منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۶
شناسه خبر: 211964
گروه :خبر
13931029000865_PhotoA

معاون رئیس جمهور عراق با اشاره به این که نیروهای بسیج مردمی در هیچ منطقه‌ای تسلیم نشده و خیانت نکردند، گفت: در ساختار «حشد الشعبی» از نیروهای بسیج ایران الگو گرفتیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نوری المالکی معاون اول رئیس جمهور عراق در گفت و گو با ابنا با اشاره به محور مقاومت در عراق و تشکیل نیروهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) اظهار داشت: رسانه هایی همچون العربیه و الجزیره لقب های ناروا به این نیروها می دهند، البته این طبیعی است که حشد الشعبی در نظر آنها وقیح باشد،‌ چراکه آنان گروهی مجاهد و رزمندگانی مقاوم هستند که از عراق و عراقی دفاع می کنند.

«نوری المالکی» با ابراز خرسندی از موفقیت های پی در پی نیروهای بسیج مردمی عراق تصریح کرد: ما این نیروها را در ابتدای ناآرامی‌ها تشکیل دادیم و در ساختار آن از بسیج ایران الگو گرفتیم.

وی که با خبرنگار ابنا گفتگو می کرد افزود: اگر نیروهای بسیج مردمی نبودند، نیروهای عراقی نمی‌توانستند پیشروی های مطلوب را انجام دهند. متاسفانه نیروهای عراقی با وجود اینکه با هزینه های سنگین مسلح شده اند، ولی در موصل و انبار از هم پاشیده شدند.

دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق با بیان اینکه نیروهای بسیج مردمی در هیچ منطقه‌ای تسلیم نشده و خیانت نکردند خاطرنشان ساخت: ‌این درحالی است که برخی از نیروهای نظامی عراق از هم پاشیدند، خیانت کردند، تسلیم شدند و سلاح و سربازان خود را در اختیار داعش قرار دادند.

مالکی گفت: سلاح نیروهای بسیج مردمی پیروزی یا شهادت است و برای همین در قاموس آنها عقب نشینی، تسلیم شدن و خیانت وجود ندارد. حشد الشعبی به کابوسی برای دشمنان عراق و تشیع مبدل شده است.

وی با اشاره به الگوگیری کشورهای منطقه از عراق اظهار داشت: اکنون بسیاری از کشورها می‌گویند که چرا ما از تجربه عراق در تشکیل نیروهای بسیج مردمی استفاده نکنیم و چنین تشکلی را تاسیس نکنیم.

معاون رئیس جمهور عراق با انتقاد از نظرات تجزیه طلبانه برخی در عراق تاکید کرد: ‌قطعا مخالف آن هستیم. وحدت عراق برای ما یک امر مقدس است و هدف جریان استکباری ــ صهیونیستی، تقسیم کشورهای منطقه به خصوص عراق است.

مالکی ادامه داد: برای همین از لحاظ سیاسی، مصلحت مردم عراق اقتضا می‌کند که عراق واحد بماند اما برخی هستند که از تجزیه عراق سخن گفته و همگان را به این امر تشویق می‌کنند.

وی گفت: بخش اعظم اهل سنت عراق، تمام شیعیان این کشور و حتی بخشی از کردهای ما هم مخالف تجزیه هستند، چراکه تجزیه عراق سبب خون‌ریزی و عدم عدالت در احقاق حقوق می‌شود و حتی کشورهای مجاور نیز مصایب زیادی را در صورت تجزیه عراق تحمل خواهند کرد.

دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به تحولات اخیر یمن و جنایات رژیم سعودی در حق این مردم مظلوم اظهار داشت: بحرانی که امت اسلامی از آن رنج می‌برد، بحران فرقه وهابیت است. وهابیت به‌عنوان یک عقیده منحرف بر تفکر سیاستمداران حکومت عربستان هیمنه دارد.

مالکی تصریح کرد: عربستان سعودی مسبب تمام رنج‌های مسلمانان است! این جریان مربوط به اکنون نیست و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هم همین‌گونه بود. این کشور علیه لبنان توطئه کرده و با طراحی سلسله انفجارها، بحران در این کشور را مدیریت می‌کند.

وی اضافه کرد: عربستان و قطر بیشترین تاثیر را در جنایات و شهادت مردم بی گناه و تخربب زیرساخت‌های سوریه داشته است.

معاون رئیس جمهور عراق با بیان اینکه جنایت‌ در یمن قابل وصف نیست، بیان کرد: یمنی ها مردمان اصیلی هستند، اما قدرتشان محدود است و عربستان از سنگین‌ترین سلاح‌ها و جنگنده‌ها علیه مردم مظلوم عراق استفاده می‌کند.

مالکی در پاسخ به این سوال خبرنگار ابنا که چه کسی عراق را ویران کرد؟ گفت: عربستان سعودی دلیل تمام فتنه های انجام شده در عراق است و اقدامات خصمانه آنان از پیش از سقوط رژیم صدام تاکنون ادامه دارد. سعودی ها به فتنه افکنی در بحرین هم به همین شیوه مشغول هستند.

وی ادامه داد: سعودی‌ها از طایفه‌گرایی سخن می‌گویند و به شیعیان عربستان ظلم می‌کنند، به 70 درصد از ملت بحرین ظلم می‌کنند، این وقاحت است!

دبیرکل حزب الدعوه عراق تصریح کرد: رئیس جمهور سابق آمریکا از من پرسید که راه برون رفت از معضلات تروریست ها و پدیده تروریسم چیست که من به او گفتم “راه حل این است که رژیم سعودی تحت مراقبت بین‌المللی قرار بگیرد و برنامه درسی این کشور عوض و مراکز آموزشی تکفیری در عربستان تعطیل شود”. رئیس جمهور سابق آمریکا سعی کرد که برنامه درسی این مراکز را عوض کند، اما نتوانست.

مالکی در پایان خاطرنشان ساخت:اگر وضعیت عربستان درست نشود، ما شاهد آرامش در منطقه نخواهیم بود، البته من خوش بینم چون ملت عربستان در حال بیدار شدن است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است