منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۳
شناسه خبر: 219096
گروه :خبر
13930815000128_PhotoA

اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا به بهانه عدم ارائه متن توافق ایران و آژانس به کنگره، رأی‌گیری اولیه در مورد برجام را به تعویق انداختند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ با پایان نشست اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا پشت درهای بسته، رای‌گیری اولیه درباره طرح «عدم پذیرش توافق هسته‌ای» به تعویق افتاد. با اختلاف نظر پیش آمده داخل حزب جمهوری‌خواه، حتی این احتمال وجود دارد که آن‌ها موفق به رأی‌گیری در مورد توافق نشوند.

نمایندگان از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستند تا توافق طبقه‌بندی‌شده میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در اختیارشان قرار دهد.

قرار بود مجلس نمایندگان ابتدا برای مشخص شدن فرآیند تصویب طرح «عدم پذیرش برجام»، یک رأی‌گیری اولیه انجام دهد، اما گروهی از جمهوری‌خواهان به بهانه اینکه متن توافق ایران و آژانس را ندارند، از انجام این رأی‌گیری جلوگیری کردند.

تنش میان اعضای حزب جمهوری‌خواه، روز سه‌شنبه و پس از آن آغاز شد که تعداد سناتورهای حامی توافق هسته‌ای از مرز 41 نفر، که برای جلوگیری از رأی‌گیری در مورد طرح کافی است، عبور کرد. در نتیجه گروهی از جمهوری‌خواهان که اطمینان یافتند نبرد در کنگره را به حامیان توافق باخته‌اند، به دنبال راهبرد تازه‌ای برای جلوگیری از اجرای توافق هستند.

این گروه از جمهوری‌خواهان می‌گویند توافق ایران و آژانس بخشی از برنامه جامع اقدام مشترک است و با استناد به بندی از قانون نظارت بر توافق هسته‌ای، که دولت آمریکا را ملزم به ارائه متن و «توافقات جانبی» آن می‌کند، می‌گویند با توجه به اینکه متن سند محرمانه ایران و آژانس را ندارند،‌ عملا دوره 60 روزه بررسی توافق هنوز آغاز نشده و نمی‌توان آن را به رأی گذاشت.

این درحالی است که همزان با جلسه سناتورهای جمهوری خواه پشت درهای بسته سفیر فرانسه در صفحه توئیتر خود به طور تلویحی این درخواست را غیرقانونی دانست.

اواخر وقت روز چهارشنبه، سران جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان سه طرح جدید مرتبط با ایران مطرح کردند، اما هیچ‌یک از آن‌ها تأثیر فوری بر توافق هسته‌ای ندارد.

در حالی که گروهی از جمهوری‌خواهان اکنون خواستار تعویق نامحدود رأی‌گیری تا مشخص شدن وضعیت توافق ایران و آژانس هستند، امروز احتمالا «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواه، بی‌توجه به درخواست هم‌حزبی‌هایش، طرح «ختم بررسی» (Cloture) و رأی‌گیری فوری در مورد برجام را به رأی بگذارد. این طرح بر خلاف دیگر ترفند مورد استفاده در کنگره موسوم به «اطاله بررسی» (Filibuster) است که دموکرات‌ها به دنبال آن هستند، تا با طولانی کردن بحث و عبور از ضرب‌الاجل 26 شهریور، که برای اعلام نظر کنگره تعیین شده، عملا اجازه اجرای توافق هسته‌ای را به اوباما بدهند.

در حقیقت نمایندگان کنگره آمریکا اکنون سه دسته شده‌اند؛ جمهوری‌خواهانی که به دنبال تعویق نامحدود رأی‌گیری و جلوگیری از اجرای برجام به این بهانه هستند، جمهوری‌خواهانی که برای رأی‌گیری در مورد توافق و مجبور کردن اوباما به استفاده از حق وتو تلاش می‌کنند و دموکرات‌ها که سعی خواهند کرد ضرب‌الاجل اعلام نظر، بدون رأی‌گیری سپری شود.

با وجود اصرار جمهوری‌خواهان بر دسترسی به توافق ایران و آژانس، کاخ سفید می‌گوید این متن محرمانه است و در صورتی که کنگره تا 26 شهریور رأی‌گیری نکند، دولت طبق قانون خود را محق اجرای توافق می‌داند.

«ند پرایس» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت کاخ سفید در صورت عدم اعلام نظر کنگره، توافق را طبق برنامه اجرا می‌کند. «اریک شولتز» سخنگوی کاخ سفید هم شب گذشته به خبرنگاران گفت در صورت عدم رأی‌گیری، «توافق اجرا خواهد شد، به همین سادگی.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی