منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۷:۳۶
شناسه خبر: 337357
گروه :خبر
احکام

با توجه به عدم طرفداری اسلام از حبس و پرده نشینی در خانه و اجازه و بلکه دعوت اسلام به حضور اجتماعی سالم زن ، طبیعی است که در حضور اجتماعی بین زن و مرد نامحرم رابطه های کاری ، اداری ، سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی پیدا می شود و هر دو باید در این ارتباطها احکامی را رعایت کنند تا مرزهای عفت و حیا شکسته نشود و سلامت اجتماع به مخاطره نیفتد و حضور اجتماعی زن همچنان میمون و پر برکت بماند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ، با توجه به عدم طرفداری اسلام از حبس و پرده نشینی در خانه و اجازه و بلکه دعوت اسلام به حضور اجتماعی سالم زن ، طبیعی است که در حضور اجتماعی بین زن و مرد نامحرم رابطه های کاری ، اداری ، سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی پیدا می شود و هر دو باید در این ارتباطها احکامی را رعایت کنند تا مرزهای عفت و حیا شکسته نشود و سلامت اجتماع به مخاطره نیفتد و حضور اجتماعی زن همچنان میمون و پر برکت بماند .
نکته هایی که رعایت آنها از طرف زن و مرد سلامت اجتماع و فرد را تضمین می کند ، عبارتند از :

رعایت پوشش و خود داری از جلوه گری

این تکلیف بیش تر متوجه زن هاست ؛ زیرا هم اندام زنان تحریک کننده تر است و هم علاقه به عشوه گری و خود آرایی در آنان بیش تر . زنان باید هعشوه گری و خود آرایی را فقط به محیط خانه و برای همسر محدود کنند و هنگام حضور در اجتماع با رعایت پوشش صحیح هم از عضه کردن زیباییهای خویش به دیگران خود داری ورزند و هم استفاده دیگران را از زیباییهایی که مخصوص شوهر است، غیر ممکن سازند .

 

اصولا محاسن و زیباییهای زن سه دسته اند :

اول : زینت و زیباییهای ظاهر که در پوشیدن آنها تکلیفی ندارد . این زیباییها عبارتند از : گردی صورت و آرایشهای عمومی و عادی آن که در غالب زنان وجود دارد ( همان که اصلاح نامیده می شود ) و پوشاندن آنها سخت و مشکل زا است . البته آرایشهای غلیظ و جالب توجه در صورت اگر وجود داشته باشد ، باید پوشانده شود یا هنگام حضور در اجتماع پاک گردد . همچنین دستها از مچ به پایین و زینتهای معمولی آن مانند ساعت و انگشتر ، این زینتها در روایات و غالب فتوا استثنا شده اند و زنان به پوشاندن آنها هنگام حضور اجتماعی موظف نیستند .
دوم : زن در محیط خانه و در معاشرت با مردان محرم خود حق خود آرایی دارد و زینتهای طبیعی مانند موها ، گردن و سینه و زینتهایی مصنوعی که بر این مواضع قرار می گیرند و دست ها و بازو ها و ساقها را می تواند بیاراید و لباسهایی بپوشد که این مواضع در آنها عریان است . البته رفتار فتنه انگیز و تحریک کننده و لباس پوشیدن و آرایش تحریک کننده نزد محارم مثل پسر و برادر جوان نیز شایسته نیست و زنان باید در محیط خانه به آن توجه داشته باشید . پوشش و آرایش ملایم در محیط منزل و نزد محارم ، هم حس خود آرایی زن را ارضا می کند و هم محیط منزل را شاداب می گرداند هم چنان که مردان نیز برای همسر خویش حق دارند بلکه مناسب است خود را بیارایند و با پوشیدن لباسهای نظیف و آراسته و شانه کردن موها و استعمال عطریات محیط زندگی را سرزنده و شاداب نگه دارند .
زن مومن علاوه بر رعایت پوشش جسم ، هنگام حضور اجتماعی و معاشرت با مردان نامحرم باید از ناز و عشوه در کلام خودداری ورزند و هنگام سخن گفتن با مردان نامحرم هم سخنان محکم و استوار بگویند و هم محکم و متین سخن بگویند تا در مخاطب آنها وسوسه ای پدید نیاید و هیچ اندیشه ناپاکی به مخیله اش خطور ننماید . وقتی زنی هنگام سخن گفتن با مرد نامحرم با عشوه و ناز سخن می گوید حتی اگر قصد بدی نداشته باشد و فقط از روی عادت سخن بگوید، در گمان مخاطب او به خصوص اگر ناپاک باشد تو هماتی پدید می آید. قرآن خطاب به همسران پیامبر (ص) و زنان مسلمان جامعه اسلامی می فرماید : به ناز سخن مگویید که بیمار دلان به طمع بیفتند و معروف و پسندیده سخن بگویید .
رفتار با حیا
راه رفتن شخص آشکارترین رفتار اوست و نشان دهنده شخصیت متواضع، متکبر ، عشوه گر یا عفیف و با حیای آدمی است و دقت در راه رفتن می تواند فرد را به ما معرفی کند . از این رو ، قرآن و روایات درباره راه رفتن دستورهایی دارند و راه رفتن متکبرانه و جلو ه گرانه را ناپسند شمرده اند . راه رفتن با حیا بر عفت ، حیا و پاکدامنی فرد گواهی می دهد بدون اینکه با ناز و کرشمه و جلوه گری همراه باشد.
حفظ چشم و نگاه
علاوه بر رعایت پوشش و عفت و حیا در گفتار و رفتار ، حفظ چشم از نگاههای آلوده ، از وظیفه مردان و زنان جامعه اسلامی هنگام معاشرت با یکدیگر است . اگر چشم رها گردد و شعاع نگاه آزاد باشد و بی محابا به زیباییهای آشکار و پنهان نامحرمان بیفتد ، چه بسا شعله ای بر خرمن وجود آدمی زند و بنیان ایمان و تقوا و آبرو را بسوزاند .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است