منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
شناسه خبر: 250805
گروه :خبر
ورزش صبحگاهی_009

بندرعباس به عنوان پایتخت اقتصادی ایران باید در کنار وجود زیبایی های طبیعی از ساختار شهری منظم و با اسلوب بین المللی هم برخوردار باشد اما متاسفانه در برخی از نقاط این شهر با بی توجهی مسئولین شاهد عدم وجود استانداردهای اولیه یک شهر مانند روشنایی معابر هستیم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، طراحی روشنایی شهری نه تنها موضوعی صرفاً تزئینی نیست، بلکه روشی در جهت پاسخ بـه جـست و جـوی مـا بـرای روش پیـشرفته ی تأمین امنیت و آسودگی بهتر و محیط می باشد . امروزه نورپردازی، تعریف کننده هویت و سیمای شبانه شهر است و نبود نور و وجود تاریکی شب عوارضی همچون افزایش حوادث، تصادفات، جرایم و بزه کاری و کاهش امنیت اجتماعی را سبب می شود .

ورزش صبحگاهی_004

در معماری و شهرسازی نور عملکردی فراتر از رو شن کردن فضا داشته و به عنوان یکی از اجزاء اصلی مورد توجه طراحان قرار می گیـرد . امروزه زندگی شهری سبب گشته دامنه فعالیت شهروندان تا پاسی از شب ادامه یابد و بدین ترتیب حیات شبانه تبدیل به قسمتی از زندگی شهری شده است . بنابراین جهت ایجاد بستر مناسب و امن زندگی شبانه شهری و ارتقـاء کیفیـت بـصری، طراحـی نـورپردازی مـورد توجـه طراحان قرار می گیرد .

ورزش صبحگاهی_011

سیمای شهری چه در روشنایی روز و چه در تاریکی شب می بایست دارای شکل و محتوی باشد . نور در طراحی شهری دارای کیفیـات و ویژگیهای متفاوت از قبیل ابزار اطلاع رسانی، شناساندن در مناطق و محلات و افزایش بار هویتی و امنیتی مراکـز، نمایـان کـردن نـشانه هـا، میراث فرهنگی و طبیعی و فضاهای شهری همچون پیاده راهها و میادین می باشد .

ورزش صبحگاهی_026

از اهمیت نورپردازی محیط شهری می توان به ایجاد امنیت ، دلپذیر کردن فضای شهر و تأثیر مثبت آن بر روان شهروندان اشـاره کـرد و بیان داشت : « نور یک عنصر معماری طراحی محیط است و شهروندان نیز اهمیت نورپردازی شهری را درک کرده اند که نور پتانسیل بالایی در افزایش راندمان و کارایی افراد داشته و علاوه بر آن می تواند طراحی مجددی برای فـضای شـهری و معمـاری محـیط و تـأمین زیبـایی و امنیت در شب را عهده دار باشد .

ورزش صبحگاهی_014

حال با توجه به مطالب فوق همگی ما می دانیم موضوعی که این روزها از هر جایی ممکن است ، آوای نارضایتی آن به گوش برسد تاریکی و نبودن نور کافی در بعضی جاهای شهر بندرعباس است مانند : معابر تاریک ، خیابان ها و کوچه ها و زیر پل ها که فاقد روشنایی است ، مکان هایی که با فرو رفتن در تاریکی خیلی از اتفاقات بد ، ناگوار و هولناک را رقم می زند .

مسائلی که اطراف ما در حال رخ دادن است بر اثر همین تاریکی ها پیش می آید مانند : تجاوز به نوامیس ، دزدی ها ، قتل ها ، مشاجره ها و نزاع های دو نفره و حتی دسته جمعی و بعضی از رابطه های نا مشروع دختران و پسران از همین مکان ها نشات می گیرد . رسیدگی به روشنایی های شهر نه تنها به امنیت کمک می کند بلکه موجب تجلل و زیبایی شهر هم می شود . در واقع راحت بودن در انجام کارها و رویه ی زندگی در سایه ی امنیت ایجاد می شود .

ورزش صبحگاهی_015

نبودن نور و روشنایی در شهر باعث ناهنجاری های اجتماعی می شود . مهمترین ویژگی رفتار های بد و بروز جرم در زمان شب ، تاریکی ، کم نوری و نا مناسب بودن سیستم روشنایی شهر است . این معضل در برخی نقاط شهر بندرعباس فرصت مناسبی را به افراد بزهکار و خلافکارها می دهد تا در تاریکی و دور از چشمان قانون به راحتی کار خود را انجام دهند .

ورزش صبحگاهی_022

در آخر اینکه اگر روشنایی هم در دل و هم در زندگی روزمره انسان ها باشند مطمئنا کار و تلاش رنگ و بوی تازه ای به خود می گیرد .

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی