منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۵
شناسه خبر: 309168
گروه :خبر
13940608000510_PhotoA

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه آمریکا با ادعای واهی اقدام به غارت اموال بلوکه‌شده مردم ایران کرده است، گفت: از دولت می‌خواهیم لااقل با اتخاذ موضعی قاطع، نگذارد غارت اموال مردم ایران توسط آمریکا باب شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید محمد حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در واکنش به حکم دادگاه عالی آمریکا مبنی بر پرداخت 2 میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های آمریکاییان کشته شده در حملات سال 1983 لبنان از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران، گفت: جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود تحت برجام عمل کرد و حسن‌نیت خود را در پایبندی به آن نشان داد. حال که نوبت به آمریکایی‌ها رسیده، آنها بهانه‌گیری‌ را شروع کرده و به انحاء‌ مختلف از اجرای تعهدات خود طفره می‌روند.

وی افزود: این وضعیت به‌گونه‌ای است که امروز مبادلات تجاری ما به‌خوبی صورت نمی‌گیرد و حتی کشورهای اروپایی نگران هستند و ضمانت اجرایی از آمریکا می‌خواهند که آنها را به خاطر همکاری با ایران، جریمه نکند. این وضعیت بیانگر روحیه استکباری، زیاده‌خواهی، بدعهدی و عدم پایبندی آمریکا به توافقات است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه امروز چرایی بدبینی مقام معظم رهبری به آمریکا روشن شده است، گفت: بعد از گذشته بیش از 3 ماه از اجرای برجام، آمریکا نه‌تنها نقض‌عهد کرده، حتی در مواردی مسائل جدیدی را نیز مطرح کرده است که سرقت از اموال ایران به بهانه پرداخت غرامت حادثه سال 1983 از همین جنس است.

حسینی تصریح کرد: اقدام اخیر آمریکا دست‌درازی به اموال ملت ایران است. این را هم به این موضوع اضافه کنید که طبق گفته جان کری، آمریکا از 100 میلیارد دلار اموال بلوکه‌شده ما، تنها اجازه داده است 3 میلیارد دلار آن به ایران برگردد. با این بهانه می‌خواهند بابی را بگشایند که بتوانند اموال ما را غارت کنند. این ظلمی آشکار به ملت ایران است.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید موضع قاطعی در مقابل اقدام اخیر آمریکا اتخاذ کند، گفت: اگر ما از موضوع ضعف حرکت کنیم، آمریکایی‌ها جلوتر می‌آیند. زیاده‌خواهی‌های آمریکا حد یقفی ندارد. آنان می‌خواهند ملت ایران را تحقیر کنند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به نقض عهدهای مکرر آمریکا نسبت به برجام، گفت: اینکه بعد از 3 ماه از اجرای برجام، مسئولان کشور به آمریکا بروند و خواهش و چانه‌زنی کنند که آمریکا به تعهداتش پایبند باشد، قابل‌قبول نیست؛ چراکه ما نباید برای اجرای برجام با آنها گفت‌وگو کنیم، به‌طور طبیعی باید مسیر اجرای تعهدات طی شود.

حسینی اضافه کرد: اگر ضمانت‌های اجرایی لازم (همان‌طور که منتقدان دلسوز به این امر اشاره داشتند) لحاظ شده بود، امروز نمی‌بایست از آمریکا درخواست و گلایه کنیم که تعهدات خود را انجام دهد و چرا اینکار را نمی‌کند. آمریکا اگر بداند دولت ما از موضوع قدرت با آنها برخورد خواهد کرد، قطعا نقض عهدهای خود را کنار خواهد گذاشت.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، انفعال در مقابل اقدام اخیر آمریکا در غارت اموال ایران را قابل‌قبول ندانست و گفت: این انفعال یعنی نادیده گرفتن حقوق ملت ایران. آمریکا با ادعای واهی اقدام به غارت اموال بلوکه‌شده مردم ایران کرده است، همانند آنچه که در موضوع کشور آرژانتین انجام داد.

وی تصریح کرد: دولت نباید زیر بار این اقدام آمریکا برود، چرا که اگر این روند باب شود، دیگر اموال مردم ما در خارج از کشور از دستبرد آمریکا در امان نخواهد بود. از دولت می‌خواهیم لااقل با اتخاذ موضعی قاطع، نگذارد غارت اموال مردم ایران توسط آمریکا باب شود.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تأکید کرد: این اقدام آمریکا دزدی از اموال ایران است و هیچ‌گاه اعتماد به یک دزد کار عاقلانه‌ای نیست. این اقدام آمریکا نشان‌دهنده این است که این کشور خواهان تعامل و همکاری با ایران نیست.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است