منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴
شناسه خبر: 322724
گروه :خبر
shotor

شترداری و پرورش شتر یکی از صنایع درآمد زا و اشتغال زایی است که دراستانهای گرم و خشک و جنوبی کشور بایستی رونق داشته و مورد توجه قراربگیرد. شترداری صنعتی است که می تواند در صورت توجه و فراهم نمودن تسهیلات لازم اقتصاد بخشی اعظمی از خانوارها را تقویت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از مــــروایـــد نـــیـــوز؛ شترداری و پرورش شتر یکی از صنایع درآمد زا و اشتغال زایی است که دراستانهای گرم و خشک و جنوبی کشور بایستی رونق داشته و مورد توجه قراربگیرد. شترداری صنعتی است که می تواند در صورت توجه و فراهم نمودن تسهیلات لازم اقتصاد بخشی اعظمی از خانوارها را تقویت کرد.

 

 

استان با داشتن ۲۱ هزار نفر شتر حدود ۱۳درصد از جمعیت ۱۵۰ هزارنفری شتر کشور را تشکیل می‌دهد که از این حیث در رتبه سوم کشوری قرار دارد. پرورش شتر در ۱۲شهرستان استان انجام می شود که جا دارد مسئولان مربوطه با تشویق بخش خصوصی برای ورود به این عرصه زمینه های اشتغال پایدار را در هرمزگان فراهم نمایند.

 

 

صنعتی که امروزه در هرمزگان با دارا بودن ظرفیتهای آن همچنان بی رونق وروبه نابودی می رود . همجواری هرمزگان با کشورهای حوزه خلیج فارس فرصتی مناسب برای صادرات شتر های سرگردان در سراسر استان است تا علاوه بر درآمدزایی ، میزان صادرات کشور را نیزافزایش داده و از آمار تصادفات جاده ای  در مواجهه با شترها بکاهد .

 

 

قدرت سازگاری بالای شتر در برابر شرایط سخت محیطی و اقلیمی و مقاومت در برابر بیماریها از جمله فرصتهایی است که باید مورد توجه سرمایه گذاران و برنامه ریزان و پرورش دهندگان قراربگیرد که علاوه بر درآمد زایی و اشتغال ، می توان سهم عمده ای نیز در تامین پروتئین کشور داشته باشد . طی سالهای اخیر که استان با خشکسالی و بی آبی دست بگریبان است و کشاورزی و دامپروری روبه اضمحلال رفته ، شترداری صنعتی است متناسب با شرایط خاص منطقه و همکاری و همراهی بومیانی که تجربه و سابقه پرورش شتر را از قدیم الایام داشته اند و امروز با دراختیارقراردادن امکانات حداقلی می توان به رونق و اینده روشن این صنعت درهرمزگان و خصوصا شرق استان امیدوار بود.

 

 

اما بی توجهی به این دلارهای سرگردان در بیابانهای شرق و غرب استان و سرگردانی این حیوانات بی ازار که گاه گاهی در تاریکی هوا موجبات تصادفات دلخراشی را نیز فراهم می کند آنها را متاسفانه به حیوانات چموش و غیرقابل درک تبدیل کرده است .

 

 

ازآنجایی که پیش فرض های پرورش و تولید شتر درهرمزگان از دیرباز فراهم شده است و شرایط آب و هوایی متناسب با نیاز آنها، رطوبت نسبی خاک و گیاهان مورد پسند و … می تواند ظرفیتهای لازم را برای پرورش این صنعت درامدزا و بومی ایجاد نماید.

 

 

می توان با قاطعیت گفت که با حمایت های دولت و توسعه شترداری اقتصاد خانواده ها در استان  متحول می شود و در این خصوص تقاضا به هر میزان که باشد در عرضه صادرات  توانایی بروز رسانی اش را قطعا داریم ، چرا که وجود ۲۱هزار نفر شتر و فراهم شدن فرصت زاد ولد وپرروش آن می تواند زمینه صادرات این کالای غیرنفتی را افزایش دهد.

 

 

شایسته است که وزارت جهادکشاورزی با ارایه طرحهایی و دراختیارگذاشتن تسهیلات مناسب و زودبازده برای کارآفرینان و علاقمندان فرصت سرمایه گذاری و اشتغال زایی را در استانهای مستعد فراهم نماید تا علاوه بر جمع آوری شترهای سرگردان و حادثه ساز در جاده های استان زمینه صادرات و درآمدزایی و تامین بخشی از پروتئین کشور نیز انجام شود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی