منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۲:۳۷
شناسه خبر: 188634
گروه :خبر
index

روز چهارم خرداد در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مقاومت و پایداری – روز دزفول نام گذاری شده است این نام گذاری به خاطر مقاومت مردم شهید پرور این شهر در برابر حملات سنگین موشکی رژیم حزب بعث صدام بوده است که مردم آن شهر تسلیم نشدند و اجازه ندادند دشمن این شهر را به عنوان سنگر خود استفاده کند و در این حملات تعداد زیادی جوانان ، نوجوانان ،کودکان به خاک وخون کشیده شدند وبه درجه رفیع شهادت رسیدند .

سرویس وب گردی هرمز به مناسبت روز مقاومت وپایداری در یاداشتی به اهمیت این روز پرداخت و نوشت ، روز چهارم خرداد در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مقاومت و پایداری – روز دزفول نام گذاری شده است . بلد الصواریخ یا شهر موشک‎ها عنوانی بود که عراقی‎ها در طول جنگ تحمیلی به شهر مقاوم و شهید پرور دزفول داده بودند این شهر که مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکی عراق نام گرفت در سال 1365 از طرف جمهوری اسلامی ایران با نظر سنجی از مردم ایران به عنوان شهر نمونه معرفی گردید و لوح زرین آن توسط دولت در یکی از میادین آن نصب شد . مردم دزفول در طول هشت سال دفاع مقدس با همه ی توان در برابر دشمنان قهرمانانه ایستادند و با وجودی که بیشترین موشک بر پیکره این شهر وارد شد اما در حین جنگ مردم ، بخش های تخریب شده شهر را همزمان بازسازی نمودند .

با این همه بخش های گسترده ای از بافت تاریخی دزفول آسیب دید و بیش از 2600 شهید در راه میهن و انقلاب تقدیم شد . به دلیل مقاومت های بی نظیر مردم دزفول لوح زرینی به عنوان شهر نمونه مقاومت و پایداری به دزفول اهدا شد و این شهر را پایتخت مقاومت ایران عزیز نامیدند و روز چهارم خرداد در تقویم ملی ایران به نام روز دزفول ثبت گردید .

دزفول که در طول جنگ تحمیلی 172 بار توسط انواع موشک و 300 بار مورد حملات هواپیماهای دشمن قرار گرفت ، و در این حملات بیش 1900 واحد مسکونی تخریب گردید ولی هم چنان استوار به مقاومت خود ادامه داد و اراده رژیم عراق را در خالی کردن شهر توسط مردم و در هم کوبیدن آن را بر دل صدام گذارد و چنان مقاوم به عنوان تکیه گاه رزمندگان اسلام و نمونه‎ای از مقاومت برای کل جهان شناخته شد ، تا پایان جنگ باقی ماند. ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹، آغاز مرحله تازه ای در به ظهور رسیدن استعدادهای نهفته در نهاد خداجوی مردم دزفول می باشد آغاز حملات ددمنشانه استکبار جهانی توسط مهره سرسپرده خویش صدام، به میهن تازه استقلال یافته و نوپای جمهوری اسلامی ایران ،این نبرد و یورش نابرابر و ناجوانمردانه که مخالف نص صریح همه قرار دادها و معاهدات بین المللی بود، ملت ایران را بر آن داشت که یکی از دو مسیر پیش روی خود را برگزینند.
نخست، عقب نشینی از آرمانهای مقدس نظام الهی جمهوری اسلامی و تن دادن به ذلت شکست و دیگری، به میدان آمدن با تمام هستی و شنا نمودن در دریای خون و قربانی نمودن برگزیدگان ملت، تا بدین وسیله زمینه رسیدن به ساحل فتح و ظفر و آزادی و عزت فراهم آید.
دزفول در این راستا از نخستین قربانیان تهاجم سنگین و ناجوانمردانه دشمن بعثی بود. گلوله باران شهر توسط صدها دستگاه تانک فوق مدرن و حملات توپخانه و بمباران های وحشیانه هوایی، و موش کباران نه تنها خللی در عزم مردم دزفول در استقامت و پایمردی ایجاد ننمود، بلکه با هر گلوله ای که سینه مملو از عشق به اسلام دزفول را می شکافت، رزمندگانی جان برکف عازم جبهه های دفاع مقدس می شدند.
دشمن زبون با تمام خباثت دزفول مرا مورد هجوم قرار داد هنوز هم خیلی ها از خود میپرسند چرا دزفول؟ چرا گوینده رادیو عراق در صدر لیست هشدار به مردم شهرهای ایران می گفت الف دزفول؟ ساده ترین جواب این است زیرا دزفول با تمام توان از حیثیت و تمامیت خود دفاع کرد و از این مهم هیچ کوتاهی ننمود در واقع دزفول یک شهر ، دو جبهه و یک خاکریز بود دزفول دژ مقوم و خلل ناپذیر و سنگر امن رزمندگان اسلام بود هنوز رزمندگان دیگر یگانهای نظامی خاطرات میهمان نوازی مردم دزفول را فراموش نکرده اند .

مردمانی که علاوه بر اینکه فرزندان خود را به جبهه های نبرد می فرستادند خود شهر را رها نکردند تا میزبان رزمندگان دیگر شهرها باشند، همین مردمان نجیب و بی ادعا بودند که درهای منازل خود را باز میگذاشتند تا رزمندگان از حمام و تلفن های آنان استفاده کنند.
صدام از دزفول و مردم دزفول به واسطه این استقامت و پایداری به خشم آمده بود و این عصبانیت باعث شد که دزفول ۱۷۶بار آماج موشکباران و بیش از ۲۵۰۰گلوله توپ و انواع راکت هواپیما مورد هدف قرار گیرد و گردانهای خط شکن بلال ،عمار، ضدزره را تشکیل دهد.
مردم دزفول در طول هشت سال جنگ تحمیلی سینه خود را باند فرود موشکهای بعثی قرار دادند ، اما ننگ تسلیم و ترک شهر را هرگز در خاطر خود نمی گنجاندند
کودکان، مادران و پیران دزفول در خاک و خون غلطیدند، و نوزادان شیر خوار در دامن مادر یا در گهواره ها مظلومانه به شهادت رسیدند و دختر بچه های معصوم دزفول با عروسک های خویش در بغل، در زیر آوارها دفن شدند تا دزفول در گوش ناشنوای وجدانهای خفته جهان و به ظاهر متمدن فریاد بر آورد: ما تا آخر به همراه رهبر خود ایستاده ایم.
و اینچنین بود که دزفول در پایان چنگ تحمیلی، عنوان شهر نمونه و قهرمان شهرهای ایران را از آن خود نمود و گوی سبقت را در دفاع از آرمانهای مقدس نظام اسلامی از دیگر شهرهای دلاور ایران اسلامی ربود: مردم کشورمان در مدت جنگ تحمیلی در جای جای ایران اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای داشتند و افتخار آفریدند و در هر گوشه کشور با حضور در جبهه‌ها و همچنین پشتیبانی و حمایت تدارکاتی از جبهه‌ها، نقش مؤثری ایفا کردند، لیکن دزفول به لحاظ موقعیت جغرافیایی، شرایط خاصی داشت و توانست اثرگذاری بیشتری داشته باشد.
اگر شهر دزفول در همان اوایل جنگ از مردم شهر تخلیه می‌شد، قطعاً خوزستان سقوط می‌کرد، : مردم این شهر مقاومت کردند تا شهر حفظ شود.

مردم دین مدار دزفول به تبعیت از آیت‌الله قاضی در شهر ماندند و صحنه جنگ را ترک نکردند.  در مدت هشت سال جنگ تحمیلی، ۱۷۶ فروند موشک، ۲۵۰۰ گلوله توپ و ۳۳۱ راکت به شهر دزفول شلیک شد که در نتیجه ۱۰۰۰ نفر از مردم بی‌پناه و بی‌گناه دزفول شهید شدند و ۱۹ هزار باب منزل و مغازه تخریب شد گفت: همزمان با بمباران‌ها و موشکباران‌های دزفول، جوانان آن شهر از جبهه‌ها هم غافل نبودند و ۱۶۱۰ نفر از مردم دزفول در نبرد با دشمن در جبهه‌ها به فیض شهادت نائل آمدند و چهارهزار نفر مجروح شدند.

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر