منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸
شناسه خبر: 316059
گروه :خبر
638746

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد برای حل اختلاف نظر میان وزارت کشور و شورای نگهبان درباره مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در انتخابات ۷ اسفند ۹۴ به هیات عالی حل اختلاف قوا مراجعه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ احمد توکلی روز جمعه در کانال شخصی خود در تلگرام نوشته است: رد صلاحیت نامزدی پس از انتخاب شدن با نظر شورای محترم نگهبان سابقه نداشته است. هر امر بی سابقه، به ویژه اگر با حقوق افراد کثیری درگیر باشد، حساسیت جامعه را برمی انگیزد. این حساسیت به حق است و باید به خاطر وجود آن خدا را سپاس گفت.

وی ادامه داده است: هر نهاد مسئولی در جامعه باید برای اقدامات خویش توجیه قانونی داشته باشد و آن را به مردم ارائه دهد. جایگاه بلند شورای محترم نگهبان که حافظ قانون اساسی است این ضرورت را دوچندان می سازد. اما توضیح ناکافی، به ویژه در این مورد، هزینه سنگینی برای این نهاد مهم و کل کشور داشته و دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اضافه کرده است: در برابر این حساسیت واکنش رئیس جمهوری محترم که برای حمایت ‘از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص’ نیز سوگند خورده است، امری طبیعی و منتظر بود.

توکلی در نوشته خود تصریح می کند: واکنش متین وزارت کشور با آن که نظر شورای نگهبان را پذیرفتنی نمی دانست اما از فضاسازی در این باره خودداری کرده، در خور تشکر است.

وی خاطر نشان کرده است: اما این قبیل مسائل باید در ساز و کارهای پیش بینی شده حل شود. در این باره برخلاف نظر برخی نمایندگان محترم، کار را نمی توان به مجلس واگذارد. زیرا با این نظر شورا، اساسا صدور اعتبارنامه فرد منتخب در وزارت کشور غیرقانونی است. بنابراین مجلس دهم محملی برای ورود نخواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی می افزاید: در واقع اختلاف بین شورای نگهبان که بخشی از قوه مقننه و وزارت کشور که بخشی از قوه مجریه است، اختلاف بین قوای مقننه و مجریه است. راه حل بر اساس بند 7 اصل یکصد و دهم قانون اساسی که ‘حل‏ اختلاف‏ و تنظیم‏ روابط قوای‏ سه‏ گانه’ را از اختیارات و وظائف رهبری می شمارد، رجوع به هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه است که رعایت این سازوکار از اتلاف نیروها و تباه شدن حقوق مردم جلوگیری می کند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است