منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
شناسه خبر: 225395
گروه :خبر
IMG_2391

دومین سمینار سیالات حفاری با حضور 7 دانشمند و متخصص خارجی از دانشگاههای معتبر جهانی در کیش برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، در این دوره از سمینار سیالات حفاری که در پردیس دانشگاه صنعتی شریف کیش  برگزار شد بیش از 60 متخصص داخلی از زیر مجموعه شرکت های نفتی حضور داشتند.

 
بنابر این گزارش، در این سمینار 7 استاد برجسته خارجی از کشورهای هلند، اسکاتلند، انگلستان، سوئد و ایتالیا تجربیات خود را در اختیار شرکت کنندگان در سمینار قرار دادند.

 
بهره گیری از دانش و تکنیک های روز صنعت نفت و استفاده از سیالات با کمترین آسیب های زیست محیطی، راهکارهای گسترش ارتباطات بین المللی در صنعت در راستای دانش افزایی از مباحث مطرح شده در این سمینار بود.

 
کوروش طهماسبی مدیرعامل شرکت سیالات حفاری پارس، در نشست خبری در حاشیه این سمینار که با حضور دانشمندان خارجی شرکت کننده در سمینار در محل هتل شایان کیش برگزار شده بود با اشاره به اینکه سیال حفاری همانند گردش خون در بدن در صنعت حفاری است گفت: هزینه های مورد نیاز در سیال حفاری5 تا 7 درصد هزینه های کلی عملیات حفاری است اما 70درصد مشکلات حفاری به دلیل طراحی های نادرست حفاری است.

 
وی هدف از برگزاری این دوره از سمینار سیالات حفاری را تربیت نیروی انسانی در حال کار و دانشجویان علاقمند به رشته های مرتبط برشمرد و اظهار کرد: اهداف ما از تحقیات در بخش سیالات حفاری و برگزاری این سمینار حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریبت به ویژه جلوگیری از ورود زایده های حفاری در دریا، بالا بردن سرعت حفاری و صیانت از مخازن هیدورکربنی کشور است.
این کارشناس سیالات حفاری با اشاره به اینکه نخستین سمینار در تهران برگزار شد و با اینکه استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفت افزود: اما مشکلاتی همانند گرفتن ویزا برای شرکت کنندگان خارجی و ترافیک ما را برآن داشت تا این دوره در جزیره کیش برگزار شود.

 
وی افزود: در این دوره برنامه ریزی برای 60 نفر شده بود اما یکصد نفر در این سمینار شرکت کردند.

 
طهماسبی مکان احداث آزمایشگاه سیالات حفاری را پردیس بین المللی دانشگاه صنعتی شریف کیش اعلام کرد و گفت: با تاسیس این آزمایشگاه علاوه بر اینکه ارتباط دانشگاه لندن و کمبریج با دانشگاه ایران ایجاد خواهد شد امید است ارتباط صنعت و دانشگاه نیز فعالتر از پیش شود چرا که هم اکنون صنعت و دانشگاه ارتباط نزدیکی با یکدیگر ندارند.

 
وی اظهار امیدواری کرد با توافقات صورت گرفته شده با پردیس بین المللی دانشگاه صنعتی شریف کیش قبل از آغاز سال جدید آزمایشگاه سیالات حفاری در این دانشگاه راه اندازی شود.

 
طهماسبی آشنایی با یک ماده شیمیایی جدید در نخستین سمینار را عاملی برای تحقیق و پژوهش و انگیزه برای فعالیت بیشتر برشمرد و افزود: در سمینار نخست به ماده ای شیمیایی برخورد کردیم که انگیزه ای برای تلاش و تولید آن ماده شد.

 
وی ادامه داد: این ماده امروز توسط شرکت سیالات حفاری پارس تولید می شود و استفاده از آن در افزایش سرعت حفاری تاثیر بسیاری دارد.

 
طهماسبی یادآور شد: با استفاده از ماده شیمیایی به دست آمده در پالایشگاه آزادگان جنوبی سرعت حفاری تا 30 درصد افزایش یافت.

 
وی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات عمده صنعت حفاری، حفاری در مخازن کم فشار و تخلیه شده است گفت: هنگام حفاری در این مخازن مبحث سیالات از مهمترین مباحث است.

 
این کارشناس سیالات حفاری توضیح داد: اگر در مخازن کم فشار سیال سنگین قرار داده شود موجب می شود تا خلل و فرج مخزن اسیب ببیند و تولید مخزن به میزان زیادی کاهش داشته باشد.

 
وی در این رابطه از تحقیقات بر روی طراحی سیالی سبک خبر داد که وزنی کمتر است آب داشته باشد تا به این وسیله با کمترین آسیب به خلل و فرج مخازن بتوان بیشترین برداشت از مخازن را در برنامه داشت.

 
طهماسبی افزود: یکی از سیالاتی که در این سمینار معرفی شد از مواردی است که می تواند برداشت ما از چاههای گازی را با ازدیاد 100 درصدی همراه سازد.

 
پروفسور پاول لوک هام یکی از اساتید برجسته انگلیسی شرکت کننده در این سمینار گفت: جزیره کیش دارای پتانسیل های بسیار بالایی است چه از نظر طبیعی و چه از نظر زیبایی هایی که در آینده می شود در آن ایجاد کرد.

 
وی با اشاره به اینکه موارد زیست محیطی به خوبی در کیش رعایت شده است گفت: در سمینار تهران مشکلات تردد و ویزا وجود داشت که با حضور در کیش و آرامشی که در این جزیره وجود دارد این مکان می تواند مرکز خوبی برای آموزش در منطقه شود.

 
پروفسور لوک هام افزود:شرکت ها و افراد بسیاری هستند که علاقمند به گذراندن دوره های سیال حفاری هستند که می توان با شرایط مناسبی که در جزیره کیش وجود دارد این دوره ها را در کیش برگزار کرد.

 
وی ایرانیان را ملتی خواند که بسیار علاقمند به یادگیری بوده و افرادی پر تلاش هستند.

 
لوئیس اسمیت دیگر استاد شرکت کننده با توصیف جزیره زیبا به عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات سطح علمی شرکت کنندگان را بالا دانست.

 
بوئک استاد دانشگاه کمبریج لندن نیز با توصیف سطح علمی بالای شرکت کنندگان در سمینار گفت: کیش پتانسیل بالایی برای برگزاری دوره های آموزشی مشابه دارد و پیشنهاد می کنم این دوره های در جزیره کیش برگزار شود.

 
وی بر ارتباط هرچه بیشتر متخصصان ایرانی و خارجی تاکید کرد و افزود: ارتباط بین المللی باید بین متخصصان ایرانی و خارجی بیشتر شود زیرا دانشجویان ایرانی از توانمندی بالایی برخوردارند.

 
لوئیجی مرلی دانشمند دانشگاه میلان نیز با توصیف زیبایی های جزیره کیش از میهمان نوازی مردم این جزیره مرجانی تقدیر کرده و افزود: برخوردهای خوب افراد در کیش نیتجه آرامشی است که در این شهر حاکم است.

 
این استاد و محقق خارجی نیز خواستار ارتباطات بیشتر بین المللی و تبادل تکنولوژی میان ایران و کشورهای خارجی شد.

 
یکی دیگر از اساتید دانشگاه های معتبر جهانی شرکت کننده در این نشست نیز از آمادگی بورسیه کردن دانشجویان نخبه دانشگاه صنعتی شریف با حمایت ایران خبرداد و افزود: امیدوارم بیشرفت این دانشجویان در آینده صنعت نفت تأثیرات خوبی داشته باشد.

 
کوروش طهماسبی، مدیرعامل شرکت سیالات حفاری پارس با تاکید بر اینکه ایجاد یک مرکز پژوهشی در کیش ایجاد کنیم خواهیم توانست هم به کشور و هم به منطقه خدمت کنیم.

 

 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه رفت و آمد دانشجویان خارجی به کیش بسیار ساده تر خواهد بود می توانیم دانشجوی خارجی جذب کرده و ارتباط میان دانشگاه های ایران و خارجی همانند لندن و کمبریج را بیشتر کنیم.

 
وی تصریح کرد: با تاسیس این پژوهشگاه وجذب دانشجویان نخبه در رشته های نفت می توانیم از خروج استعدادهای ناب به کشورهای خارجی جلوگیری کرد.

 
علی غفاری معاون اموزشی و پژوهشی پردیس بین المللی دانشگاه صنعتی شریف کیش نیز با هدفمند بودن این نشست را یکی از ویژگی ها آن در صنعت بخصوص صنعت نفت عنوان کرد.

 
وی به ویژگی های مناطق آزاد در برگزاری سمینارهای تخصصی به خصوص در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: ما هنوز نتوانسته ایم برای جذابیتی در خوزه صنعت برای جذب سرمایه های خارجی ایجاد کنیم.

 
غفاری افزود: حضور دانشگاه های مطرح در کیش همانند پردیس دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف می تواند در حوزه صنعت موثر باشد.

 
معاون آموزشی پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف کیش بازتعریف نقش دانشگاه ها در مناطق آزاد کیش را امری اساسی توصیف کرد و افزود: این تعریف می تواند در انتقال تکنولوژی پیشرفته به داخل کشور به خصوص از دروازه مناطق آزاد موثر باشد.

 
وی ادامه داد: با برنامه ریزی منسجم و هدفمند که یکی از اهداف برگزاری دوره های تخصصی است که مخاطبان آن افراد صنعتی هستند می توان از تجارب متخصصان بهره مناسبی گرفت.

 
غفاری با اشاره به اینکه سیاست گذاری ها در بالادست صورت می پذیرد تاکید کرد: این صنعت است که باید نیازهای خود را به دانشگاه ها اعلام کند و با کمک دانشگاه ها می توان تکنولوژی را ساده تر به صنعت منتقل کرد.

 
وی همچنین به ارائه تسهیلات به دانشجویان و دانشگاه ها و حمایت ویژه از برگزاری دوره های تخصصی در کیش به عنوان دروازه انتقال فناوری ها و اطلاعات دانش بینان اشاره کرد.

 
دومین سمینار سیالات حفاری در جزیره کیش با حضور 7 تن از اساتید دانشگاه های مطرح کشور در حالی برگزار شد که نخستین سمینار در تهران و سال گذشته دستاوردهای مثتبی برای دانشمندان ایرانی صنعت نفت به همراه داشت.

 
این سمینار با حضور بیش از 60 تن از متخصصان صنعت نفت در پردیس بین الملل دانشگاه صنعتی شریف کیش برگزار شد و در پایان دوره از شرکت کنندگان آزمون های تخصصی گرفته شد.

 

انتهای پیام/س

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا را مرهون آرمان های امام راحل(ره) می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود