منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
شناسه خبر: 303479
گروه :خبر
13940627000407_PhotoA

عضو ارشد اندیشکده بلفر در گزارشی در مورد رقابت شاهزاده‌های سعودی برای تصاحب قدرت پس از مرگ سلمان، نوشته است که ولیعهد کنونی در صورت رسیدن به قدرت، جانشین خود را کنار خواهد زد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «کارن الیوت هاوس» عضو ارشد اندیشکده علوم و امور بین‌الملل بلفر در گزارشی مشروح، با اشاره به «جنگ قدرت» در درون خاندان پادشاهی عربستان، نوشته است که ولیعهد کنونی در صورتی که به قدرت برسد، قطعا محمد بن سلمان فرزند پادشاه کنونی و جانشین ولیعهد را از ساختار قدرت کنار می‌گذارد.

سلمان که یک سال و نیم قبل به قدرت رسید، ضمن کنار گذاشتن فرزند عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق از ولیعهدی، محمد بن نایف برادر زاده‌اش را به عنوان ولیعهد و محمد بن سلمان، پسرش، را به عنوان جانشین ولیعهد معرفی کرد.

در این مدت، محمد بن سلمان سی و چند ساله به شدت قدرت خود را گسترش داده و علاوه بر وزارت دفاع، کنترل شرکت نفتی آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی عربستان، را هم به دست گرفته است.

گفته می‌شود که او در سیاست‌های تهاجمی اخیر ریاض، از جمله حمله عربستان به یمن هم نقش اساسی ایفا کرده است.

به گفته هاوس، اکنون پایه‌های ثبات اقتصادی در شبه جزیره به لرزه افتاده و جنگی مخفی بین اعضای خاندان پادشاهی برای به دست گرفتن قدرت بعد از مرگ سلمان، در جریان است.

وی می‌گوید آل سعود که در 300 سال گذشته قدرت را در عربستان در اختیار داشته، حالا برای اولین بار در حال انتقال قدرت به نسل بعدی است و این مسئله می‌تواند در تعیین سرنوشت این کشور نقشی تعیین‌کننده داشته باشد.

به گفته هاوس، هرچند سعودی‌های مسن‌تر اصلاحات اقتصادی مد نظر محمد بن سلمان را تائید می‌کنند، اما در عین حال نسبت به توان ریاض برای تداوم دو جنگ سوریه و یمن و تغییر در ساختار اقتصادی تردید دارند.

همچنین سیاست‌های تهاجمی محمد بن سلمان موجب نگرانی سعودی‌هایی شده که نگران هستند که این رفتارها ریاض را با بحران مواجه کند.

همین امر موجب شده تا بسیاری محمد بن نایف را پادشاه آینده عربستان دانسته و معتقد باشند که اگر سلمان در زمان حیات خود فرزندش را به جایگاه ولیعهدی ارتقا ندهد، محمد بن سلمان بعد از مرگ پدرش باید از قدرت کنار رود.

هاوس در پایان نوشته است که بسیاری از سعودی‌ها معتقدند که اگر محمد بن نایف قدرت را به دست گیرد، «بدون هدر دادن وقت» محمد بن سلمان را از ساختار قدرت کنار می‌گذارد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان