منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۸:۲۳
شناسه خبر: 259715
گروه :خبر
هفته وحدت

یک استاد حوزه ودانشگاه بندرعباس گفت: جامعه اسلامی باید با تاکید جدی بر مشترکات و روشنگری عالمانه و مدارا و سعه صدر به وحدت حقیقی که ریشه فطری، قرآنی و روایی دارد، دست یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ابوذر سالپور، استاد حوزه و دانشگاه بندرعباس با اشاره به هفته وحدت گفت: خداوند زندگی بشر را به گونه ای قرار داده که نیاز ها و احتیاجات خود را در سایه وحدت حیات اجتماعی و انسانی برطرف کنندو این مساله سبب رشد ،ترقی انسان و شکل گیری تمدن های بشری و اجتماعی شده است.

 

وی با بیان اینکه اتحاد و با هم بودن از جمله فطریات بشر است، اظهار کرد: خداوند برای پرورش فطریات از جمله وحدت اجتماعی بشر، ابزار آن که عبارت است از انبیاء را فرستاد تا مردم را در با اختیار خودشان، در لوای دین حق و در زیر سایه توحید گرد آورد تا دچار اختلاف و سردرگمی نشوند ،لذا همه انبیاء، مردم را با یک بیان مشخص به اتحاد دعوت می کردند.

 

استاد حوزه با اشاره به اینکه اتحاد و حدت زمینه ساز جامعه فاضله الهی است، افزود: با هم بودن و اتحاد انسانی در کنار میل به خدا جویی، خدا پرستی، میل به زیبایی و کمال جویی مجموعه ای از زیبایی ها را در درون انسان بوجود می آورد که وقتی توسط انبیاء حق هدایت می شوند، موجب رهنمون شدن افراد و در نتیجه تشکیل جامعه فاضله الهی می شود.

 

سالپور تصریح کرد: خداوند، انسان را برای ایجاد وحدت و عدم تفرقه، مجبور نکرده و لازمه اختیار این است که در کنار راه اصیل که وحدت را نشان می دهد.

 

 

وی یادآور شد: نمونه هایی از تلاش انسان ها برای وحدت و تفرقه حضرت موسی(ع) است که برای نزدیکتر شدن مردم واتحاد آنها امر می کند که:« وَ اجْعَلُوا بُیُوتَکُمْ قِبْلَه» یونس 87 خانه هایتان را مقابل یکدیگر قرار دهید اما فرعون برای سلطه بر مردم، آن ها را به گروه های مختلف تقسیم کرد:« إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلا فِی الْأَرْضِ وَ جَعَلَ أَهْلَها شِیَعا» قصص 4 فرعون در زمین برتری جویی کرد، و اهل آن را به گروههای مختلفی تقسیم کرد.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: نبی اکرم(ص) اهل کتاب را دعوت کرد که در زیر سایه توحید که کلام مشترک آنان و اسلام است گرد آیند که جز خدای یگانه را نپرستیم و چیزی را همتای او قرار ندهیم  در همان زمان می بینیم گروهی از منافقان، در پوشش کارهای خیرخواهانه و ساختن مسجد، دنبال این بودند که مسجد را پایگاه تفرقه قرار دهند.

 

سالپور با بیان این‌که امور فطری و خدادادی نظیر میل به خدا جویی و خدا پرستی، ستایش او در بین انسان ها زمینه ای برای اتحاد مسلمانان می شود، اظهار کرد: بشر، میل به الگوبرداری از انسان های شایسته دارد مثل رسول خدا و امیر المومنین و اهل بیت علیهم السلام که در نهایت کمال هستند تا از حسن و نورانیت و معنویت وجودی آنها بهره بگیرند.

 

وی تاکید کرد: وجود مقدس نبی اکرم در کنار اهل بیت علیهم السلام می تواند نقطه محوری اتحاد و کانون توجه احساسات معنوی و مایه شور و علاقه همه انسان ها بخصوص جامعه مسلمانان باشد.

 

استاد حوزه علمیه بندرعباس با بیان اینکه عدالت خواهی و دفاع از مظلوم مورد قبول تمامی آحاد بشر است، گفت: در بین ملت های مسلمان، دفاع از ملت های مظلوم و اشغال شده توسط صهیونیسم، می تواند نقطه اشتراک برای وحدت مسلمانان شود.

 

وی تصریح کرد: از دیرباز دشمنان وحدت مسلمین با تز«تفرقه بینداز و حکومت کن» تلاش کردند که اجزاء محکم جامعه اسلامی که همچون ساختمانی دارای شالوده محکمی است و مسلمانان که به فرموده نبی اکرم(ص)همچون یک دست در مقابل بیگانگان هستند به صورت یک جامعه متفرق در آورند.

 

سالپور  خاطرنشان کرد: هر چند گاهی به خاطر سهل انگاری ، تساهل سلاطین ، جهل مقدس مآبان و بعضی مغرضین موفق بوده اند اما جامعه اسلامی باید با تاکید جدی بر مشترکات، پرهیز از اهانات، یکپارچگی همه جانبه در برابر تهاجمات ، روشنگری عالمانه و مدارا و سعه صدر در اختلافات، به وحدت حقیقی که ریشه فطری، قرآنی و روایی دارد، دست یابد.

 

 

انتهای پیام /م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی