منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۷
شناسه خبر: 314685
گروه :خبر
952590_PhotoA

یک مقام وزارت دارایی هند گفت: هند با پرداخت بهره 1.5 درصدی بر 6.5 میلیارد دلار بدهی نفتی پالایشگاه‌های هندی نظیر اساراویل و مانگالور به ایران موافقت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هند به عنوان حسن‌نیت، با پرداخت بهره 1.5 درصدی بر 6.5 میلیارد دلار بدهی نفتی پالایشگاه‌های هندی نظیر اساراویل و مانگالور به ایران موافقت کرد.

ایران به دنبال بهره 75 واحد پایه لیبور- پلاس برای 6.5 میلیارد دلار بدهی پالایشگاه‌های هند بود تا از این طریق خسارات ناشی از نوسانات ارزی را جبران کند.

یک مقام وزارت دارایی هند گفت: «اگرچه ما اعتقاد داریم که هیچ بهره‌ای به این پول تعلق نمی‌گیرد اما به عنوان حسن‌نیت، شرکت‌های نفتی با پرداخت نرخ بهره موافقت کردند… بهره 75 واحد پایه لیبور- پلاس آمریکا برای 7 روز با نرخ بهره حدودا 1.5 درصدی برابر است.»

تقاضا برای دریافت بهره در دیدار دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند با ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در 9 آوریل در تهران مطرح شد.

به نوشته این پایگاه خبری هندی، این درخواست پس از بروز تغییراتی در نرخ ارزهای خارجی مطرح شد.

ایران هر بشکه نفت خود را به پالایشگاه‌های هندی نظیر اسار و مانگالور به دلار فروخته است. حدود 45 درصد پول این نفت به روپیه در بانک یو‌آسی سپرده‌گذاری شده است و 55 درصد باقی آن قرار بود تا هر زمان که کانال‌های بانکی گشوده شد، پرداخت شود.

اکنون با لغو تحریم‌ها، ایران خواهان پرداخت بدهی تسویه نشده خود است اما اسار اویل و دیگر پالایشگاه‌ها می‌خواهند به ایران با نرخ متداول ارز در زمان خرید نفت در 3 سال گذشته پرداخت‌ها را انجام دهند.

در فوریه 2013، زمانی سیستم پرداخت 45 و 55 درصد ایجاد شد، هر دلار کمتر از 55 روپیه بود که در حال حاضر هر دلار آمریکا 67 روپیه است.

وی افزود: «ایران معتقد است که با توجه به نوسانات نرخ ارز حدود 1500 کرور روپیه (15 میلیارد روپیه) خسارت ببیند و این نرخ بهره به جبران این خسارت کمک خواهد کرد.»

این مقام هندی افزود علی‌رغم «موافقتنامه پرداخت دو جانبه» که در آگوست 2012 میان 2 کشور برقرار شد و نرخ بهره‌ای در آن پیش‌بینی نشده است، هند با پرداخت بهره موافق است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر