منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۱
شناسه خبر: 224737
گروه :خبر
13920627000566_PhotoA

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این نکته که از دولت می‌خواهم با اقتدار و صلابت موضوع فاجعه منا را پیگیری کند، گفت: حاکمان سعودی مطمئن باشند که ملت‌ها و دولت‌های مسلمان پرونده این حادثه را نخواهند بست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه پیش از ظهر امروز در جمع مسئولان عالی دستگاه قضایی کشور با تسلیت حادثه غم‌بار منا به خانواده جان باختگان و عموم ملت ایران از خداوند متعال علو درجات را برای جان باختگان این حادثه خواستار شد.

وی افزود: اگرچه مطمئنیم کسانی که برای درک فضیلت سرزمین وحی و برای زیارت بیت الله الحرام در این ایام جان خود را از دست دادند مهاجران الی الله بودند و اجرشان با خداست اما این حادثه را از هر منظری نگاه کنیم قابل تأمل و اسف انگیز است.

رئیس دستگاه قضا گفت: این حادثه باید مسلمانان و به خصوص مسئولان ما را به فکر وادارد که برای بحث حج و مشکلاتی که در طی سالهای متمادی در سرزمین وحی رخ داده است چاره‌ای بیندیشند.

رئیس دستگاه قضا گفت: حادثه هایی که پی در پی رخ می دهد نشان از این دارد که دولت و حاکمان سعودی مسئولیت پذیری خود را در این مسئله نشان ندادند و در حادثه اخیر با همه عظیم بودن فاجعه سخنانی گفتند که نشان از این می دهد که اصلاً‌ در فضای دیگری فکر می کنند و به فراکنی پرداخته اند.

وی افزود: از همه عجیب تر، ارتباط دادن این قضیه به مسئله قضا و قدر الهی است و چقدر جای تعجب دارد که مسئله قضا و قدر الهی را که در هر حادثه ای در جریان است با مسئولیت انسانها در حوادث خلط کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: هر جنایتی که در جهان رخ می دهد و هر قصاصی که اجرا می شود قضا و قدر الهی است؛ هر جهاد و شهادتی که رخ می دهد قضا و قدر الهی است و حوادث عالم از تحت سیطره قضا و قدر الهی خارج نیست اما این رافع مسئولیت انسانها در وظایف و تکالیفشان نیست.

رئیس قوه قضائیه افزود: چطور می شود پذیرفت کشور و حاکمانی که خود را خادم حرمین شریفین می دانند به جان و مال و نفوس مسلمانان این قدر بی توجه باشند.

رئیس قوه قضائیه گفت: از دولت محترم می خواهم با اقتدار و صلابت موضوع فاجعه منا را پیگیری کند و در این خصوص کوتاهی جایز نیست زیرا همه انتظار دارند.

آیت الله صادق آملی لاریجانی در ادامه سخنانش در جلسه مسئولان عالی قضائی با اشاره به این فاجعه افزود: حاکمان سعودی مطمئن باشند که ملتها و دولتهای مسلمان پرونده این حادثه را نخواهند بست و این طور نیست که جان باختن دو هزار نفر از مسلمانان در این حادثه دردناک از خاطره مسلمانان خارج شود.

وی گفت: درست است که از طرف خود جان باختگان ممکن است در بهترین شرایط از دنیا رفته باشند اما از ابعاد انسانی و عاطفی که نگاه می کنیم واقعاً موضوع سوگ‌ناک است و چقدر چشم‌هایی در انتظار بازگشت این حجاج بودند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: از دادستان کل کشور می خواهم در هماهنگی با وزارت امور خارجه و رایزنی با برخی کشورهای اسلامی این مسئله را پیگیری کند و این طور نباشد که حادثه ای رخ دهد و دولت سعودی با گردن کلفتی پاسخگو نباشد.

وی گفت: دولت و حاکمان سعودی نه تنها باید مسئولیت این فاجعه را بپذیرند و از همه مسلمانان و خانواده های جان باختگان عذرخواهی کنند بلکه باید از لحاظ حقوقی و قضائی این فاجعه را جبران کنند.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: از دولت هم می خواهم که با اقتدار و صلابت این مسئله را پیگیری کند و البته برخوردها باید معقول و منطقی باشد.

وی گفت: در این حادثه حقوق مسلمانان و خانواده ها ضایع شده است و حاکمان سعودی نمی توانند بدون جبران و عذرخواهی از این مسئله عبور کنند.

رئیس دستگاه قضا اداره حرمین شریفین را مسئله ای مهم خواند و گفت: کشورهای اسلامی باید در این باره چاره‌ای بیندیشند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است