منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹
شناسه خبر: 251343
گروه :خبر
colors

کارشناس سلامت خانواده گفت: سال های ابتدای کودکی مهم ترین سال های حیات هر فرد محسوب می شود به طوری که بسیاری از مشکلات دوران بزرگ سالی ریشه در دوران ابتدای کودکی دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛ مریم هادیان ، کارشناس سلامت خانواده مرکز توسعه کیش ،گفت: اثرات آنچه در طول نخستین ماه ها و سال های زندگی کودک و حتی در دوره قبل از تولد روی می دهد ، می تواند در تمام طول عمر وی ادامه یابد.

وی اظهار کرد: رشد به معنای افزایش اندازه بدن و نمو به معنای تغییرات عملکرد عقلی و ذهنی کودک است که تحت تاثیر محیط هیجانی و اجتماعی قرار می گیرد.

هادیان به معیار های رشد مناسب کودکان اشاره کرد و افزود: برای قضاوت در مورد رشد مناسب کودکان لازم است معیارهایی برای سنجش داشته باشیم مثل وزن که یکی از مهم ترین و ساده ترین شاخص های رشد محسوب می شود و قد و دور سر .

وی ادامه داد: دور سر کودک سریع تر از اعضای دیگر بدنش رشد می کند این رشد هم به علت تعداد سلول ها و هم اندازه سلول ها است ، هم زمان با رشد مغز ، استخوان های سر نیز رشد می کنند  .

این کارشناس مسائل سلامت  تصریح کرد: درک تکامل کودک و اصول آن ، مراقبت کودک را از بزرگ سال متمایز می کند و بررسی روند تکامل کودک برای کسب سلامت اجتماعی ، هیجانی ، شناختی و جسمی او اهمیت بسزایی دارد.

 

این کارشناس مسئول سلامت خانواده خاطرنشان کرد: برای ارزیابی روند تکامل کودک می توان از نشانه های مخصوص هر سن استفاده کرد که برخی از این نشانه ها کلیدی هستند و عدم انجام آن ها توسط کودک می تواند یک نگرانی محسوب شود و به همین دلیل استفاده از تست های غربال گری ASQ  برای تشخیص و پیگیری به موقع اختلالات تکاملی سبب پیشگیری از بروز معلولیت در آینده خواهد شد.

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است