن بیشتر با تردید در مبانی اصول ، باورها انجام می گیرد . نبردی دشوار ، نفس گیر و دائمی که تنها در پرتوی وحی و استمداد از راهبرهای قرآنی ، می توان به پیروزی چشم دوخت .

استراتژی و راهبرد قرآنی در رویارویی با تهاجم ، بر اساس پیشگیری و دفع پی ریزی شده است . نه درمان و علاج از آن رو که اصولا پیشگیری خود بهترین درمان نیز هست ، اصلی که در آموزه های قرآنی به وضوح خودنمایی می کند .

اعتقاد به مبانی قرآنی در حوزه هستی شناسی و عمل به تعالیم اسلامی و اخلاق و احکام بهترین و تنها مانع در برابر تهاجم فرهنگی است .

رخ داد ذلت بار تهاجم فرهنگی و دلباختگی نسبت به مظاهر فرهنگ بیگانه و عقب ماندگی ملتهای مسلمان را باید پیش از هر چیز در وانهادن باورهای قرآنی و نافرمانی از دستورات الهی جستجو کرد .

می توان گفت که اهم اصولی که در مصاف با هجمه فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از : توحید مداری ، عبودیت و بندگی ، قیامت باوری ، پایبندی به فرامین الهی ، آگاهی از معیار های کرامت و عزت از منظر وحی ، اهتمام و پایبندی به کرامت و عزت انسانی ، پارسایی و تقواگرایی و…

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است