منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
شناسه خبر: 316158
گروه :خبر
کشاورزی-300x200

کارشناس تسهیل گر کشاورزی اظهار کرد: ایرادی که به طرح و نمونه کار مدیریتی جهاد بود، کشاورزان را نسبت به مدیریت سالم زراعت بی تفاوت می کرد ما در قالب تسهیل گر به دنبال این هستیم که بتوانیم با یک مدیریت صمیمی در بین کشاورزان ایجاد انگیزه و افزایش تولید داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سید وحید خلیل پور تسهیل گر سازمان بسیج کشاورزی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار  رفتار نیوز، گفت: روش ما این است که وقتی می خواهیم چیزی را جا بیندازیم مستقیم نمی آییم از کلمات و اصطلاحات سخت استفاده کنیم و سعی می کنیم مباحثه کنیم و به دنبال آن هستیم که کشاورز مشارکت در بحث داشته باشد و دو طرفه بودن کاربرایمان مهم است.

 

وی درادامه افزود: به عنوان مثال می خواهیم بگوییم گوجه دریک منطقه 100تن در هکتار برداشت می کنند ولی در منطقه ای دیگر 60 تن است ما مستقیم نمی گوییم کشاورز چه کار بکند ازخودشان می پرسیم چرا صد تن و چرا شست تن؟ پاسخ به این موارد خود بخود فضای ارتقاء را فراهم می کند.

 

خلیل پور گفت: تسهیل گران بسیج نمی آیند اول بگویند این کار رابکنید کشاورزان را جمع می کنند و درفضایی دوستانه به مباحثه در رابطه با موارد مبتلابه به شکل صمیمی با حضور دیگر کشاورزان می پردازند درواقع بین ترویج گران جهاد و تسهیل گران بسیج در شیوه ارایه تفاوت وجود دارد.

 

فعال بخش کشاورزی هرمزگان در شهرستان میناب گذری به برخی موارد و تفاوت کار بین مروجین جهاد و تسهیل گران تصریح کرد: بخش ترویج جهاد براساس تحقیقات، مراحل کار را توضیح می دهد و در نهایت یک فیلم و عکس را آموزش می دهند و در کنار آن تسهیل گران بسیج جوری دیگر است .

 

مهندس خلیل پور تاکید کرد: قبلا کشاورزان ما می آمدند از جهاد برخی ملزومات را دریافت می کردند که به نظر درست نمی آمد و ادامه داد: در جهاد بخشی داریم به نام ترویج آموزش کشاورزی این افراد می روند با کشاورزان صحبت می کنند بحث کاملا علمی و خشک است، اداره تحقیقات کشاورزی وظیفه دارند بر اساس تحقیقات کشاورزی نتیجه را به جهاد کشاورزی بخش ترویج بدهند ما هم مروج این کار هستیم اما روش ما فرق می کند.

 

دربخش ترویج جهاد بر اساس تحقیقات، مراحل کار را توضیح می دهند و در نهایت یک فیلم و عکس را آموزش می دهند لیکن در کنار آن تسهیل گران بسیج جوری دیگر کار را به پیش می برند یعنی مردمی ترمی باشد.

 

کارشناس امر کشاورزی یادآور شد: دراین فضا یکی یکی به مصادیقی چون چند تن برداشت داشته اند و بعد که همه گفتن چند تن از یک محصول دریک منطقه نگاه می کنیم بالاترین تناژ عملکرد را چه کسی داشته است و از او راهکار می خواهیم که چه کارهایی انجام داده  که موفق شده است.

 

تسهیل گر کشاورزی شهرستان میناب خاطر نشان کرد: این روش با توجه به اینکه خود افراد هستند در یک منطقه و بیان شیوه کار می نمایند جواب می دهد در سنوات گذشته جهاد کشاورزی از لحاظ کود و سم، کشاورزان را مورد حمایت قرار می داد و کود و سموم را به صورت یارانه ای در اختیار کشاورزان قرار می داد و اکنون بصورت آزاد کشاورز تهیه می کند.

 

خلیل پور بیان کرد: ایرادی که به این طرح و نمونه کار مدیریتی جهاد بود این بود که کشاورزان را نسبت به مدیریت سالم زراعت بی تفاوت می کرد ما در قالب تسهیل گر به دنبال این هستیم که بتوانیم با یک مدیریت صمیمی در بین کشاورزان ایجاد انگیزه و افزایش تولید داشته باشیم.

 

 

و در پایان به ذکر انتظارش درسال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل پرداخت و گفت : دوست داریم مسئولان بیشتر روی ممانعت از ورود دلالان و تشکیل تعاونی های درست و فعال، حمایت از تولید کنندگان بومی و محصولات ارگانیک و سالم تاکید نمایند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است