منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
شناسه خبر: 272736
گروه :خبر
13940210000226_PhotoA

یک روزنامه انگلیسی با اشاره به سالگرد انقلاب مصر نوشت که پنج سال از زمان سرنگونی حکومت «حسنی مبارک» می‌گذرد اما دولت کنونی مصر بسیار خشن‌تر از دولت مبارک است و هم‌اکنون هیچ معارضی در مصر حق مخالفت با دولت را ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه انگلیسی «دیلی تلگراف» در گزارشی به مناسبت سالگرد انقلاب مصر و سقوط «حسنی مبارک» دیکتاتور سابق مصر، نوشت که انقلاب میدان «تحریر» مصر روز 25 ژانویه 2011 آغاز شد. پنج سال از زمانیکه حسنی مبارک سرنگون شده است می‌گذرد و خانواده فعالان بازداشت شده در این کشور می‌گویند که آزادی‌ها در دوران ریاست‌جمهوری «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور کنونی مصر حتی کمتر از آن زمان است.

طبق این گزارش، صدها معترض جوان در ناآرامی‌ها علیه حسنی مبارک که پنج سال پیش در روز دوشنبه آغاز شد، جان خود را از دست دادند.

در آن زمان، «جوانان خشمگین» مصر در حالیکه برای سرنگونی دیکتاتوری 30 ساله حسنی مبارک راهپیمایی و دعا می‌کردند، قلب‌های جهان را به جوش و خروش درآوردند.

این روزنامه انگلیسی سپس به اوضاع نه چندان مناسب مصر بعد از گذشت 5 سال از آن زمان اشاره کرد و نوشت که خانواده «محمود محمد حسین» احتمالاً یک چیز متفاوت می‌خواستند. محمود دو سال پیش وقتی در سالگرد انقلاب مصر دستگیر شد تنها 18 سال داشت و جرمش این بود که تی‌شرتی را برتن داشت که روی آن یک آرم «سرزمین بدون شکنجه» قرار داشت.

طبق این گزارش، این نوجوان مصری بدون آنکه حتی محاکمه شود از زندانی به زندان دیگر منتقل می‌شد و «طارق» برادرش به هفته‌نامه تلگراف گفت: «محمود در زندان بزرگ شد. محمود در نامه‌ای به ما گفت: یک زندانی را بیدار نکنید زیرا آرزویش آزادی است. حال آسیب روانی که یک جوان از این مسئله متحمل می‌شود را تصور کنید».

25 ژانویه 2011، روزی است که دو جوان فعال پرچم اعتراضی علیه رژیم مبارک بالا آوردند و یک خط اعتراضی در سراسر منطقه به راه انداختند و خاورمیانه را زیر و رو کردند.

«وائل غنیم» و «عبدالرحمان منصور» که پیشتر یک صفحه فیس‌بوک را به یاد «خالد سعید» جوان مصری که در حبس مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفت و کشته شد، راه‌اندازی کرده بودند، تصمیم گرفتند که یادبود سعید را به صورت کنایه‌آمیز برگزار کنند.

صفحه فیس‌بوک آنها که در 25 ژانویه ایجاد شد، «انقلاب مردم مصر» نام داشت. بعد از آنکه اعتراضات 25 ژانویه به خشونت کشیده شد، راهپیمایی‌هایی بعد از نمازهای جمعه برگزار شد و 28 ژانویه به عنوان «روز خشم» نام گرفت. این نام در سراسر جهان عرب گسترش یافت و درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان در سراسر قاهره و دیگر شهرهای بزرگ مصر صورت گرفت.

18 روز بعد، همه چیز تمام شد، حسنی مبارک بعد از عقب‌نشینی آمریکا و انگلیس از ادامه حمایت از وی، مجبور به استعفا شد و این انقلاب و ناآرامی‌ها به کشته شدن 846 نفر منجر شد اما شورای نظامی قدرت را به دست گرفت.

دیلی‌تلگراف با اشاره به این موارد نوشت، پنج سال از انقلاب مصر گذشته است و مصر همچنان مدعی دموکراسی است اما به دنبال کودتای 2013 علیه دولت منتخب اخوان المسلمین به ریاست «محمد مرسی»، یک فرد نظامی با یک عصای آهنین محکم‌تر از آنچه که مبارک در دست داشت، حکومت را در دست دارد.

طبق این گزارش، در موجی از دستگیری‌ها، عبدالفتاح السیسی، دهها هزار نفر از اعضای اخوان المسلمین و فعالان لیبرال را از خیابان‌ها و خانه‌هاشان جمع‌آوری کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد انقلاب مصر گفت: «مصر در بحران بزرگ حقوق بشری فرو رفته است. امیدها برای آنکه انقلاب 25 ژانویه، قاصد عصر جدید اصلاحات باشد و به حقوق بشر احترام بگذارد، کاملاً در هم شکسته است. مصری‌ها مجبورند مراقب باشند زیرا کشور آنها به یک کشور پلیسی بازگشته است».

بعد از کودتای 2013، ارتش مصر به سمت اعتراضات تحت رهبری اخوان المسلمین آتش گشود. در 14 آگوست سال 2011، پلیس و ارتش به سمت جمعیتی که مقابل مسجد «رابعه» قاهره تجمع کرده بودند، آتش گشودند و بیش از 600 نفر را به قتل رساندند و این خونین‌ترین روز در انقلاب‌های منطقه به حساب می‌آید.

طبق این گزارش، یک سال بعد، حدود 40 هزار نفر در تفتیش‌های خانه به خانه دستگیر شدند و برخی برآوردها حکایت از آن دارد که این آمار هم‌اکنون به بیش از 50 هزار نفر افزایش یافته است.

این گزارش ادامه می‌دهد، دولت مصر با موفقیت توانست حمایت غرب و روسیه را جلب کند و خود را بعنوان یکی از همپیمانان کلیدی علیه تکفیری‌های داعش معرفی کند.

طبق این گزارش، با ترغیب و تشویق خاص لندن، سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم‌اکنون در حال بازگشت به مصر هستند. در ماه جاری میلادی اولین پارلمان مصر بعد از کودتا آغاز به کار کرد که این پارلمان پر از حامیان سیسی است. آینده مصر در حال حاضر به این بستگی دارد که آیا سیسی می‌تواند حکومت افراطی خود را از طریق گروهی از حامیانش که در حال حاضر رو به کاهش می‌روند تقویت کند یا خیر.

دیلی تلگراف گزارش کرد، در هفته گذشته نیز یکسری فعالان مصری دستگیر شدند و این پیام القا شد که دولت مصر تحمل هرگونه تجمع اعتراضی در سالروز انقلاب مصر را ندارد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است