منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۱۴
شناسه خبر: 290453
گروه :خبر
20150911184203534

اعتیاد پسران دبیرستانی و استعمال دخانیات در مدارس ی‍ک‍ی‌ از خ‍طرن‍اک‌ ت‍ری‍ن‌ و ج‍دی‌ ت‍ری‍ن‌ م‍ش‍ک‍لات‌ هرمزگان اس‍ت‌ و ش‍ی‍وع‌ آن‌ م‍رت‍ب‌ در ح‍ال‌ اف‍زای‍ش‌ اس‍ت‌ و نوجوانانی که با والدین خود رابطه صمیمی و عمیق دارند، کمتر به سمت سوء مصرف موادمخدر و روان گردان‌ها گرایش پیدا می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، بحث اعتیاد به مواد مخدر و محرک بحث جدیدی در کشور ما نیست و هر روز شاهد ارایه آمارهای مختلف در این باره هستیم که گاهی تناقض‌های زیادی هم دارند و یکی از همین آمارها نشانگر این موضوع است که تقریبا سه‌ چهارم معتادان ما در طیف سنی 15 تا 40 سال قرار دارند و این سن بسیار خطرناکی است زیرا قشر جوان را درگیر مواد مخدر می‌بینیم و دانش آموزان و دانشجویان کشور نیز معمولا در این طیف سنی قرار می‌گیرند و بر اساس برخی از منابع حدود 20 درصد از دانشجویان و 13 درصد از دانش‌آموزان به نوعی با مواد مخدر مواجه‌اند.

 

اکثر والدین هیچ اطلاعی درباره اعتیاد ندارند اما دختران و پسران‌ شان در معرض انواع مواد مخدر و روانگردان هستند، صدا و سیما به جای تولید این همه برنامه بی‌محتوا به مردم در این زمینه آموزش بدهد.

 

هرآنچه که تولید می‌شود در ناکجا آباد به صورت مخفیانه و غیرمجاز است و مشخصاً قاچاقچیان موادی را تولید می کنند که ‏اثر زوال مغزی آن بسیار زیاد است آنقدر ناخالصی موادمخدر تولید داخل زیاد ‏است که گاهی یکبار مصرف هم منجر به مرگ می‌شود و این بدان معناست که تفننی مصرف کردن آن هم ‏پرخطر است.

 

 

گاه استفاده از تنباک که از نظر علمی در رده ی مواد مخدر جای گرفته است اثراتی به دنبال دارد که مستقیم روی خون تأثیر می گذارد، زمانی که موادمخدر را بیش از حد مجاز مصرف ‏کرده‌اند یا مواد مخدر آنچنان ناخالصی داشته که بلا فاصله ترکیب خونی آنها را به هم زده است و طبیعتاً این مواد ‏سریع به خون آنها وارد می‌شود و در درجه اول بر سیستم تنفسی و بلافاصله بر کلیه‌ ها تاثیر می‌گذارد و در ‏این شرایط کلیه‌ ها از دفع این مواد عاجز می‌شوند و سم در بدن می‌چرخد و این روند افراد را بیشتر دچار ‏مسمومیت می‌کند تا جایی که منجر به فوت او می‌شود.

 

اعتیاد پسران دبیرستانی و استعمال دخانیات در مدارس ی‍ک‍ی‌ از خ‍طرن‍اک‌ ت‍ری‍ن‌ و ج‍دی‌ ت‍ری‍ن‌ م‍ش‍ک‍لات‌ هرمزگان اس‍ت‌ و ش‍ی‍وع‌ آن‌ م‍رت‍ب‌ در ح‍ال‌ اف‍زای‍ش‌ اس‍ت‌. نوجوانانی که با والدین خود رابطه صمیمی و عمیق دارند، کمتر به سمت سوء مصرف موادمخدر و روان گردان‌ها گرایش پیدا می‌کنند.

 

فاصله گرفتن از محیط خانه، فشار تحصیلی و مالی، دوری از محل زندگی، ناتوانی در تصمیم‌گیری‌های فرعی و عدم قدرت نه گفتن، جمع‌های دوستانه دور از چشم خانواده، نظارت ضعیف والدین و… دست به دست هم می‌دهند.

 

 

دانش‌آموزان دوره ابتدایی کمتر درگیر آسیب‌های اجتماعی هستند، ولی دوران راهنمایی و دبیرستان حساس‌ترین دوره سنی یک دانش‌آموز بوده که حتی می‌تواند به مصرف دخانیات و مواد مخدر تشویق شود. والدین بایستی حداقل روزانه 30 دقیقه از وقت خود را برای ارتباط موثر با فرزند خود اختصاص دهند و یادشان باشد که خطر اعتیاد همیشه وجود دارد.

 

 

از طرف دیگر فردی که در دانشگاه قبول می‌شود یا وارد دبیرستان می شوند خود را کاملا مستقل می‌بیند و خانواده هم فکر می‌کنند که فرزندشان یک شبه بزرگ شده و متاسفانه نظارت‌های خود را کمتر و کمتر می‌کنند اما ما معتقدیم تا مدت‌ها نظارت نامحسوس والدین روی بچه‌ها حتی تا 25 یا 26 سالگی به خصوص در مورد دانشجویانی که مجبور به تحصیل در شهری دور از خانه و خانواده هستند، باید انجام گیرد.

 

درب‌های ورود اعتیاد در نوجوانان را کنجکاوی و ماجراجویی، فشار دوستان و گروه همسالان، فرار از تنهایی و اضطراب، رهایی از مشکلات زندگی، تفریح و سرگرمی، ابراز وجود و مقابله با والدین، تبعیض، مقایسه، سرزنش، تحقیر، تحکم، خشونت و تنبیه بدنی و بی‌توجهی عنوان کرد.

 

 

بیشترین آسیب‌ها هم در مسیر مدرسه اتفاق می‌افتد و به نظر می‌رسد باید در دبیرستان‌ها ‏کارگاه‌های آموزشی برای آشنایی با ماهیت و عوارض سوء موادمخدر برپا شود. ‏

 

 

این رویکرد ایده‌آل است و باید ‏آموزش حداقل از دبیرستان‌ها شروع و جزو دروس درسی شود و در دبستان‌ها و راهنمایی‌ها ممکن است، 5 در هزار دنبال موادمخدر بروند ولی وقتی فرزندانمان می‌خواهند به دبیرستان بروند، احساس بزرگی ‏می‌کنند و آنها فکر می‌کنند آن قدر بزرگ شده‌اند که دیگر کنترل نمی‌شوند و مادر و پدر هم در راه مدرسه آنها را ‏مشایعت نمی‌کنند.

 

 

با توجه به آمار، دانش آموزان ما نیز در این طیف سنی قرار دارند و در معرض خطر هستند. درصد افراد معتاد زیر سن 19سالگی مصرف سیگار را آغاز می‌کنند و در واقع سیگار دروازه ورود به مواد مخدر است و خانواده‌ها باید بسیار جدی با این موضوع برخورد کنند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است