منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۹
شناسه خبر: 265155
گروه :خبر
13941008000148_PhotoA

رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی ضمن دفاع از عربستان در ماجرای اعدام رهبر شیعیان در این کشور، به ایران و مصر حمله کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی گفت:  فتنه‌های و مشکلاتی که منطقه شاهد آن است مانع پیشرفت ما نخواهد شد.

عملیات‌های نظامی و امنیتی علیه تروریسم در ترکیه ادامه می‌یابد

وی طی سخنانی در مجمع ریاست‌‌جمهوری در آنکارا که از شبکه «الجزیره» پخش شد، گفت: ما 300 عملیات نظامی و امنیتی در داخل و خارج از کشور علیه تروریسم انجام دادیم و 300 نیروی امنیتی ما در این راه به شهادت رسیدند اما عملیات‌های امنیتی و نظامی ما برای مبارزه با تروریسم همچنان ادامه می‌یابد.

روسیه داعش را در سوریه هدف قرار نمی‌دهد

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه به حملات روسیه در سوریه اشاره کرد و مدعی شد: 90 درصد از حملات روسیه در سوریه، شهروندان را هدف قرار می‌دهد نه عناصر داعش!

مشکل ما در ترکیه تروریسم است نه کردها

اردوغان افزود: برخی طرف‌ها تلاش می‌کنند تا در ترکیه مانع‌تراشی کنند و رویکرد آن را تغییر دهند اما امروز چنین مسئله‌ای بسیار دشوار است زیرا ترکیه قدرتمند شده است. قدرت تدبیر ترکیه بیشتر از مخالفانش است و تمام اهداف در این کشور تا سال 2023 محقق خواهد شد. با وجود تمامی مشکلات موجود، ملت ترکیه نیز به آینده با دیدی مثبت می‌نگرد.مسئولیت تنها بر گردن دولت یا رئیس‌جمهور نیست بلکه تمامی طرف‌های سیاسی در این‌باره مسئولند.

وی تاکید کرد: در ترکیه مشکلی کردی وجود ندارد بلکه مشکل تروریسم است. احزاب نیز باید موضع خود را در این خصوص کاملا روشن کنند. من با تعطیل کردن احزاب مخالفم اما اگر فردی یا سیاستمداری اشتباه کرد، آن شخص باید تاوان بدهد نه آن حزب. ممکن است این فرد عضو پارلمان یا عضو هر جای دیگری باشد.  هر شخصیت سیاسی باید در کنار دولت باشد نه تروریست‌ها.برخی مقامات مسئول در نهادهای مختلف کشور از تروریسم حمایت می‌کنند که باید این نهادها از این افراد پاکسازی شوند.

حامیان تروریسم در ترکیه باید پاکسازی شوند

اردوغان افزود: هیچ‌کس با هر جایگاه‌ سیاسی که در کشور داشته باشد، حق ندارد در کنار تروریست‌ها بماند. ما از کسانی که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند، به این بهانه که اعضای پارلمان هستند، محافظت نخواهیم کرد. وزارت‌خانه‌های کشور و دستگاه قضایی باید هر کسی را که از جایگاهش در حمایت از تروریسم سوء استفاده می‌کند، شناسایی و بازخواست کند.

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه به ضرورت تدوین یک قانون اساسی جدید در کشور اشاره کرد و گفت: ما اکنون می‌توانیم  با سپری کردن صفحه‌های کودتاهای نظامی متعدد در ترکیه قانون اساسی مدنی جدیدی را تدوین کنیم تا افقهای جدیدی دربرابر ما گشوده شود. زیرا کشور به قانون اساسی جدیدی نیاز دارد. ما اکنون در حال رایزنی با احزاب مختلف هستیم. این گام اول در آشتی ملی است. گام دوم تشکیل کمیته‌ها سپس برگزاری کنگره‌ای در این خصوص است. پس از آن مسئله به رای ملت گذاشته می‌شود و ملت نیز باید تصمیم قطعی خود را درباره قانون اساسی و نظام ریاستی اتخاذ کند.

وی افزود: نظام ریاستی نظام اداره کشور است و تمامی نیازهای آنها را پاسخ می‌کند. ما از تجارب تمامی کشورها استفاده می‌کنیم مانند زنبور عسل که از هر شکوفه‌ای شهدش را می‌گیرد و سپس عسل ویژه خود را تولید می‌کند.

از فضا نیامده‌ام
رئیس جمهور ترکیه سپس گفت: هفته پیش زمانیکه از هیتلر صحبت کردم علیه من جنجال شد. فرانسوی‌ها در زمان نظام پارلمانی دارای ثبات نبودند به همین دلیل به سراغ نظام ریاست‌جمهوری رفتند.ما نظام ریاست جمهوری طبق نیاز ترکیه می‌خواهیم.ما مجبور نیستیم نظام‌های (سیاسی) آمریکایی و فرانسوی را اجرا کنیم. ما باید به ملت ترکیه حق دهیم که در تصمیم‌گیری درباره برقراری نظام ریاستی در کشور که به راستی یک تصمیم واقعی و مهم است، مشارکت کنند. من مرد عجیب و غریبی نیستم که از فضا آمده باشم. من تنها بر اساس قانون اساسی ترکیه عمل کرده‌ام و با این وجود با انتقادات زیادی مواجه شده‌ام.

دفاع از عربستان حمله به ایران و مصر

وی در پایان به مسئله تنش به وجود آمده میان ایران و عربستان اشاره کرد و در سخنانی به ایران و مصر حمله کرد و گفت: حمله به سفارت عربستان اقدام بدی بود که نباید صورت می‌گرفت. ما اکنون شاهد تلاش برای ایجاد فتنه طائفه‌ای در منطقه با هدف تجزیه جهان اسلام به کشورهای کوچک هستیم.حضرت محمد (ص)، میان عرب و عجم یا طائفههای مختلف، تفاوتی نمی‌گذاشت لذا ما نیز باید به خصومت‌های موجود میان خود پایان دهیم. ما به اعدامهای انجام شده در عربستان به چشم طائفه‌گری نمی‌نگریم. در عربستان نهادهای وجود دارند که حکم اعدام صادر می‌کنند همان‌گونه که در ایران و آمریکا نیز وجود دارد. لذا هیچ کس زمانی که اعدامی در این کشورها صورت می‌گیرد، صدایی نمی‌شنود. احکام قصاص در عربستان مسئله داخلی این کشور است. چندین نفر از تروریست‌ها اعدام شده‌اند یکی از آنها هم فردی شیعه بوده است. ایران و مصر هم خیلی‌ها را اعدام کرده‌اند چرا کسی از آنان صحبت نمی‌کند؟ مصر نیز رئیس‌جمهور خود را در زندان انداخته و برایش حکم اعدام صادر کرده است آیا کسی اعتراض کرد؟ عبدالفتاح السیسی در مصر کودتا کرد و رئیس‌جمهور را به زندان انداخت اما کسی صدایش در آمد؟

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور