منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۶
شناسه خبر: 321699
گروه :خبر
762555

تولیت آستان قدس رضوی گفت: موزه‌های آستان قدس رضوی برای مقابله با این جریان باید هویت و پیشینه مدنیت، هنر، فرهنگ و تاریخ آمیخته با دین مداری جهان اسلام را به نسل امروز و نسل های آینده منتقل کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در جمع کارکنان موزه‌های آستان قدس رضوی با تاکید بر ضرورت توجه به اصول علمی حفظ آثار موزه‌ای اظهار داشت: مسئله‌ای که افزون بر این ما باید نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشیم، انتقال هویت و کسب معرفت درباره پیشینه جوامع اسلامی از طریق این آثار و اشیاء است.

وی افزود: دشمن ما امروز از طریق رسانه‌ها و به ویژه شبکه‌های ماهواره‌ای به دنبال این است که کشورهای اسلامی هویت و گذشته خود را فراموش کنند و در این بین، کشور ما به دلیل درهم آمیختگی فرهنگ و سنت با پیشینه بسیار قوی و ماندگارمان مورد توجه آنهاست.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه هر کدام از آثار موزه‌های آستان قدس رضوی نشانی از عشق و دلدادگی به ساحت حضرت رضا(ع) دارند، گفت: در موزه‌ها نباید به نگهداری آثار ماندگار هنری از پیشینیان اکتفا کنیم و باید سیر تاریخ ملل اسلامی و هویت جهان اسلام را به گونه‌ای نمایش دهیم که برای امروز و آیندگان راهگشا باشد.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری بر توجه جدی به بازنمایی تاریخ ادیان الهی و به ویژه اسلام و تشیع در موزه‌های آستان قدس رضوی تاکید و عنوان کرد: امروز جریان مسیحیت و یهودیت صهیونیسم جنایاتی را مرتکب می‌شود که با اصل روح مسیحیت و یهودیت نیز مطابقت ندارد. این موضوع نشانگر آن است که آن‌ها تنها به‌دنبال تحریف اسلام نیستند و انحراف سایر ادیان الهی را نیز در دستور کار دارند.

وی با اشاره به اقدامات امام رضا(ع) در زمینه گفت‌وگوی ادیان، گفت: امروز نیز مشهد و آستان قدس رضوی باید مرکز این گفتمان باشد و موزه‌ها می‌توانند در این زمینه گام بردارند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان افزود: همچنین در دوران حیات حضرت رضا(ع) وقایع بسیار مهمی رقم خورد و ایشان اقدامات بسیار گران‌قدری برای حفظ اسلام با وجود توطئه‌های بنی‌عباس انجام دادند که باید در قالب یک سیر منسجم در موزه به نمایش در بیاید و آن عصر را در ذهن بازدید کنندگان بازنمایی کند.

حجت‌الاسلام رئیسی سپس به اتفاقات ویژه عصر «ابناء الرضا(ع)» اشاره و عنوان کرد: از زمان امام جواد(ع) تا میلاد حضرت حجت (عج) وقایع مهمی رقم خورده که شایسته است بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: علاوه بر این ما باید هویت، جایگاه و اندیشه والای دینی در تاریخ اهل سنت را نیز در قالب یک سیر معنادار منعکس کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی در بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک تهران نیز با اشاره به ضرورت تلاش مستمر برای حفظ نفائس و اشیای هنری بر توجه به تاریخ و فرهنگ اسلامی تأکید کرد و افزود: امروز نگاه عمیق به تاریخ و فرهنگ ملل اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و موزه‌های هنری این فرصت را در اختیار دارند تا با معرفی مدون و با معنای آثار تاریخی و نفائس هنری، مخاطبانشان را با فرهنگ دینی غنی کشورمان به‌ویژه عشقی که در دل‌های مردم به اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) در طول تاریخ آن موج می‌زده است، آشنا کنند.

وی دلدادگی حاج حسین ملک به معصومین(ع) و به‌ویژه حضرت رضا(ع) را رمز برجستگی و ماندگاری نام و عمل او دانست و گفت: تاکنون از نام‌آوری حاج حسین ملک در عرصه تجارت از یک منظر و ایثار و گذشتی که او در وقف اموال و ثروتش در منظری دیگر داشته است، حرف و سخن زیاد گفته شده اما آنچه به ماندگاری نتیجه اعمال و وقفیات مرحوم ملک انجامیده، دلدادگی و عشق او به اهل بیت(ع) و ولی نعمتمان؛ حضرت رضا(ع) است تا جایی که این واقف بزرگ، حاصل عمرش را به گسترش فرهنگ دینی و نشر معارف اختصاص می دهد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان