منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
شناسه خبر: 268001
گروه :خبر
244192

مجموعه‌های شهریدر جوامع کنونی درصدد آن هستند که نام و نشان مراکز و معابر شهر را با توجه به نیازهای شهروندان همگان اعلام کنند اما در شهر بندرعباس شاهد آن هستیم که مجموعه‌های مدیریت شهری در این خصوص اندکی کم‌کاری کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛یکی از مهمترین ضرورت های مدیریت شهری نام گذاری خیابان و کوچه هاست و نامی که برای کوچه یا خیابانی نامی انتخاب می شود شناسنامه آن مکان محسوب می شود.

استفاده از نام های فرهنگی و تاریخی در ایجاد هم گرایی اجتماعی بسیار مؤثر است اما متاسفانه برخی در از محله های شهرستان بندرعباس کوچه های دیده می شود که از نعمت تابلو بی بهره اند و یا اینکه برخی دیگر از محلات دو اسمه یا چند اسمه می باشند.

 

همچنین بسیاری از نام های کوچه های قدیمی که مردم آن را با نام قدیمی خود می شناسند تغییر پیدا کرده و بجای آنها از اسم هایی استفاده شده که باعث سردرگمی آتشنشانی و اداره پست شده است.

 

در جوامع کنونی مجموعه‌های شهری درصدد آن  هستند که مراکز و معابر شهر را با توجه به نیازهای هرروزه شهروندان بانام و نشانی برای همگان اعلام کنند تا کمترین زمان و هزینه‌بر گردن خود شهر و مردم قرار گیرد اما در برخی موارد شاهد هستیم که مجموعه‌های مدیریت شهری در این خصوص اندکی کم‌کاری می‌کنند.

 

هویت بومی و بازتولید  به وسیله نامگذاری درست معابر در تداوم فرهنگ بومی تأثیر بسزایی دارد و آگاهی بخشی به مردم از دلایل انتخاب عناوین معابر و محلات، از وظایف مدیریت شهری است از این رو مدیریت شهری باید بانک اطلاعاتی دقیقی از وضعیت نامگذاری معابر و محلات شهر تهیه کند چرا که در رفع اشکالات و مغایرتهای نامگذاری معابر حائز اهمیت است.

با گذری به نام گذاری های قدیم شهر بندرعباس متوجه حضور گسترده قومیت مختلف در این شهر بندرعباس خواهیم شد که نام گذاری محلاتی همچون محله شمیلی ها ،محله چاهستانی ها، محله اوزی ها،  محله لاریها ، نایبند که افرادی اکثرا با پیشینه مینابی دارد ، فرودگاه قدیم که محل سکونت روباری ها و کهنوجی ها ، محله نانگی ها در ازادگان ، محله خبری ها، که هر محله براساس قومیت های مهاجر ساکن در آن محل نامگذاری شده است.

محله سیم بالا، محله خواجه عطا، درخت سبز و نیز از محلات قدیمی بندرعباس می باشند که نام گذاری محله سیم به این نام به دلیل محل خروج سیم تلگراف انگلیسی ها از دریا و اتصال به اتاقک تلفنخانه انها بود که به همین نام نیز مشهور است.

 

علت نام گذاری پل خواجوی به چند سال قبل از انقلاب برمی گردد که زنی بنام خدیجه (خجو)در انجا دکه ای داشت و غذا به رانندگان کا میون میدادو به پل خجو معروف بود.

دوراهی ایسینی -درخت سبز- شیر اول و دوم و سوم – گل کنی قدیم یا شهید جعفری حالا که محله فینی هاست نیز همین تاریخچه را دارند.

اراضی شهر بندر عباس به صورت عمده بنام چه کسانی در گذشته به ثبت رسیده است زمین های گلشهر ، خیابان سمدو، میدان قدس، مصلای قدس و  سایر مناطق بافت قدیم شهری نیز بدون سند است.

بازارها نیز به همین منوال بازار لاری ها بازار اوزیها و حالا نیز بازار ترک ها در هر شهری حداقل بازار روز ان متعلق به خود ان شهرستان است بازار روز بندر عباس را بافتی ها بنا نهاده اند.

نام گذاری شهری براساس اسامی افراد شاخص  و گیاهان بومی است

پرویز سالاری، رییس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای اسلامی شهر بندرعباس در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به نحوه نامگذاری خیابان ها و کوچه هاگفت: در شهر بندرعباس  سعی شده که نام گذاری ها بر اساس اسامی بزرگان، شهیدان و افراد شاخص جامعه انجام شده است.
وی افزود:نام گذاری کوچه ها بر اساس نام گیاهان بومی و محلی استان از برنامه های است که در دستور کار شورای شهر قرار دارد.
رییس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای اسلامی با اشاره به نامتناسب بودن نام میادین با نمادها اظهار کرد: برنامه ریزی و طراحی هایی برای متناسب سازی متناسب نبودن نمادهای برخی از میدان ها براساس اسم آن تدوین شده که در سال جاری نماد های جدید در این میادین اجرا خواهد شد.

 

سالاری با بیان اینکه قبل از  راه اندازی خیابان ها باید نام آن تعیین شود، صریح کرد: دلیل دو اسم بودن برخی از محلات قدیمی شهر نام گذاری نشدن از سوی سازمان بوده که این امر مشکل ایجاد کرده لذا باید این نامگذاری ها را ترویج دهیم.

 

وی یادآور شد:  برنامه ای از سوی شورای اسلامی شهر بندرعباس به  شهردار ارائه شده که قبل از  راه اندازی خیابان ها نام آن انتخاب شود.

 

 

رییس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای شهر بندرعباس خاطر نشان کرد:برخی از محلات که تاکنون نامگذاری نشده اند که به شهردارهای مناطق اعلام شده  تا پایان دی ماه  آمار کوچه و خیابان ها ارائه شود و نامگذاری صورت پذیرد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است