منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
شناسه خبر: 311016
گروه :خبر
728428
 

از عملکرد ضعیف دولت در فاجعه منا تا حج امسال؛

دیپلماسی لبخند و کارشکنی تازه عربستان برای حج امسال!

در فاجعه منا، در حالی که انتظار می رفت رئیس دولت، عربستان سعودی را بازخواست کرده و پای میز محاکمه بکشاند، خویشتنداری پیشه کرد و همین رویه عربستان را گستاخ تر کرد و موجب شد تا حال نیز با وقاحت تمام برای حج امسال پیش شرط تعیین کرده و دست به کارشکنی بزند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، همین 7 ماه پیش بود که فاجعه منا رخ داد و تمام مسلمانان جهان را داغدار کرد، فاجعه ای که منجر به جان باختن هزاران نفر از حجاج بیت الله الحرام از کشورهای اسلامی شد! که بدون شک سهل انگاری و عدم توجه دولت عربستان سعودی به جایگاه و منزلت حجاج خانه خدا، عامل بروز تلفات انسانی در منا شد.

بدتر آن که پس از وقوع این فاجعه به گفته شاهدان عینی حکم انسانیت این بود که آنان به مجروحان کمک کنند اما متاسفانه نه تنها در این زمینه کوتاهی کردند بلکه حتی اجازه ندادند که بقیه حجاج و نیروهای امدادی سایر کشورها به حادثه دیدگان کمک کنند که این کوتاهی به ویژه در مورد مجروحان کشور ما دیده شد.

با همه ی این اوصاف و در حالی که انتظار می رفت تا رئیس دولت طی یک اقدام ضربتی، عربستان سعودی را بازخواست کرده و پای میز محاکمه بکشاند، نه تنها خود، بلکه مردم را نیز به خویشتنداری دعوت کرد! حتی رایزنی های گسترده ای برای بهبود روابط داشت و از هرگونه اقدامی که بر اختلافات بیافزاید خودداری می کرد.

اما طرف مقابل، در پاسخ به این خویشتنداری ها، گستاخ تر شده و هتاکی ها و بی احترامی های خود را بیشتر کرد! به طوری که حتی وزیر خارجه عربستان در نشست سالانه سازمان ملل از محمدجواد ظریف گریزان بود و پاسخی به درخواست های ملاقات وی نداد.

درواقع در آن روزهای مصیبت بار، دولت به قدری سرگرم مذاکرات هسته ای بود و تمرکز خود را بر این موضوع گذاشته بود، باعث شد که سیاست خارجی ایران نتواند آنچنان که شایسته ایرانیان است، از اقتدار لازم برخوردار باشد و از حقوق ایرانیان در مجامع بین المللی دفاع کند.

خلاصه آن که خویشتنداری دستگاه سیاست خارجی ایران و رئیس دولت باعث شد تا حوصله نمایندگان ملت نیز سر رفته و در تذکری نسبت به این رویه عجیب دولت روحانی اعتراض خود را اعلام کنند.

تا جایی که مهرداد بذرپاش، سیدحسین نقوی‌حسینی و ضرغام صادقی نمایندگان تهران، ورامین و شیراز در تذکری به وزیر امور خارجه خواستار پیگیری فاجعه منا در خصوص جانباختگان  این فاجعه و موضوع حادثه فرودگاه جده از طریق طرح شکایت از عربستان سعودی در مجامع بین‌المللی شدند.

همچنین مقام معظم رهبری پس از آن که دولتمردان در پیگیری این فاجعه دردناک، جدیت کامل به خرج ندادند و مسیرهای بین المللی و خواهش از امیر کویت را انتخاب کرده بودند، به لزوم پیگیری قاطع دولت مردان در این باره اشاره کرده و فرمودند: «این حادثه به هیچ ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند.»

لذا موضع گیری های صریح مقام معظم رهبری به دنبال این فاجعه بزرگ و خونین و خواسته ایشان از دستگاه دیپلماسی و سازمان حج، مایه آرامش و تسلی خاطر داغ دیدگان این حادثه شد.

اما هنوز این سوال بی پاسخ مانده است که چرا شاهد موضع گیری صریح دولت مردان کشورمان در برابر این فاجعه تلخ نبودیم؟!

… و حال حج امسال نزدیک است و به جای اینکه دولت عربستان سعودی از حادثه رخ داده در حج سال گذشته، شرمگین باشد و تدابیر بهتری برای امنیت و آسایش حجاج بیاندیشد، با وقاحت تمام پیش شرط هایی را برای حضور ایرانیان در حج امسال قرار داده است.

در همین راستا، روزنامه الجزیره عربستان نوشت: سخنگوی وزارت حج عربستان اعلام کرد که وزیر حج این کشور در دیدار با هیئتی از ایران بر ممنوعیت تجمعات و سر دادن شعار در حین مراسم حج تاکید کرده است.

حاتم قاضی گفت که وزیر حج عربستان پنج شنبه گذشته به اطلاع هیئتی از ایران رسانده است که برپایی هرگونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی مربوط به مراسم حج ممنوع است.

لذا وقتی گروه هایی از ایران برای مذاکره در این باره راهی عربستان شده تا در خصوص «امنیت زائران»، «نحوه صدور ویزا» و «راه هوایی و شرکت هواپیمایی که زائران با آن مسافرت کنند» اند، به توافقاتی برسند با این شروط عربستان رو به رو شدند.

به هر تقدیر، مردم ما حج با عزت می خواهند، به طوری که مناسک حج در شان ملت ایران برگزار شود و از لحاظ جانی امنیت داشته باشند، وگرنه پذیرفتن شروط غیرمنطقی به هر قیمتی که شده، نه تنها مشکلات را برطرف نمی کند، بلکه قطعا در آینده مشکلات بیشتری را رقم خواهد زد.

خلاصه مطلب آن که وقتی در فاجعه منا، دولت خویشتنداری کرده و به قول خودمان کوتاه آمد و به جای اینکه در قطع روابط دیپلماتیک با عربستان پیشقدم شود و اجازه ندهد تا دولت عربستان با ارتکاب این همه جنایات در این مورد تصمیم‌گیری کند، حال نیز نمی توانست با وقاحت تمام برای حج امسال پیش شرط تعیین کرده و دست به کارشکنی بزند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است