منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۴
شناسه خبر: 267952
گروه :خبر
1%20(23)

قائم مقام وزیر نفت وجود ذخایر عظیم نفتی را عامل تثبیت موقعیت ایران در جهان و زمینه ساز توسعه تعاملات بین المللی دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، سید کاظم وزیری هامانه،قائم مقام وزیر نفت با اشاره به اینکه صنعت نفت و اقتصاد ایران یکی از حساس ترین شرایط تاریخی خود را سپری می کند گفت: وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در کشور علاوه بر تامین نیازهای داخلی می تواند زمینه ساز توسعه تعاملات بین المللی بوده و جایگاه کشورمان را در بازار پر رونق انرژی جهان تثبیت کند.
وی افزود:  در شرایط پسا تحریم امکان افزایش تولید منابع هیدروکربوری در جهت ایجاد ثروت های مولد و پایدار ، توسعه صنایع بالا دستی و پایین دستی نفت و گاز با نصب تجهیزات و شتاب بخشیدن به رشد همه جانبه کشور فراهم و آینده ای بسیار روشن پیش روی ما ترسیم شده است.

هامانه با تاکید بر اینکه، در افزایش تولید منابع هیدروکربوری توجه به مواردی همچون آمایش سرزمین، تامین نیاز داخلی نفت و گاز و فراورده ها و محصولات پتروشیمی و  ملاحظات زیست محیطی در بهره گیری از ظرفیت ها و منابع هیدروکربوری ضروری است اظهار کرد: در شرایط پسا تحریم استفاده بهینه و هدفمند از توان بخش خصوصی فعال در عرصه نفت و گاز و تقویت ارتباط بخش های دولتی و خصوصی حرکت در مسیر موفقیت و رونق اقتصادی را تسهیل می کند.
وی وجود ذخایر بزرگ انرژی و گنجینه ارزشمند نیروی انسانی جوان، توانمند و مجرب  را نیروی محرکه شتابان توسعه اقتصادی کشور نامید و تاکید کرد: تکیه بر نیروی انسانی توانمند و فرهیخته به عنوان سرمایه ای ارزشمند، در صنعت نفت کشور با ایجاد اشتغال مولد، کشور را به صورت جهشی در مسیر تحقق اهداف توسعه ای به پیش می برد.
وی بر تاکید رهبر معظم انقلاب بر  اقتصاد مقاومتی در توسعه همه جانبه کشور اشاره کرد و افزود: در  پسا تحریم ایران می تواند با عمل بر محور اقتصاد مقاومتی و تقویت صنعت نفت مسیر شتابان توسعه را طی کند و به همین دلیل در سیاست ها و راهبردهای برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی محور تدوین برنامه ها است.

وزیری هامانه تغییر نگرش بر درآمدهای حاصل از صنعت نفت و گاز در سیاست های برنامه ششم توسعه مهم ارزیابی کرد و گفت:  درآمدها حاصل از حوزه انرژی باید از منابع تامین بودجه عمومی به منابع سرمایه ای و زاینده اقتصادی تبدیل شود و برای دستیابی به این اهداف، ایجاد زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و کاهش شدت انرژی ضروری است. ضمن اینکه می بایست علاوه بر بهره برداری و توسعه میادین نفت و گاز به ویژه میادین مشترک به اجرایی شدن سیاستهای کلی اصل 44 توجه جدی داشت و ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش نفت و گاز و توسعه تولید کالاهای مصرف کننده انرژی که دارای بازدهی بهینه هستند محقق شود. این رویکرد در قالب توسعه همه جانبه پایدار، دانش بنیان، مردمی و عدالت بنیان و برای دستیابی به رشد اقتصادی شتابان، پویا و پایدار مد نظر دولت است.
قائم مقام وزیر نفت ارتقاء صنعت نفت به عنوان صنعتی سرآمد، در آمد زا با تکیه بر توانمندی های داخلی و همکاری های بین المللی را از اهداف کلان وزارت نفت در برنامه ششم توسعه دانست و تاکید کرد: وزارت نفت در راستای تحقق اهداف چشم انداز نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید ویژه ای بر راهبرد اقتصاد مقاومتی داشته و برنامه های توسعه ای صنعت نفت با محوریت اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال 93 در حوزه های مختلف بالادستی با تاکید بر میادین مشترک و پایین دستی شامل گاز رسانی، ساخت پالایشگاه و پتروشیمی با جدیت پیگیری می شود.
این مقام مسئول در وزارت نفت با اشاره به اینکه در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی خروج غیر تورمی از رکود و حمایت از ساخت داخل ، 10 قلم اصلی کالای پرمصرف داخلی انتخاب شده و اقدامات سریع و موثری در جهت عملیاتی کردن مراحل ساخت این کالاها انجام شده است اظهار کرد: همچنین تدوین نقشه راه وزارت نفت از زمان ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از اسفند 92 در وزارتخانه پیگیری و در نهایت برنامه اقتصاد مقاومتی صنعت نفت در پنجم خرداد 93 به تصویب شورای اقتصاد رسید.
وی به اهمیت شناحت شرایط داخلی و بیرونی حوزه انرژی و شناخت نقاط ضعف و قوت این صنعت اشاره  و اظهار کرد: برای تبدیل تهدید ها به فرصت ها بررسی راهکارهای دستیابی ایران به جایگاه مطلوب در بازار انرژی بین المللی، وضعیت کنونی منابع نفت وگاز و تعیین اولویت و چگونگی مصرف منابع انرژی برای تدوین نقشه مسیر توسعه و پیشرفت صنعت نفت ضروری است . باید اصلی ترین مزایای اقتصاد ایران را در صنعت نفت جستجو کرد و با تکیه بر این صنعت  ضمن حفظ استقلال بودجه کشور از در آمدهای نفتی زمینه لازم برای توسعه اقتصادی پایدار کشور فراهم می شود.
نامبرده  با تاکید بر مزیت های صنعت در کشور بیان کرد: پیشبرد دیپلماسی اقتصادی و انرژی ایران، کمک به تضمین امنیت ملی کشور از طریق توسعه همکاری ها و تعاملات منطقه ای و بین المللی همچنین سهم عمده ای از تولید ناخالص داخلی و درآمدهای ارزی کشور و نیز امکان تامین 95 درصد انرژی اولیه مورد نیاز کشور  از اصلی ترین مزیت های صنعت نفت به شمار می آید.
دوازدهمین همایش و نمایشگاه بین المللی کیش با حضور سید کاظم وزیری هامانه قائم مقام وزیر نفت، مونسان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، رضا پدیدار رئیس سابق انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، جوزپه پریزوسو عضو شورای جهانی انرژی ایتالیا و جمعی از فعالان این حوزه در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز بکار کرد .
داین نمایشگاه  تا 24 دی ماه در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی کیش با ارائه آخرین فرصت ها و ظرفیت های سرمایه گذاری و سرمایه پذیری و دستاوردهای سازندگان و تولیدکنندگان نفت، گاز، پتروشیمی، آب و برق و انرژی های و با حضور 160 شرکت داخلی و 35 شرکت خارجی آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید علاقمندان به حوزه انرژی قرار داده است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی