منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۵
شناسه خبر: 217288
گروه :خبر
13940407000462_PhotoA

رسانه ونزوئلایی«تله سور» گزارش داد که رئیس جمهور گوآتمالا پس از صدور حکم لغو مصونیت سیاسی وی از سوی کنگره گوآتمالا، از منصب ریاست جمهوری استعفا کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «اتوو پرز مولینا» رئیس جمهور گوآتمالا امروز (چهارشنبه) پس از اعلام لغو مصونیت سیاسی وی از سوی کنگره این کشور از منصب ریاست جمهوری استعفا داد.

«خورخه اورتگا» سخنگوی رئیس جمهور گوآتمالا اعلام کرد که «پرز مولینا» می‌خواهد به تنهایی با روندی که علیه وی آغاز شده است، به مقابله بپردازد.

رئیس جمهور گوآتمالا پس از گذشت ساعاتی از صدور حکم بازداشت وی از سوی دادگاه گوآتمالا اعلام کرد که از سمت خود کناره‌‌گیری می‌کند.

روز گذشته یک قاضی گوآتمالایی پس از لغو مصونیت سیاسی «اتو پرز مولینا» رئیس‌جمهور گوآتمالا از سوی کنگره این کشور، حکم بازداشت وی را به اتهام فساد مالی صادر کرد.

کنگره گوآتمالا روز سه‌شنبه مصونیت سیاسی رئیس‌جمهور این کشور را به جرم مشارکت در فساد مالی دولتی موسوم به «لالینه‌آ» لغو کرد.

«کارلویس هررا» دبیر هیئت مدیره کنگره گوآتمالا اعلام کرد که با رأی موافق نمایندگان مجلس عمومی گوآتمالا مصونیت سیاسی رئیس جمهور این کشور به اتهام مشارکت وی در فساد مالی دولتی، لغو شد.

گزارش‌های دریافتی از نتایج رأی‌گیری در جلسه کنگره گوآتمالا حاکی از آن است که 132 نفر از نمایندگان این کنگره به فرمان لغو مصونیت سیاسی رئیس جمهور این کشور رأی موافق دادند، در حالی‌که کنگره برای صدور این فرمان تنها به 105 رای موافق نیاز داشت.

از این پس وزارت عمومی گوآتمالا و کمیسیون بین‌المللی لغو مصونیت گوآتمالا به‌ راحتی می‌توانند روند رسیدگی به پرونده فساد مالی دولتی را پیش ببرند زیرا دیگر سدی به نام مصونیت سیاسی در مسیر پیگیری این پرونده وجود ندارد.

پس از انتشار خبر لغو مصونیت سیاسی «پرز مولینا» مردم گوآتمالا در خیابان‌های اصلی و مراکز مهم کشور تجمع کردند و از صدور این فرمان ابراز شادمانی کردند.

«پرز مولینا» اولین رئیس جمهور تاریخ گوآتمالاست که مصونیت سیاسی وی به اتهام مشارکت در فسادهای مالی دولتی و رشوه خواری لغو می‎شود؛ فرمان کنگره گوآتمالا تا زمان روشن شدن کامل پرونده به قوت خود باقی خواهند ماند.

«تلما آدلانا» دادستان کل گوآتمالا در این‌باره گفت که هیچ‌کس برتر از قانون نیست؛ از این پس مقامات فعلی و آینده گوآتمالا بدانند که قانون با همه به طور یکسان برخورد می‌کند.

علاوه بر این کنگره این کشور اعلام کرد که «پرز مولینا» حق خروج از کشور را ندارد.

در این رابطه «ماریو روسالس» تحلیلگر سیاسی گوآتمالایی نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که وزارت عمومی کشور به خوبی می‌داند که باید تمام راه‌های فرار «پرز مولینا» از کشور را به روی وی ببندد.

چندی پیش «مولینا» به دلیل همکاری با باند تقلب گمرکی تحت عنوان «لا لینه‌آ» و قرارداد امضا شده بین مؤسسه تامین اجتماعی (IGSS) و شرکت دارویی «پیزا» به نقش داشتن در یک پرونده فساد مالی متهم شده که اعتراضات بسیاری را از سوی مردم به همراه داشت.

از سوی دیگر «تلما آلدانا» دادستان کل گوآتمالا و «ایوان ولاسکز» رئیس کمیسیون بین‌المللی رد مصونیت در این کشور نیز پس از تحلیل 88 هزار و 920 شنود رهگیری شده، 5 هزار و 906 نامه، 175 هزار سند و 100 گزارش در رابطه با این موضوع خواستار برگزاری این دادگاه شدند.

کمیسیون قانون‌گذاری از کنگره گوآتمالا که مسئول پیگیری پرونده فساد مالی «پرز مولینا» شده، در تلاش است تا مصونیت رئیس‌جمهوری این کشور از پیگرد قانونی در یک پرونده فساد را بردارد؛ پرونده‌ای که تاکنون باعث به زندان افتادن معاون رئیس‌جمهور و استعفای کابینه‌اش شده است.

«خورخه باریوس» یکی از پنج عضو این کمیسیون گفت: ما نشانه‌های عقلانی و مکفی درباره انجام یک یا چند جرم پیدا کرده‌ایم.

کمیته قانوگذاری گوآتمالا روز دوشنبه 31 آگوست (9شهریور) گزارش خود را به مجلس این کشور ارائه خواهد داد؛ اگر این گزارش اتهامات وارد شده به «پرز مولینا» را ثابت کند، مصونیت سیاسی وی لغو خواهد شد که البته این تصمیم نیازمند کسب دست کم 105 رأی موافق از بین 158 رأی است.

«اتو پرز مولینا» رئیس جمهور گوآتمالا به مشارکت در اقدامات فساد مالی در گوآتمالا از زمانی‌که وی در سال 2012 میلادی منصب ریاست جمهوری این کشور را به دست گرفته، متهم شده است.

بر اساس شکایت‌نامه «امیلکار پاپ» نماینده گوآتمالا، «پرز مولینا» در باند تقلب گمرکی تحت عنوان «لا لینه‌آ» و قرارداد امضا شده بین مؤسسه تامین اجتماعی (IGSS) و شرکت دارویی «پیزا» در یک پرونده فساد مالی، نقش داشته است.

معترضان گوآتمالایی با برگزاری تظاهرات ضد دولتی خود خواهان باز کردن تحقیقاتی از رئیس جمهور کشورشان به اتهام نقش داشتن در یک قرارداد میلیونی مؤسسه تامین اجتماعی و قرارداد حدود 14 میلیون دلاری با شرکت داروسازی «پیزا» این کشور برای به اصطلاح درمان بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی شدند.

به گفته تحلیلگران، تظاهرات ضد دولتی در گوآتمالا به دلیل رسوایی فساد دولت این کشور به سطح بی‌سابقه‌ای در عرصه دموکراتیک گوآتمالا رسیده است.

در 8 می 2015 (18 اردیبهشت 94)، «رکسانا بالدتی» معاون رئیس‌جمهور گوآتمالا در پی تظاهرات‌ها و اعتراضات گسترده مردم این کشور به دلیل مشارکت وی در اقدامات مربوط به فساد از سمت خود کناره‌گیری کرد.

کناره‌گیری معاون رئیس‌جمهور این کشور آمریکای لاتین در حالی رخ داد که کمتر از 5 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و معاونت وی زمان باقی مانده بود.

حدود 60 هزار نفر از آنها روز 16 می در اعتراض به فساد به خیابانها ریختند و خواهان برکناری رئیس جمهور «اتو پرز مولینا» شدند.

«پرز مولینا» در تاریخ 24 آگوست (2 شهریور 94) با ارسال پیامی از طریق رادیو و تلویزیون این کشور به مردم اعلام کرد که با وجود تمامی اتهامات وارد شده به وی در خصوص دست داشتن در فساد مالی دولت، از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد و با تمام نیرو با این اتهامات مقابله‌ می‌کند.

«مولینا» در ادامه به خاطر فساد برخی از اعضای کابینه خود، از مردم گوآتمالا عذرخواهی کرد.

22 آگوست (31 مرداد ماه) نیز «سرخیو دلا توره» وزیر اقتصاد، «سینتیا دل آگیلا» وزیر آموزش و «خوآن کارلوس پاییس» نماینده کمیسیون رقابت در گوآتمالا به علت رسوایی فساد مالی دولت در این کشور از سمت خود کناره‌گیری کردند.

منطقه آمریکای لاتین در زمینه شاخص فساد که توسط گزارش سالانه شفافیت بین المللی منتشر می‌شود، به طور سنتی رتبه بدی دارد.

گوآتمالا در سال 2014 از بین 175 کشور، رتبه 115 را کسب کرده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان