منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
شناسه خبر: 200491
گروه :خبر
images

این روزها هرچقدر به ساعات پایانی مذاکرات نزدیک می شویم دشمن هر آن چه در توان دارد را به کار می گیرد که توافق با ایران صورت نگیرد .

یادداشت/ صدیقه  یوسفی

 

 

دولت یازدهم با محور قرار دادن اصلاحات اساسی در سیاست خارجی، بر روی کار آمد. مسئولین این دولت مهمترین محور در سیاست خارجی را نیز بهبود تعامل با غرب به ویژه «کدخدا»ی آن آمریکا می‌دانند . بر این اساس از همان شروع دولت جدید تلاش‌های زیادی در عرصه خارجی انجام دادند و مهمترین راهبردشان استفاده از ظرفیت پرونده‌ی هسته‌ای برای تعامل با آمریکا و غرب بود.

 

این روزها هرچقدر به ساعات پایانی مذاکرات نزدیک می شویم دشمن هر آن چه در توان دارد را به کار می گیرد که به توافق با ایران صورت نگیرد چه خواهد شد همینطور نکته مهم که رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل که جوری نقش بازی می کند انگار توافق که دارد صورت می گیرد به نفع ایران است و برای امنیت اسرائیل خطر زاست.

 

اما از این طرف مردان شجاع و غیور و متدین دیپلماسی (به فرموده رهبر) باید هوشیار باشند که اینها همه بازار گرمی است مثل اون دست فروشی که با یکی تبانی کرده بود که هر وقت کسی آمد از او جنس بخرد سریع بیاید میدان خودش را برای خرید نشان دهد خریدار را به تعجیل وادار کند تا چانه نزند و راضی به هر قیمتی باشد.

 

جهادگران عرصه دیپلماسی باید دست آورده های هسته ای را حفظ کنند به وضعیت جبهه جهانی مقاومت با استکبار نیز توجه داشته باشند که اگر ایرانی که نماد مقاومت بر علیه زیاده خواهی مستکبران است فریب این دستکش های مخملی یا مرغوب حربه های دشمن را نخورد و سنگرهای مقاومت در سراسر دنیا یکی پس از دیگری فرو خواهد ریخت.

 

نکته بعدی را سربسته بگویم ما تا یک زمانی تکلیفمان مذاکرات هست اما فراموش نکنیم که نباید غرور و ترس از سرزنش سرزنشگران ما را به راهی سوق دهد که به هر قیمتی مذاکره را انجام دهیم.

 

حقیقتا باید در مذاکرات هسته‌ای واقع بین بود، واقعیت را دید و روی احتمال‌ها و خوش‌بینی‌های کاذب، حساب باز نکرد. وقتی واقعیت این است که امریکا در عمل همان امریکای استعمارگر است، چگونه می‌تواند به این کشور ظن مثبت برد و به توافق با آن امیدوار بود.

 

اولین اصل برای مذاکرات این است که آنچه می دهیم و می گیریم معطوف به منافع جناحی نباشد و تنها معطوف به منافع ملی باشد. مذاکرات جاری در دو ساله اخیر در یک برهه ای متهم شد به اینکه در مسیر منافع جناحی قرار گرفته است و تبدیل شده به یک کمپین انتخاباتی و اگر چنین باشد که چندان هم بعید به نظر نمی آید، این یک فاجعه محسوب می شود.

 

اصل دوم این است که مذاکره علاوه بر معطوف بودن به منافع ملی باید به منافع ایدئولوژیک یعنی غلبه و برتری اسلام معطوف باشد. نباید شما در مذاکره فقط به منافع جناحی یا حتی فقط منافع ملی بیاندیشید؛ بلکه باید به منافع ایدئولوژیک بیاندیدشید. یعنی به غلبه ایدئولوژیک و به برتری اسلام بیاندیشید. اگر در مذاکره با رویکرد فلسفه تاریخی و در نظر گرفتن برهه تاریخی و پیچ تاریخی که در آن قرار داریم با رویکرد منافع ملی و غلبه ایدئولوژیک ورود کنید، قطعا پیروزید.

 

متأسفانه به نظر می آید آنچه امروز تحت عنوان مذاکره در حال انجام است با رویکرد منافع جناحی است یا حداقل با رویکرد منافع ملی اما با درک غلط از منافع اقتصادی و اقتصاد مقاومتی! اگر در مذاکره منافع ملی مدنظر باشد اما با این درک که برویم داد و ستد کنیم و چیزی که می­گیریم توسعه اقتصاد ایران به مفهوم توسعه غربی باشد، قطعا غلط است و نتیجه ای که بدست می آوریم حل شدن ما در جامعه غربی و استحاله و نابودی خودمان است.

 

ایران اسلامی ما باید به عنوان پرچمداران تمدن اسلام در برابر تمدن غرب وارد مذاکره شویم و آنچه می دهیم و می­گیریم در چارچوب منافع ملی مان باشد. ما باید به خودمان اعتماد داشته باشیم یعنی امروز در این مذاکرات تمدن اسلامی در برابر تمدن غرب قرار گرفته و اگر در این مذاکرات ما کوتاه بیاییم چه می شود؟

 

ما میتوانیم یک ذره از امریکا یاد بگیریم و مطمئن باشیم قبض روح نمیشویم ” تا امریکا اول به سود و منافع مردمش نرسد با هیچ کشوری و کسی داداشی نمیشود” این خنده های کلیشه ای غربیها ما شرقیها را تا کنون سالهاست فریب داده و خواهد داد.

 

 

انتهای پیام /س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است