منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۹
شناسه خبر: 301987
گروه :خبر
701430
 

بر اساس پژوهش های جهانی؛

دینداری زنان نسبت به مردان بیشتر است

مرکز تحقیقات “پیو” با انجام مطالعات برای سنجش میزان ایمان مردان و زنان و فاصله ی اعتقادی بین دو جنس مذکر و مونث در سراسر جهان، با توجه به دین خود مسلمانان، یهودیان، مسیحیان، هندوها و بودایی ها به انجام مطالعات چندگانه پرداخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ مرکز تحقیقات “پیو” با انجام مطالعات برای سنجش میزان ایمان مردان و زنان و فاصله ی اعتقادی بین دو جنس مذکر و مونث در سراسر جهان، با توجه به دین خود مسلمانان، یهودیان، مسیحیان، هندوها و  بودایی ها به انجام مطالعات چندگانه پرداخته است.

این مطالعات شامل یک سری از استانداردها در تعیین میزان اعتقاد در هر جنسیت مواردی در دینداری از جمله : تعداد دفعات حضور در مراسم عبادت هفتگی (مانند نماز جمعه و سخنرانی مذهبی توسط مسلمانان، و موعظه برای مسیحیان) طی هر روز، و اینکه  تا چه حد دین نقش مهمی را در زندگی یک فرد ایفا می کند؟ می شود.

در این مطالعات با توجه به استاندارد های دینی و اینکه افراد که به دین و کدام دین وابسته هستند به یافته های جدیدی اشاره کرده است و این مرکز  بر همین اساس بر مجموعه ای از داده ها و بررسی های آماری در 192 کشور از سراسر جهان متکی بوده و با توجه به جنبه های عمل دینی، آن را در مطالعات انجام شده در84  کشور از سراسر جهان، در دوره ی زمانی از سال 2008 تا سال 2015 منتشرکرده است که شرایط آن در تعدادی از کشورها گاهی اوقات متفاوت بوده است و داده های در دسترس به آنها انجام متکی بوده است و به همین دلیل سوالات نظرسنجی ها در هر کشور مورد مطالعه دقیقاً یکسان نیست.

تعداد زنان دیندار بیش از مردان است

مطالعات این مرکز پیرامون میزان دینداری یا نداشتن دین افراد در 192 کشور نشان می دهد که زنان از حیث داشتن دین بر مردان برتری دارند : 83.4%  از زنان جهان دیانت معینی دارند و در مقایسه این وضعیت در میان مردان،  آمار 79.9%، ثبت شده است که مشخص می کند در این بخش  3.5%درصد مردان معادل 97 ملیون نفر دیندار نیستند !

در 61 کشور از میان 192 کشور محل مطالعه، تعدادزنانی که به یک دین پایبندند حداقل 2%، از تعداد مردان  بیشتر است که در 131 کشور دیگر این وضعیت شرایط نزدیکتری نسبت به  هم دیگر دارند.

 

در همه ی جهان زنان  نسبت به مردان بیشتر به نماز و نیایش می پردازند. 

 این پژوهش ها آشکار کرده است که در  43 کشور از مجموع 84 کشور محل پژوهش عموماً زنان، بیش از مردان به نماز و دعای روزانه پایبند هستند و بیش از مردان به نماز و نیایش روزانه التزام دارند یعنی بیش از 50درصد کشورهای مورد بحث.

اما در بقیه ـ84 کشورمورد نظر، هر دو گروه تقریباً در مراقبت بر نماز و نیایش روزانه مساوی بوده اند که بجز در اسرائیل نسبت دعا و نیایش مردان در دیانت یهودی بیشتر بچشم آمده است.

و بصورت اجمالی، التزام به نماز و نیایش در بین مردان و زنان دیندار دار فاصله ی 8 درصدی را با برتری زنان در 84 کشور نشان می دهد.

 

اهمیت دین در زندگی روزانه

در پاسخ به سؤال میزان  اهمیت دین در زندگی روزانه؟ در 84  کشور پاسخ هردو گروه در  بیشتر کشورها   {46} کشور تقریبًا برابر بوده است. ولکن اهمیت این مسئله برای زنان در 36 کشور بیشتر می باشد،   الجزائر در این زمینه تفاوت آشکار را نشان داده است و این درحالیست که در این خصوص برتری مردان در دوکشور موزامبیک و اسرائیل واضح تر بوده است.

 باور بهشت، جهنم و ملائکه

اغلب اشخاص این مفاهیم را  تصدیق می کنند و آمار مردان و زنان تقریبا در این تصدیق باهم مساوی است، و اگر برتری محسوسی در این زمینه باشد به زنان بر می گردد. در  بررسی های بعمل آمده در  63 کشور پیرامون تصدیق این مفاهیم آمار زیر قابل توجه بوده است.

تقریباً درتصدیق بهشت مردان و زنان  47 کشور برابرند  ودر تصدیق جهنم از سوی دوجنسیت در 52  کشور مساوی بوده اند. ولی زنان در 15 کشور بیش از مردان بهشت را  باور دارند و در 10 کشور بیش از مردان جهنم را تصدیق کرده اند و زنان، ملائکه را در  14 کشور بیش از مردان باور می کنند .و تنها تصدیق بهشت و جهنم  در لبنان  بوسیله ی مردان بیش از زنان است و در پاکستان فقط مردان بیش از زنان ملائکه را باور دارند.

طی نظر سنجی صورت گرفته در 40 کشور، مشخص شد که مسلمانان مرد وزن در ارزش گذاری اهمیت دین در زندگی روزانه «بسیار مهم » ارزیابی کرده اند. در باور داشتن بهشت و جهنم نیز یکسان هستند. و زنان مسلمان در تصدیق ملائکه 1% بر مردان مسلمان برتری دارند، و زنان نسبت به مردان در مراقبت از نماز روزانه  با 2% برتری نشان می دهند .

اما در مسیحیت ، زنان نسبت به مردان هم دین خود تدیّن بیشتری داشته و در التزام به دعا برتری 10% به زنان رسیده است.

 

در بررسی اجمالی  پژوهش ها می توان به این نتایج دست یافت :

 زنان در همه ی دیانات نسبت به مردان، به امور دینی پایبند ترند. ولی در اسلام دو گروه در بیشتر جوانب امور دینی باهم برابرند، و مردان یهود در مواظبت بر دعای روزانه  ملتزم ترند، و همچنین در ارزشگذاری اهمیت دین دقت بیشتری دارند و در مسیحیت  برتری مردان بر زنان، در همه ی جوانب ملحوظ است.

040116_0825_6.png

منابع:

•        The Gender Gap in Religion Around the World

•        Visualizing gender differences in religious commitment around the world

•        The Future of World Religions: Population Growth Projections, 2010-2050

تهیه و ترجمه: عبدالمجید اورا

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است