منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵
شناسه خبر: 319004
گروه :خبر
423807753_69156

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن عنوان کرد: مشارکت مردم در سطوح مختلف از جمله تصمیم گیری، اجرا و سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد باید مورد توجه قرار گیرد و دولت صرفا باید یک سیاست گذار و تسهیل کننده اقتصاد مقاومتی باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس؛ مهدی الخمیس ارزقی، مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن در کارگاه آموزشی کشاورزی در اقتصاد مقاومتی و مسائل پیش رو و شیوه نقش آفرینی تخصصی بسیج دانشجویی در بخش کشاورزی در جمع دانشجویان آموزش عالی شهرستان میناب با بیان اینکه یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی مردمی بودن اقتصاد است، گفت: مشارکت مردم در سطوح مختلف از جمله تصمیم گیری، اجرا و سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد است که دولت  صرفا باید  یک سیاست گذار و تسهیل کننده اقتصاد مقاومتی باشد.

 

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن با اشاره به اینکه بخش کشاورزی از ابعاد مختلفی می تواند زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم کند، اظهار کرد:با توجه به اینکه حدود 95درصد بخش خصوصی به معنای مردمی کردن و غیر دولتی  اقتصاد می باشد که این ویژگی اقتصاد مقاومتی منطبق بر بخش کشاورزی است ومی تواند در این بعد اقتصاد تاثیر گذار باشند.

 

ازرقی با تکید بر اینکه  کشاورزی محور توسعه اقتصادی است، افزود: با توجه به اینکه ایران کشوری چهار اقلیم و دارای ظرفیتهای بسیاری در تولید محصولات اساسی و سایر محصولات که مصارف دیگری دارند، می باشد که در بعد تولید و تکیه بر تولیدات داخلی اقتصاد مقاومتی موثر است.

 

وی بیان کرد: غیر نفتی بودن اقتصادکشور یکی دیگر از ابعاد اقتصاد مقاومتی است به این معنا که باید سایر بخش ها فعال شوند به گونه ای که هیچ وابستگی به نفت وجود نداشته باشد لذا بخش کشاورزی می تواند علاوه بر تولید و رونق اقتصادی، وابستگی به درآمدهای نفتی را ازبین ببرد.

 

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن با بیان اینکه  بیشتر از 90درصد از مولفه های اقتصاد مقاومتی با بخش کشاورزی قابلیت انطباق دارد، گفت: علاوه بر اینکه 30درصد اشتغال در بخش کشاورزی بصورت مستقیم است، در صنایع پسین و پیشین نیز اشتغال زیادی را در برمی گیرد اگر دولت ایران همچون سایر کشورها برنامه مدون و متمرکزی داشته باشد و بخش کشاورزی را مورد حمایت قرار دهد علاوه بر تولید و بازدهی بالا، بعد برون گرایی اقتصاد مقاومتی و صادرات به مناطق مختلف جهان فعال می شود.

 

وی ادامه داد: در شرایط فعلی در برخی از محصولات دامی، میوه و مرکبات صادراتی انجام شده است اما نیازمند برنامه ریزی دولت می باشد و اگر به این موضوع توجه و از ظرفیتهای موجود استفاده شود قطعا شاهد صادرات بیشتر و  بعد برون گرایی اقتصاد مقاومتی محقق می شود.

 

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن با اشاره اقتصاد ریاضتی گفت: اقتصاد ریاضتی به دنبال کوتاه کردن دست مردم از  چرخه اقتصاد و  باعث بیکاری می شود در حالی در اقتصاد مقاومتی چرخه اقتصاد با مشارکت اقشار مردم با هدف  از بین رفتن وابستگی به خارج و اشتغال زایی است.

 

ازرقی با بیان شیوه های نقش آفرینی بسیج دانشجویی در بخش کشاورزی اظهار کرد: با توجه به اینکه اقتصاد شهرستان میناب در بخش کشاورزی است لذا دانشجویان باید اقتصاد مقاومتی را شناخته و  علم لازم را کسب کنند تا بتوانند به واسطه جریان دانشجویی مردم و مسئولین شهرستانی و استانی را با خود همراه کنند.

 

وی افزود: چرخه اصلی اقتصاد باید در بدنه مردم و به واسطه کارهای تولیدی و شرکتها بوجود بیاید نه اینکه صرفا دولت همه کارها را انجام دهد لذا تا زمانی که مردم از اقتصاد مقاومتی و مزیتهای حاصل از آن مطلع و وارد فعالیت نشوند و برای کشورشان دلسوزی نکنند هیج اتفاقی نمی افتد.

 

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن تصریح کرد: هریک از دانشجویان باید بتواند در رشته خود و با تشکیل حلقه های فکری و مطالعاتی انقلابی ایجاد کند و باور داشته باشد که اقتصاد مقاومتی فقط شعار نیست بلکه در عرصه عمل و در قالب شناسایی شناسایی کارگاهها و کار آفرینی به مردم منطقه خود معرفی شود.

 

ارزقی ادامه داد: با توجه به اینکه دانشجو نماینده انقلاب و جریان ساز است لذا باید مصداق اقتصاد مقاومتی را در شهرستان یا در دانشگاه پیاده سازی کند و با شناسایی کارآفرینان سایر شهرستانها  در موارد مشابه و اطلاع از رازهای موفقیت آنها با استفاده از تریبون های موجود اقصاد مقاومتی و مزیت های آن را به مردم مناطق خود معرفی کنند.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه مبدا تحولات است و دانشجویان می توانند انقلاب کنند، افزود: در حال حاضر  نیازمند انقلاب  اقتصادی هستیم و دانشجو باید مشکلات را بررسی و ایده های کاربردی در زمینه رفع مشکلات منطقه بیان کند چون حل مشکلات موجود در منطقه بهتر و زودتر از حل مشکلات کشور به نتیجه می رسد.

 

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن بیان کرد:  دولت و مسئولین کاری انجام نمی دهند مگر اینکه کسی از آنان مطالبه کند از آنجایی که فضای دانشجویی پرهیجان و انگیزه است لذا  انگیزه ها باید در مسیر صحیح قرار گیرند و ظرفیتهای اثرگذار در سطح شهرستان و استان باید شناسایی و پس از انجام آزمایش های لازم برای تولید محصولات با بهره وری بالاتر زمینه ایجاد شرکت دانش بنیان و اشتغال بیشتری فراهم شود.

 

ارزقی با بیان اینکه مدیریت مصرف باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: الگوی مصرف از سیاست های اقتصاد مقاومتی است و فرهنگ خرید و حمایت از تولیدات داخلی باید در جامعه نهادینه شود و به تولیدات داخلی ایمان داشته باشیم و در صورت حمایت از تولیدات داخلی نرخ بیکاری کاهش پیدا می کند.

 

مسئول کارگروه کشاورزی شهید احمدی روشن با بیان اینکه مشارکت مردمی در اقتصاد مقاومتی مشارکت دانشجویان را می طلبد، خاطرنشان کرد:  ارتباط صنعت با دانشگاه و ایجاد شرکت های دانش بنیان که خروجی آن فقط تولید ثروت است از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی است و در این زمینه حمایت هایی صورت گرفته است و  نیازمند تلاش های بیشتری در جهت پیگیری و دریافت مجوز برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان در شهرستانها است.

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری