منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۱:۵۵
شناسه خبر: 197536
گروه :خبر
13940401000579_PhotoA

هر چند بنا بود تفاهم لوزان سنگ بنای توافق جامع را تشکیل دهد، اما آمریکایی‌ها با درخواست امتیازات بیشتر و اصرار بر تغییر برخی مفاد این تفاهم دبه در آورده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فرصت چندانی تا ضرب الاجل 30 ژوئن باقی نمانده و «به ظاهر» تمامی خبرها حول دیدارها و اظهارنظرهای فردی مقامات 1+5 می چرخد. حتی زمانی که با خبرنگاران خارجی حاضر در وین صحبت می شود، همگی از بی خبری سخن می گویند. اما زمانی که خط خبری رسانه های آنها رصد می شود، ماجرا چیز دیگری است.

کندوکاو در رسانه های خارجی طی روزهای اخیر به روشنی نشان می دهد که آنها خط مقصرسازی ایران یا همان (Blame Game) را در پیش گرفته اند و می کوشند با استناد به اظهارنظر مقامات و دیپلمات های ایرانی این گونه جلوه دهند که ایران از برخی مفاد تفاهم لوزان عقب نشسته است. به این ترتیب، در صورت ناکام ماندن این دور از مذاکرات، آنها زمینه متهم کردن ایران به شکست مذاکرات را از پیش فراهم ساخته اند و در نتیجه افکار عمومی آمادگی پذیرش مقصر بودن ایران را یافته است.

اما شنیده ها از ماجرای دیگری حکایت دارد. ظاهرا طرف آمریکایی درست بلافاصله بعد از تفاهم لوزان، از برخی مفاد گنجانده شده در این تفاهم ابراز پشیمانی کرده که با گذشت سه ماه از این ماجرا، نه تنها از موضع خود عقب ننشسته بلکه موارد دیگری را نیز به زیاده خواهی های خود افزوده است.

جالب اینجاست که تیم آمریکایی خواستار دریافت امتیازاتی شده است که نه تنها با تفاهم لوزان بلکه با فکت شیت خود آنها نیز تطابق ندارد. هر چند جزئیات چندانی از مواردی که آمریکایی ها خواستار تغییر آنها شده اند در دست نیست اما طبق برخی گزارش ها، «تعداد ماشین ها در فردو»، «زمان بندی تحقیق و توسعه»، «زمان بندی تعلیق تحریم ها» و «مکان ها و افرادی که باید آژانس به آنها دسترسی پیدا کند»، از جمله مواردی هستند که آمریکایی ها خواستار اعمال تغییراتی در آنها شده اند؛ موضوعی که شاید با طولانی شدن مذاکرات، به رغم سه ماه گفت وگوهای فشرده، بی ارتباط نباشد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری