منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۴
شناسه خبر: 176294
گروه :خبر
Two_Domes_Of_Kukherd.51

آثار تاریخی کوخرد در مسیر تخریب، خطر نابودی بیخ گوش تمدن چند هزار ساله کوخرد استان هرمزگان. به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ آوای سیبه از دغدغه های نابودی دوگنبدان کوخرد می نویسد؛ کوخرد یکی از مناطق با قدمت و سابقهٔ تاریخی ایران است که پیشینه تمدن آن به دوران ساسانیان می‌رسد. هر […]

آثار تاریخی کوخرد در مسیر تخریب، خطر نابودی بیخ گوش تمدن چند هزار ساله کوخرد استان هرمزگان.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبلاگ آوای سیبه از دغدغه های نابودی دوگنبدان کوخرد می نویسد؛ کوخرد یکی از مناطق با قدمت و سابقهٔ تاریخی ایران است که پیشینه تمدن آن به دوران ساسانیان می‌رسد. هر چند هنوز تدبیری برای جاذبه‌های مدفون شده کوخرد در زیر خاک برای در معرض دید و بازدید قرار دادن آن انجام نشده است. دوسال پیش یکى از آثارهاى موصوف به (حمام سیبه کوخرد) واقع در مرکز بخش کوخرد بهمت مردم وخیرین از زیر خاک بیرون آورده شد که نیاز جدى به مرمت وبازسازى دارد.ولی همین چند آثار به جا مانده در خشکی نیز علاقه مندان زیادی دارد. قسمت‌های زیادی از بناهای تاریخی کوخرد بر اثر سیل و بارش‌های باران و طوفان و زمین لرزه و… از بین رفته است. من جمله، قلعه سیبه، عبادتگاه سیبه، قلعه آماج .. و غیره.. متاسفانه قسمت‌های به جا مانده از این آثار نیز در مسیر تخریب کامل قرار دارند. این موضوع به شدت باعث نگرانی مردم کوخرد ومنطقه است. یکی از آین آثارها بنای تاریخی(دوگنبدان کوخرد)است که در ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ خورشیدی به ثبت آثار ملی رسیده‌است. متأسفانه این بنای منحصر بفرد امروزه در خطر ویرانی ونابودی قرار گرفته است، قسمت زیادی از ارچین های گنبد زیبای (دوگنبدان کوخرد) ریخته شده وقسمت‌های باقی نیز در معرض سقوط قرار دارد.

Two_Domes_Of_Kukherd.48

دوگنبدان کوخرد از طرف یونسکو مورد توجه قرار گرفته و علت آن نیز خراب شدن یکی از ابنیه‌های تاریخی مذهبی در کشور عراق بوده که می‌خواستند مرمت اش کنند و مختصات مهندسی و معماری آن را از شوش دانیال و دو گنبدان کوخرد می‌گیرند؛ که به وسیلهٔ مطالبی که در سایت ویکی‌پدیا گذاشته بودم با آن آشنا شده بودند و تایید کرده‌اند که معماری دوگنبدان در جنوب ایران (کوخرد) منحصر به فرد است. حتی این اثر قابلیت ثبت جهانی نیز دارد.

بنای زیبای دو گنبدان:

Two_Domes_Of_Kukherd.11

Two_Domes_Of_Kukherd.15

Two_Domes_Of_Kukherd.22

 

ازعکس‌های جدید (دوگنبدان کوخرد) این صرح منحصر بفرد کوخرد برخورد کردم که یکی از دوستان توسط ایمیل برایم فرستاده بود، عکس‌ها خیلی جالب هستش، اما آنچه مرا بسیار نگران نمود آن خرابها یی که در عکس مشاهده کردم بود، متأسفانه بسیاری از آرچین‌های این بنای تاریخی ویران شده است، وبقیه نیز در صدد نابودی است اگر بزودی جهت مرمتش اقدام نشود، واقعاً این منظر خیلی ناراحت کنند بود، مخصوصاُ گنبد قبله‌ای یعنی (آرامگاه شیح عبدالرحمن بزرگ) .. واقعاً جای تأسف است.

سقف دوگنبدان از داخل:

Two_Domes_Of_Kukherd.44

در سال ۱۳۹۲ خورشیدی گفته می‌شد که میراث فرهنگی در نظر دارد که این بنای تاریخی (دوگنبدان کوخرد) را مرمت کند اما نمیدانم چرا تاکنون این کار صورت نپذیرفته است. واقعاً جای تاسف دارد که این بنای زیبا که نماد کل شهرستان بستک می‌باشد در معرض ویرانی قرار گیرد.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است