منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۰
شناسه خبر: 180512
گروه :خبر
image235413

وال استریت ژورنال با اشاره به سود خالص ۱۵۰ میلیون دلاری یک شرکت سعودی تولید کننده روغن از فعالیت در ایران و برخی کشورهای دیگر خاورمیانه و شمال آفریقا فقط طی ۳ ماه نوشت: دولت عربستان خود دومین سهامدار بزرگ این شرکت محسوب می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: گروه ساوولا، یک شرکت تولید کننده مواد غذایی عربستانی که در دوره تحریم های ایران عملکرد خوبی داشته، شاهد کاهش سرمایه گذاری در ایران بوده و نرخ تورم دو رقمی در این کشور میزان درآمدهای آن را به شدت کاهش داده است.

ساوولا تولید کننده روغن های خوراکی و دیگر مواد غذایی در بازارهای خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرده که در سه ماهه منتهی به پایان ماه دسامبر 2014، 150 میلیون دلار سود خالص داشته، در حالی که اکثر تحلیلگران سودی حدودا 170 میلیون دلاری را برای این شرکت تخمین می زدند.

فاروق میاه، از موسسه ان سی بی کپیتال گفت، شرکت ساوولا حدود 15 درصد کل درآمد خود را از فعالیت در ایران به دست می آورد.

به دلیل روابط دو رقیب منطقه ای، صرف اینکه عربستان با ایران همکاری دارد، می تواند یک مسئله  حساسیت برانگیز باشد.

ساوولا یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده مواد غذایی در خاورمیانه است که به رغم تنش ها، بدون سر و صدا در ایران سود خوبی به جیب زده است. اقتصاد دانان منطقه ای به تاریخ طولانی روابط تجاری بین خانواده های مهم تجار ایرانی و سعودی اشاره می کنند.

به گفته تحلیلگران، مدیران شرکت ساوولا عمدتا خود را کنار می شکند و به مدیران داخلی در ایران اجازه می دهند تا کارها را خود پیش ببرند. دولت ایران از طریق پرداخت یارانه به شرکت ساوولا بهشهر و دیگر تولید کنندگان مواد غذایی مهم کمک می کند تا جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی مورد استفاده خانواده های ایرانی را بگیرند.

بر اساس آمارهای سایت اینترنتی بورس عربستان، دولت عربستان خود دومین سهامدار بزرگ شرکت ساوولا محسوب می شود.

سود خالص شرکت ساوولا در سه ماهه پایانی سال میلادی گذشته 20 درصد کاهش داشته که به گفته برخی تحلیلگران، بخشی از آن ناشی از کاهش شدید ارزش پول ملی ایران در سال 2013 بوده است. ایران در ماه جولای برای کنترل تورم، ارزش ریال را 20 درصد کاهش داد.

میاه افزود، گزارش سه ماهه چهارم این شرکت سعودی در این هفته تاییدی بود بر اینکه «بخشی از زیان این شرکت» ناشی از کاهش ارزش پول در ایران بوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است